Fotó: Barabás Ákos
A nyolcéves Székelyudvarhelyi Magyarörmény Kulturális Egyesület az Örmény Genocídium 103. évfordulóján emlékjelállítással koronázta meg eddigi tevékenységét. „A mindig megidézett valóság nem csupán a múltnak szól, hanem a jelent inti, és a jövőre figyelmeztet” – hangzott el az avatóünnepségen vasárnap.
2018. április 23., 18:482018. április 23., 18:48
2018. április 23., 18:512018. április 23., 18:51
A Tamási Áron Gimnázium felé vezető szerpentinen található magyarörmény emlékjel előtt népviseletes vagy örmény nemzeti színű szalagdíszt viselő ünneplők gyűltek össze vasárnap délután. A gyergyószentmiklósi Vörös Köpönyegesek álltak díszőrséget az avatóbeszédek, az emlékkő leleplezése, az áldáskérelem és a koszorúzás alatt, majd közreműködtek a Gál Hunor gyergyószentmiklósi örmény szertartású egyházközség plébánosa által celebrált szent liturgián a Szent Miklós-plébániatemplomban.
Az egyesület elnöke, Minier Ottó köszöntötte a lelkipásztorokat, a testvéregyesületek tagjait és a vendégeket, majd felidézte az örmény identitást erősítő rendezvényeik eddigi sorát, amelyeket megkoronázni éreznek az örménykeresztes emlékjel állításával.
A leleplezett emlékjelre Gál Hunor plébános kért áldást. A közösen elmondott Miatyánk után Orbán Árpád alpolgármester a köztünk élő magyarörmények múltjának mélyebb megismerésére buzdított. Úgy érzi,
Fotó: Barabás Ákos
Szász Tibor András örmény származású felsősófalvi református lelkipásztor „a hajdan Mesrop püspökkel Erdély karéjának védelmébe, a fejedelem jóindulatába menekült maroknyi örménységről” kiemelte: „Ha vér és föld oly messzi és más volt is, a történelem szűnni nem akaró leckéztetése együvé vonzotta a mohácsos, örök őrlő kövek közt sínylődő két népet.
És ha ereinkben már csak negyed, nyolcad vagy akár harmincketted rész csörgedez Árménia fűszeres véréből, valami titokzatos homeopátia működése által különös érzékenységgel reagálunk egyes dolgokra. Nem felejtünk. Az idők jeleire jobban odafigyelünk. (…) Érezzük, tudjuk: a messze mentek mindig magukkal hordják hazájukat. (…) Valljuk, mikor szívünk megrezdül a romokon: kiirtott, kipusztult, elűzött, elmenekült népnek nemcsak helye, hanem területe is örökre elveszett. A holokausztok, deportációk vagy kikényszerített, tömeges honelhagyások megtörténnek, majd beszélni se szabad róluk.”
Fotó: Barabás Ákos
Wertán Kinga a Terézvárosi Örmény Nemzetiségi Önkormányzat képviseletében köszönetet mondott Minier Ottónak és mindazoknak, akik segítették az emlékhely létrejöttét. A hely hosszú múltra figyelmezteti nemcsak a ma élőket, hanem azokat is, akik még meg sem születtek. Bár elvesztették folklórjukat, viseletüket, mondáikat, a fennmaradó foszlányok jelzik: jól érezték magukat az ide érkezők, és meghálálták a befogadást. Azonosultak a magyarok törekvéseivel, osztoztak történelmükben. Eme hely a történelmi identitás továbbadásának részeseként mutat utat: elődeik tetteihez valamit hozzá kell tenniük ma a jövendőnek.
Puskás Attila, a Magyar–Erdélyi Magyarörmény Egyesület elnöke vallja, nem az számít, hogy hányan vannak, hanem hogy kik a magyarörmények, és mit tettek gazdasági, szellemi lelki téren. Az emlékjel mint szimbólum többletjelentése, hogy a gonoszság uralma nem lehet hosszan tartó. Arra is utal, hogy több nemzetiség élt és él ebben a régióban, ami jó.
Fotó: Barabás Ákos
A koszorúk virágainak színe és a szalagok az örmény nemzeti lobogóra utaltak. A Jó Pásztor vasárnapján tartott szent liturgián Gál Hunor kiemelte: a hitünkben való megmaradásért meg kell hallanunk és oda kell figyelnünk a Jó Pásztor hangjára. A templomi megemlékezésen közreműködött a szentmiklósi örmény kiskórus.
Óraátállítás vár ránk ismét vasárnap hajnalban, ezúttal egy körrel visszafelé tekerjük a nagy mánusokat. Bár évek óta rebesgetik, hogy megszabadulunk bioritmusunk ily módon történő felforgatásától, úgy tűnik, ez még jövőben sem esedékes.
Tizenhat évesen az 1956-os forradalomban harcolt, pénteken rendkívüli történelemórán mutatta be az eseményeket a Corvin-közi pesti srác, Varga János. Történetüket Kolozsváron és Székelykeresztúron is sok diákkal ismertette meg.
Az idei első félévben 2311 ember szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában. Az áldozatok közül 43-an vesztették életüket, 34,8 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Az ország legalacsonyabb hőmérsékletét mérték Csíkszeredában szombatra virradóan az Országos Meteorológiai Szolgálat adatai szerint.
Első alkalommal végeztek prosztatarákos férfiaknál prosztatektómiás műtéteket a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban – adja hírül az egészségügyi intézmény.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
szóljon hozzá!