
Sajtótájékoztató keretében beszéltek az új orvosi berendezések érkezéséről
Fotó: Haáz Vince
A daganatos betegségekkel szemben hatékonyabban tudják felvenni a harcot ezután a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórházban, hiszen a szövettani vizsgálatok és a szükséges készülékek kulcsfontosságúak a személyre szabott kezelések kidolgozásában.
2025. február 04., 18:362025. február 04., 18:36
A rákellenes világnap (február 4.) a daganatos megbetegedések elleni küzdelemre hívja fel a társadalom figyelmét. A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház pedig éppen február negyedikén mutatta be a sajtó előtt azt a nagyszabású projektjét, amelynek során
A sajtótájékoztatón Florin Crăciun kórházmenedzser, Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője, illetve Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője és Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője beszéltek a pályázatról.
Fotó: Haáz Vince
A megyei sürgősségi kórház tavaly decemberben írta alá a 9,8 millió lej összértékű projektről szóló szerződést az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumával. Ezáltal olyan modern orvosi berendezésekkel szerelik fel a kórház anatómiai patológiai osztályát és az orvosi genetikai laboratóriumot, amelyekkel
hogy személyre szabott kezelést lehessen biztosítani a daganatos betegeknek.
Maros megyében mintegy ötezer daganatos beteg részese az országos onkológiai programnak. Nem csak a betegek száma nő évről évre, de újabb kezelések is bekerültek az országos egészségügyi biztosító által finanszírozott programba. Fontos tudni, hogy
Fontos tudnivaló az is, hogy a daganatos beteget kísérő személynek joga van évente 45 napnyi betegszabadsághoz, a rákkal diagnosztizált betegnek pedig joga van otthoni kezelésekhez is, beleértve a palliatív ellátást is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a betegség gyógyítása helyett a beteg életminőségének javítására és a tünetek enyhítésére összpontosítanak különösen súlyos, előrehaladott betegség esetén.
Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője
Fotó: Haáz Vince
Maros megye pedig az elsők között van az országban, ahol ezt járóbeteg rendelésben is igényelni lehet – hívta fel a figyelmet erre Rodica Biro, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezetője.
Az anatómiai patológiai osztály immunhisztokémiai és molekuláris biológiai berendezésekkel való felszerelése fontos lépés a kórház számára. A hazai protokoll szerint egy beteg szöveteit harminc évig köteles tárolni a kórház. Az országos szinten egyedi orvosi berendezés egy automatizált szövetfeldolgozó készülék, amely
– fejtette ki Simona Gurzu, az anatómiai patológiai osztály vezetője.
Simona Gurzu, az anatómiai patológia osztály vezetője
Fotó: Haáz Vince
A kórház orvosi genetikai laboratóriumát is felszerelik a legmodernebb szekvenálási eszközökkel, amelyek képesek a legpontosabb és leggyorsabb genetikai információk megszerzésére. A berendezések hamarosan megérkeznek a kórházba, a szövettani berendezés már jövő héten itt lesz.
Jelenleg naponta 300 szövetmintát tudnak feldolgozni, az új készülékekkel azonban naponta 800 mintát tudnak majd elemezni.
Florin Crăciun kórházmenedzser
Fotó: Haáz Vince
Claudia Bănescu, az orvosi genetikai laboratórium vezetője
Fotó: Haáz Vince
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
szóljon hozzá!