
Sajtótájékoztató keretében beszéltek az új orvosi berendezések érkezéséről
Fotó: Haáz Vince
A daganatos betegségekkel szemben hatékonyabban tudják felvenni a harcot ezután a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban, hiszen a szövettani vizsgálatok és a szükséges készülékek kulcsfontosságúak a személyre szabott kezelések kidolgozásában.
2025. február 04., 18:362025. február 04., 18:36
A rákellenes világnap (február 4.) a daganatos megbetegedések elleni küzdelemre hívja fel a társadalom figyelmét. A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház pedig éppen február negyedikén mutatta be a sajtó előtt azt a nagyszabású projektjét, amelynek során
A sajtótájékoztatón Florin Crăciun kórházmenedzser, Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője, illetve Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője és Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője beszéltek a pályázatról.
Fotó: Haáz Vince
A megyei sürgősségi kórház tavaly decemberben írta alá a 9,8 millió lej összértékű projektről szóló szerződést az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumával. Ezáltal olyan modern orvosi berendezésekkel szerelik fel a kórház anatómiai patológiai osztályát és az orvosi genetikai laboratóriumot, amelyekkel
hogy személyre szabott kezelést lehessen biztosítani a daganatos betegeknek.
Maros megyében mintegy ötezer daganatos beteg részese az országos onkológiai programnak. Nem csak a betegek száma nő évről évre, de újabb kezelések is bekerültek az országos egészségügyi biztosító által finanszírozott programba. Fontos tudni, hogy
Fontos tudnivaló az is, hogy a daganatos beteget kísérő személynek joga van évente 45 napnyi betegszabadsághoz, a rákkal diagnosztizált betegnek pedig joga van otthoni kezelésekhez is, beleértve a palliatív ellátást is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a betegség gyógyítása helyett a beteg életminőségének javítására és a tünetek enyhítésére összpontosítanak különösen súlyos, előrehaladott betegség esetén.
Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője
Fotó: Haáz Vince
Maros megye pedig az elsők között van az országban, ahol ezt járóbeteg rendelésben is igényelni lehet – hívta fel a figyelmet erre Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.
Az anatómiai patológiai osztály immunhisztokémiai és molekuláris biológiai berendezésekkel való felszerelése fontos lépés a kórház számára. A hazai protokoll szerint egy beteg szöveteit harminc évig köteles tárolni a kórház. Az országos szinten egyedi orvosi berendezés egy automatizált szövetfeldolgozó készülék, amely
– fejtette ki Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője.
Simona Gurzu, az anatómiai patológia osztály vezetője
Fotó: Haáz Vince
A kórház orvosi genetikai laboratóriumát is felszerelik a legmodernebb szekvenálási eszközökkel, amelyek képesek a legpontosabb és leggyorsabb genetikai információk megszerzésére. A berendezések hamarosan megérkeznek a kórházba, a szövettani berendezés már jövő héten itt lesz.
Jelenleg naponta 300 szövetmintát tudnak feldolgozni, az új készülékekkel azonban naponta 800 mintát tudnak majd elemezni.
Florin Crăciun kórházmenedzser
Fotó: Haáz Vince
Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője
Fotó: Haáz Vince
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
szóljon hozzá!