
Sajtótájékoztató keretében beszéltek az új orvosi berendezések érkezéséről
Fotó: Haáz Vince
A daganatos betegségekkel szemben hatékonyabban tudják felvenni a harcot ezután a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban, hiszen a szövettani vizsgálatok és a szükséges készülékek kulcsfontosságúak a személyre szabott kezelések kidolgozásában.
2025. február 04., 18:362025. február 04., 18:36
A rákellenes világnap (február 4.) a daganatos megbetegedések elleni küzdelemre hívja fel a társadalom figyelmét. A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház pedig éppen február negyedikén mutatta be a sajtó előtt azt a nagyszabású projektjét, amelynek során
A sajtótájékoztatón Florin Crăciun kórházmenedzser, Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője, illetve Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője és Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője beszéltek a pályázatról.
Fotó: Haáz Vince
A megyei sürgősségi kórház tavaly decemberben írta alá a 9,8 millió lej összértékű projektről szóló szerződést az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumával. Ezáltal olyan modern orvosi berendezésekkel szerelik fel a kórház anatómiai patológiai osztályát és az orvosi genetikai laboratóriumot, amelyekkel
hogy személyre szabott kezelést lehessen biztosítani a daganatos betegeknek.
Maros megyében mintegy ötezer daganatos beteg részese az országos onkológiai programnak. Nem csak a betegek száma nő évről évre, de újabb kezelések is bekerültek az országos egészségügyi biztosító által finanszírozott programba. Fontos tudni, hogy
Fontos tudnivaló az is, hogy a daganatos beteget kísérő személynek joga van évente 45 napnyi betegszabadsághoz, a rákkal diagnosztizált betegnek pedig joga van otthoni kezelésekhez is, beleértve a palliatív ellátást is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a betegség gyógyítása helyett a beteg életminőségének javítására és a tünetek enyhítésére összpontosítanak különösen súlyos, előrehaladott betegség esetén.
Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője
Fotó: Haáz Vince
Maros megye pedig az elsők között van az országban, ahol ezt járóbeteg rendelésben is igényelni lehet – hívta fel a figyelmet erre Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.
Az anatómiai patológiai osztály immunhisztokémiai és molekuláris biológiai berendezésekkel való felszerelése fontos lépés a kórház számára. A hazai protokoll szerint egy beteg szöveteit harminc évig köteles tárolni a kórház. Az országos szinten egyedi orvosi berendezés egy automatizált szövetfeldolgozó készülék, amely
– fejtette ki Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője.
Simona Gurzu, az anatómiai patológia osztály vezetője
Fotó: Haáz Vince
A kórház orvosi genetikai laboratóriumát is felszerelik a legmodernebb szekvenálási eszközökkel, amelyek képesek a legpontosabb és leggyorsabb genetikai információk megszerzésére. A berendezések hamarosan megérkeznek a kórházba, a szövettani berendezés már jövő héten itt lesz.
Jelenleg naponta 300 szövetmintát tudnak feldolgozni, az új készülékekkel azonban naponta 800 mintát tudnak majd elemezni.
Florin Crăciun kórházmenedzser
Fotó: Haáz Vince
Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője
Fotó: Haáz Vince
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!