Fotó: Írdalá.hu
Siker koronázta a nemzeti régiókért folytatott európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtését: a tizenegy országból – ahol az aláírások számának tétje volt – hétben már jóváhagyták az elvárt mennyiségnek megfelelő számú támogató nyilatkozatot, így a kampányt bonyolító csapat már a következő lépésekre készül – derül ki Pesty László, az aláírásgyűjtési kampány vezetőjének közleményéből.
2021. november 08., 13:242021. november 08., 13:24
2021. november 08., 14:452021. november 08., 14:45
Érvényesítették a magyar aláírásokat is november 3-án, ezzel a hetedik országban is siker koronázta az aláírásgyűjtést, és egyúttal az egész kezdeményezést, hiszen így
mindannak ellenére, hogy Lettország, Szlovénia és Svédország nem ismerte el az ottani eredményt az aláírások hitelesítése során, és a horvát bizottság még számol.
A közleményben leírtak alapján arra számítanak a kampányt lebonyolítók, hogy talán már egy éven belül az Európai Unió érdemben foglalkozni fog a székely kezdeményezéssel. A kampányt lebonyolító Gerilla.hu erre való tekintettel
nemcsak ott, ahol aláírásgyűjtés volt. Ugyanakkor egy tizenegy fős jogász munkacsoport dolgozik azon, hogy mit fognak válaszolni az összes elképzelhető brüsszeli felvetésre, kifogásra, esetleges akadékoskodásra. Pesty László a közleményben úgy fogalmazott, hogy
Az előzményekről
A nemzeti régiók védelmét célzó európai polgári kezdeményezés aláírásgyűjtése 2019. május 7-én indult; határidejét a koronavírus-járvány miatt az Európai Bizottság többször meghosszabbította, a végső határidő 2021. május 7. lett. Az európai polgári kezdeményezés jogintézménye lehetővé teszi, hogy az Európai Unió állampolgárai közvetlenül felkérjék az Európai Bizottságot, terjesszen elő jogalkotási javaslatot a hatáskörébe tartozó területen. A polgári kezdeményezést a 27 uniós tagország közül legalább hétből származó, legkevesebb egymillió uniós polgárnak kell aláírásával támogatnia. A hét tagállam mindegyikében össze kell gyűjteni az adott országra vonatkozó minimálisan szükséges számú aláírást. A nemzeti régiókról szóló kezdeményezést az unió több mint 1,4 millió állampolgára támogatta kézjegyével, tizenegy országban (Magyarországon, Romániában, Szlovákiában, Horvátországban, Írországban, Spanyolországban, Lettországban, Szlovéniában, Svédországban, Litvániában és Belgiumban) gyűjtöttek több aláírást, mint amennyit az EU megkövetel.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
szóljon hozzá!