A gyermekjogvédelmi igazgatóság örökbefogadással foglalkozó munkatársai minden évben megszervezik az örökbefogadó családok napját
Fotó: Bodor Tünde
Évek küzdelmei, szétfoszlott reményei után a teljessé vált család örömével és a jövőbe vetett bizalommal gyűltek össze szombaton az örökbefogadó szülők és az örökbefogadott gyermekek a sepsiszentgyörgyi református vártemplom gyülekezeti termében, ahová a Pro Adopt Egyesület és a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság hívta őket. Az Örökbefogadó Családok Napjának megszervezésével a kezdeményezők célja az ünnepekre közösségben való ráhangolódás valamint az örökbefogadás népszerűsítése volt.
2023. december 10., 14:302023. december 10., 14:30
Sok éve szervezik meg ezt az eseményt – mondta bevezetőjében Szász Katalin Melinda a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője, hozzátéve, hogy mindig igyekeznek kicsit alakítani, újítani rajta, hozzátenni valamit:
Valóban családias volt a találkozó, a zsíroskenyérrel, süteményekkel terített asztal mellett pedig oldottabban is szóba állhattak egymással a jelenlevők. „Az igazgatóságnak nemcsak célja, hanem feladata is az örökbefogadás népszerűsítése, a törvény is megszab erre egy külön napot, de
– mondta az igazgató. Szász Katalin arra biztatta a résztvevőket, hogy e napon fogalmazzák meg maguknak, mit jelent nekik ez a lépés, ez a cselekedet.
„Minden bizonnyal szeretetből fakadt, mint ahogy Isten is szeretetből küldte fiát e világba, őt várjuk az adventi időszakban, őt ünnepeljük karácsonykor, túl a sütés-főzésen, karácsonyfadíszítésen, családi összejöveteleken” – foglalta össze az ünnep lényegét Dénes Előd, a református vártemplom lelkésze, a szeretet himnuszából idézve. Végül Ferencz Gyöngyössy Gyöngyvér Noémi vezetésével kora délutánig különböző kreatív játékokkal, közös családi foglalkozásokkal segítették a közösségépítést.
– mondta érdeklődésünkre Benkő Mónika szakfelügyelő. Már nem ritka, hogy egyedülálló nők is ilyenformán vállalnak gyermeket, de volt már példa arra is, hogy egyedülálló férfi fogadott örökbe.
Bár nyilván sokak vágya, hogy minél kisebb korban adoptáljanak gyermeket, kivételes módon az is megtörtént, hogy egy 14 éves lányt fogadott be egy család. Volt eset, hogy kezelhető betegséggel rendelkező gyermeket is felvállaltak a leendő szülők, a fogyatékkal élőkkel szemben azonban tartózkodóak.
Jelenleg 82 Kovászna megyi gyermek örökbeadható.
Szász Katalin: a törvények túl szárazak, mikor az örökbefogadásról van szó
Fotó: Bodor Tünde
Megfogalmazhatják, milyen gyermeket szeretnének, majd adopcióval foglalkozó szakemberek is ajánlásokat tesznek erre vonatkozóan, ezután kerül sor arra, hogy akár több gyermekkel is megismertessék a leendő szülőket.
Romániában az örökbefogadás titkos, azaz a biológiai és a befogadó család nem tudhat egymásról személyes adatokat,
De a gyermekről a nevelőszülők is naplót vezetnek, ha új családba kerül, ez a napló vele megy, így az élettörténetük ismert az örökbefogadók előtt is. Van eset rá, hogy ők is folytatják ezt a naplót, egy kisgyermek pedig maga akarta ezt írni, miután az iskolában megtanulta az írás-olvasást.
– tájékoztatott az örökbefogadással kapcsolatos fontos részletekről Szokol Margit szociális munkás.
Egyébként az örökbefogadó családok bármikor, az utánkövetés lejárta után is tanácsért fordulhatnak a gyermekjogvédelmi igazgatóság munkatársaihoz, erre a célra pedig újabban egy külön időpontot is kijelöltek:
Különösebb problémák ritkán adódnak, de a gyermek iskolába kerülése, illetve a kamaszkor hozhat ilyen helyzeteket, vagy saját történetükkel kapcsolatban olyan nehézségeket a gyermekeknek, amelyeket a kezelésére a szülők nem érzik elég felkészültnek magukat.
Fotó: Pixabay
Érdeklődésünkre több szülő is őszintén megosztotta saját történetét, elmondták, milyen utat jártak be az örökbefogadásig. A tömören közölt tények mögött azonban felsejlik sok vágy, sok csalódás, sok küzdelem, míg a jelenben tetten érhető a megkönnyebbülés és a bizalom, nyugalom.
László elmondta, hogy
Az első gyermek, akit annak idején megmutattak nekik, most ott állt az apa mellett, láthatóan nyugodtan, biztonságban érezve magát. Annak idején még nem volt egészen egy éves. „Ha vér szerinti gyermekünk lenne, akkor sem szerethetnénk jobban” – hangzott el László szájából. Azt is megtudtuk, hogy természetszeretetre, sportolásra, a való életre neveli a most 15 éves kamaszt, sok közös programjuk van.
Károly és Ildikó sok évig halogatta az örökbefogadást, több vetélés után is reménykedtek, hogy hátha mégis lehet gyermekük. 1998-ban házasodtak össze, 2016-ban egy ismerős biztatására döntötték el, hogy megkezdik az örökbefogadási procedúrát. Szombaton egy majdnem tízéves lánnyal érkeztek a találkozóra:
A kislánynak így két születésnapja van.
Andrea története hasonlít is, nem is az előző két megszólalóéhoz. Ő is sokáig próbálkozott mesterséges megtermékenyítéssel, Magyarországra járt kezelésekre, de a sokadik próbálkozás után letették a kérést az örökbefogadásra. 2013-ban még igen szigorúak voltak a törvények, sokat kellett várni a gyermekre: nekik két évet, akkor egy tíz hónapos kislányt vittek haza. Közben pedig a hatodik beültetési kísérlet sikeres volt,
Most kezdi a lányokat foglalkoztatni ez a helyzet, hiszen egy osztályba járnak, az osztálytársaknak furcsa, hogy nem ikrek, mégis egykorúak: a szülők igyekeznek felkészíteni őket az esetleges megjegyzésekre és bíznak abban, hogy ők maguk kezelni tudják majd azokat a problémákat, amik felvetődnek majd, és amelyektől egyébként a szokványos családok sem mentesek.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!