
A karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe került gyerekre vigyázó szülő minden esetben jogosult fizetett betegszabadságra. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A beoltott vagy a koronavírus-fertőzésen átesett szülők is betegszabadságra és táppénzre jogosultak, ha karanténba került vagy megbetegedett gyerekükre kell vigyázzanak – ezt szabja meg a betegszabadság-törvény legújabb módosítása. A jogosultság más fertőző betegségekre is kiterjed.
2022. március 07., 17:172022. március 07., 17:17
2022. március 07., 17:492022. március 07., 17:49
Egy joghézagot orvosolt a képviselőház a betegszabadság-törvény legutóbbi módosításával, amely fizetett betegszabadságra jogosítja fel azokat a beoltott vagy a koronavírus-fertőzésen átesett biztosítottakat, akik karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe került 7–18 éves kiskorúakra vigyáznak. A korábbi előírások értelmében ilyen esetekben csak azok az egészségbiztosítással rendelkező szülők és gyámok kaphattak betegszabadságot és táppénzt, akik nem voltak beoltva vagy nem estek át a koronavírus-fertőzésen. A beoltott vagy a megfertőződés által természetes immunitást szerzett szülők mentesülnek a karantén alól akkor is, ha közvetlen kapcsolatba kerültek egy koronavírus-fertőzöttel, a törvény ezért nem biztosított számukra fizetett betegszabadságot. Az ilyen szülők 7–18 éves gyerekeinek a megbetegedése vagy karanténba kerülése esetén ez igazságtalan helyzetet teremtett, hiszen
A 7 évesnél nem idősebb gyerekek karanténba vagy lakhelyi elkülönítésbe kerülése esetén eddig is minden, egészségbiztosítással rendelkező szülőnek járt a fizetett betegszabadság.
– közölte a jogszabály-módosítással kapcsolatban Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója.
Az intézmény egyébként nem kapott panaszokat a törvény korábbi hiányosságával kapcsolatban, „ez volt a rendelkezés, mindenki elfogadta úgy, ahogy volt” – mondta el kérdésünkre. Azt is közölte ugyanakkor, hogy
A szenátusi döntés után ügydöntő kamaraként fogadta el a törvénymódosítást a képviselőház, a módosítások a szabályozás Hivatalos Közlönyben való megjelenésekor lépnek érvénybe.
Növelték a táppénz értékét
A törvénymódosítás a táppénzt értékét is növeli a lakhelyi elkülönítésbe került gyermekekre vigyázó biztosítottak esetében. A jogszabály korábbi változata értelmében a karanténba került gyerekre vigyázó szülő 100 százalékos táppénzt kapott, a megbetegedett, azaz lakhelyi elkülönítésbe került gyerekre vigyázó szülő azonban csak 85 százalékos táppénzre volt jogosult. A törvénymódosítás azonban az utóbbiak esetében is 100 százalékra növelte ezt az értéket. A fizetett betegszabadság feltétele – mint ahogyan más megbetegedések esetében is –, hogy a biztosítottnak legalább egyéves munkaviszonnyal kell rendelkeznie. A táppénz értékét az utolsó hat hónapban megvalósított bruttó átlagjövedelem adja.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
1 hozzászólás