
Sajtótájékoztató keretében beszéltek az új orvosi berendezések érkezéséről
Fotó: Haáz Vince
A daganatos betegségekkel szemben hatékonyabban tudják felvenni a harcot ezután a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban, hiszen a szövettani vizsgálatok és a szükséges készülékek kulcsfontosságúak a személyre szabott kezelések kidolgozásában.
2025. február 04., 18:362025. február 04., 18:36
A rákellenes világnap (február 4.) a daganatos megbetegedések elleni küzdelemre hívja fel a társadalom figyelmét. A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház pedig éppen február negyedikén mutatta be a sajtó előtt azt a nagyszabású projektjét, amelynek során
A sajtótájékoztatón Florin Crăciun kórházmenedzser, Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője, illetve Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője és Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője beszéltek a pályázatról.
Fotó: Haáz Vince
A megyei sürgősségi kórház tavaly decemberben írta alá a 9,8 millió lej összértékű projektről szóló szerződést az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumával. Ezáltal olyan modern orvosi berendezésekkel szerelik fel a kórház anatómiai patológiai osztályát és az orvosi genetikai laboratóriumot, amelyekkel
hogy személyre szabott kezelést lehessen biztosítani a daganatos betegeknek.
Maros megyében mintegy ötezer daganatos beteg részese az országos onkológiai programnak. Nem csak a betegek száma nő évről évre, de újabb kezelések is bekerültek az országos egészségügyi biztosító által finanszírozott programba. Fontos tudni, hogy
Fontos tudnivaló az is, hogy a daganatos beteget kísérő személynek joga van évente 45 napnyi betegszabadsághoz, a rákkal diagnosztizált betegnek pedig joga van otthoni kezelésekhez is, beleértve a palliatív ellátást is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a betegség gyógyítása helyett a beteg életminőségének javítására és a tünetek enyhítésére összpontosítanak különösen súlyos, előrehaladott betegség esetén.
Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője
Fotó: Haáz Vince
Maros megye pedig az elsők között van az országban, ahol ezt járóbeteg rendelésben is igényelni lehet – hívta fel a figyelmet erre Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.
Az anatómiai patológiai osztály immunhisztokémiai és molekuláris biológiai berendezésekkel való felszerelése fontos lépés a kórház számára. A hazai protokoll szerint egy beteg szöveteit harminc évig köteles tárolni a kórház. Az országos szinten egyedi orvosi berendezés egy automatizált szövetfeldolgozó készülék, amely
– fejtette ki Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője.
Simona Gurzu, az anatómiai patológia osztály vezetője
Fotó: Haáz Vince
A kórház orvosi genetikai laboratóriumát is felszerelik a legmodernebb szekvenálási eszközökkel, amelyek képesek a legpontosabb és leggyorsabb genetikai információk megszerzésére. A berendezések hamarosan megérkeznek a kórházba, a szövettani berendezés már jövő héten itt lesz.
Jelenleg naponta 300 szövetmintát tudnak feldolgozni, az új készülékekkel azonban naponta 800 mintát tudnak majd elemezni.
Florin Crăciun kórházmenedzser
Fotó: Haáz Vince
Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője
Fotó: Haáz Vince
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!