
Sajtótájékoztató keretében beszéltek az új orvosi berendezések érkezéséről
Fotó: Haáz Vince
A daganatos betegségekkel szemben hatékonyabban tudják felvenni a harcot ezután a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban, hiszen a szövettani vizsgálatok és a szükséges készülékek kulcsfontosságúak a személyre szabott kezelések kidolgozásában.
2025. február 04., 18:362025. február 04., 18:36
A rákellenes világnap (február 4.) a daganatos megbetegedések elleni küzdelemre hívja fel a társadalom figyelmét. A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház pedig éppen február negyedikén mutatta be a sajtó előtt azt a nagyszabású projektjét, amelynek során
A sajtótájékoztatón Florin Crăciun kórházmenedzser, Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője, illetve Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője és Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője beszéltek a pályázatról.
Fotó: Haáz Vince
A megyei sürgősségi kórház tavaly decemberben írta alá a 9,8 millió lej összértékű projektről szóló szerződést az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumával. Ezáltal olyan modern orvosi berendezésekkel szerelik fel a kórház anatómiai patológiai osztályát és az orvosi genetikai laboratóriumot, amelyekkel
hogy személyre szabott kezelést lehessen biztosítani a daganatos betegeknek.
Maros megyében mintegy ötezer daganatos beteg részese az országos onkológiai programnak. Nem csak a betegek száma nő évről évre, de újabb kezelések is bekerültek az országos egészségügyi biztosító által finanszírozott programba. Fontos tudni, hogy
Fontos tudnivaló az is, hogy a daganatos beteget kísérő személynek joga van évente 45 napnyi betegszabadsághoz, a rákkal diagnosztizált betegnek pedig joga van otthoni kezelésekhez is, beleértve a palliatív ellátást is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a betegség gyógyítása helyett a beteg életminőségének javítására és a tünetek enyhítésére összpontosítanak különösen súlyos, előrehaladott betegség esetén.
Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője
Fotó: Haáz Vince
Maros megye pedig az elsők között van az országban, ahol ezt járóbeteg rendelésben is igényelni lehet – hívta fel a figyelmet erre Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.
Az anatómiai patológiai osztály immunhisztokémiai és molekuláris biológiai berendezésekkel való felszerelése fontos lépés a kórház számára. A hazai protokoll szerint egy beteg szöveteit harminc évig köteles tárolni a kórház. Az országos szinten egyedi orvosi berendezés egy automatizált szövetfeldolgozó készülék, amely
– fejtette ki Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője.
Simona Gurzu, az anatómiai patológia osztály vezetője
Fotó: Haáz Vince
A kórház orvosi genetikai laboratóriumát is felszerelik a legmodernebb szekvenálási eszközökkel, amelyek képesek a legpontosabb és leggyorsabb genetikai információk megszerzésére. A berendezések hamarosan megérkeznek a kórházba, a szövettani berendezés már jövő héten itt lesz.
Jelenleg naponta 300 szövetmintát tudnak feldolgozni, az új készülékekkel azonban naponta 800 mintát tudnak majd elemezni.
Florin Crăciun kórházmenedzser
Fotó: Haáz Vince
Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője
Fotó: Haáz Vince
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!