Önnek egy új üzenete sincs az áramszolgáltatótól

Feszültséggel teli kapcsolat. Nőtt az áramszolgáltató elleni fogyasztói panaszok száma az utóbbi időben.

Feszültséggel teli kapcsolat. Nőtt az áramszolgáltató elleni fogyasztói panaszok száma az utóbbi időben

Fotó: Rostás Szabolcs

Megnőtt az utóbbi időben az Electrica Furnizare elleni, számlázási problémákkal kapcsolatos fogyasztóvédelmi panaszok száma. Az áramszolgáltató vállalat gyakran már a fogyasztóvédelmi hatósággal sem kommunikál, és ezért újabb bírságokat kapott.

Széchely István

2025. február 11., 07:592025. február 11., 07:59

Az utóbbi években gyakoriak voltak a számlázási problémák országszerte – már az elektromos energia lakossági árának szabályozása, tehát az árplafon 2022-es bevezetése óta megnőtt az ilyen jellegű esetek előfordulása –, az elmúlt időszakban azonban ismét több az ilyen panasz.

Az egyik leggyakoribb probléma az, hogy az áramszolgáltató nem küld számlát ügyfeleinek –

olyan fogyasztók is vannak, akik múlt év novembere óta nem kaptak számlát az Electrica Furnizare vállalattól.

A reklamációkat néha még a fogyasztóvédelmi hatóság sem tudja megoldani.

Már novemberben és decemberben is sok volt a panasz, valóban nőtt a reklamációk száma az utóbbi időben, havonta legalább húsz-harminc fogyasztói bejelentést kapnak az áramszolgáltató vállalat ügyfeleitől – erősítette meg megkeresésünkre Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. A panaszok jellegével kapcsolatban elmondta,

  • vannak a számlázás hiányával kapcsolatos reklamációk,

  • túlszámlázás miatti problémák,

  • de számos egyedi gondról is kapnak bejelentést a fogyasztóktól.

Ezeket néha még a fogyasztóvédelmi felügyelőség sem tudja megoldani, ugyanis az áramszolgáltatótól nem kapnak választ megkereséseikre. Előfordul, hogy behívják a vállalat képviselőjét, hogy tisztázzák a fogyasztói panaszokat, ám

az Electrica nem reagál levelükre.

A vállalat arra hivatkozik, hogy gond van az informatikai rendszerükkel, ezért akadozik a kommunikáció. A fogyasztóvédelem azonban emiatt már többször is kifutott a panaszok megoldására megszabott 30, illetve 45 napos határidőből, így végül

megbírságolták az áramszolgáltatót, mert az nem tett eleget kéréseiknek.

Olyan panaszok is voltak, amelyeknek a megoldása már november, december óta húzódott – mondta Laurențiu Moldovan. Hozzáfűzte viszont, hogy a reklamációk jó része rendeződött, az áramszolgáltató megoldotta a panaszok többségét, mindössze az utóbbi időben akadályozzák ezt a kommunikációs problémák.

Fejlesztés, kibertámadás, leállás

Az Electrica Furnizare Rt. múlt év elején, január eleje és február közepe között fejezett be egy átfogó rendszerfejlesztést. Az új informatikai rendszer vállalati szintű bevezetésének a befejezési munkálatai miatt az említett időszakban az ügyfélfogadó irodák jó részét is bezárták, illetve egyes szolgáltatásokat is felfüggesztettek.

Az utóbbi időben azonban problémák adódtak a rendszer működésével és egy új jogszabályváltozás is kihívások elé állította a vállalatot, amelyről közleményt is kiadtak.

December végén arról tájékoztatták a fogyasztókat, hogy visszavonják a CfD-hozzájárulást tartalmazó, októberre és novemberre kiállított villanyszámlákat. Azon dolgoznak, hogy a folyamat a lehető leghamarabb befejeződjön, ám

a törlendő és újra kiállítandó számlák nagy száma miatt az új számlák kiállítása és kiközlése elhúzódhat

– írta akkori közleményében az Electrica Furnizare Rt. Továbbá azt is közölték, hogy az Electrica-csoportot ért átfogó decemberi kibertámadás miatt, illetve az informatikai infrastruktúra védelmében meghozott átmeneti intézkedések következtében az ügyfelekkel való kapcsolattartási szolgáltatásaik többsége nem lesz elérhető: a telefonos ügyfélszolgálat, az E-chat virtuális asszisztens, az online kapcsolatfelvételi űrlap, a clienti@electricafurnizare.ro e-mail cím, valamint a vállalat ügyfélkapcsolati pontjain sem tudják felvenni és kezelni az ügyfélkéréseket.

Mit kell tudni a CfD-hozzájárulásról?

A CfD-hozzájárulás kiszámlázását egy tavaly októberben megjelent törvény írta elő az áramszolgáltatók számára, ám később módosították a jogszabályt, és csak 2025 áprilisától tették ezt kötelezővé a villamosenergia-szolgáltatók számára. A CfD-hozzájárulás (Contract for Difference – különbözeti szerződés) egy olyan mechanizmus, amely a villamosenergia-piacok árstabilitását segíti elő, és amelyet különböző energiaforrások, például megújuló energia támogatására alkalmaznak. A CfD-hozzájárulás 0,000128 lej/kWh (áfamentes érték), ezt a fogyasztók fizetik be a villamosenergia-szolgáltatókhoz, amely továbbutalja azt egy országos alapba.

Az ügyfelek is megérzik

A számlázási problémákkal, valamint a számlázás hiányával kapcsolatos problémákkal

előbb az áramszolgáltatóhoz forduljanak a fogyasztók,

tanácsolja Laurențiu Moldovan. Ezt egyrészt nem is lehet megspórolni, másrészt pedig azért fontos, mert így már egy lépéssel előrébb lesznek, ha a vállalat nem rendezi panaszukat és emiatt a fogyasztóvédelemhez kell forduljanak.

A számlázás hiánya legfőképpen azért okoz gondot az áramszolgáltató ügyfeleinek, mert amikor megkésve végül megkapják azt, mélyen a zsebükbe kell nyúljanak a több havi költség törlesztéséért (noha ilyenkor a fizetési határidőt is a késéshez kell igazítsa a szolgáltató).

A nagyfogyasztók azonban kifejezetten nehéz helyzetbe kerülhetnek ilyenkor. Noha a fogyasztóvédelem nem képviselhet intézményeket ilyen ügyekben, tud olyan esetekről is – mondta el Laurențiu Moldovan –, hogy

egy-egy intézmény nem kapott fél évig villanyszámlát, majd az év végén küldött egy 250–300 ezer lejes számlát az áramszolgáltató,

amelynek a kifizetése nagy nehézségek elé állította az érintett intézmény vezetését, lévén, hogy az év végére már alig maradt pénz a költségvetésükben.

3 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 12., szombat

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt

Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Rendkívüli tisztújító kongresszust tart szombaton a Nemzeti Liberális Párt
2025. július 12., szombat

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.

Dominic Fritz: szemrebbenés nélkül támogatjuk a miniszterelnök által bejelentett reformokat
2025. július 11., péntek

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak

A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.

A különnyugdíjak szabályozása és a közigazgatás reformja is része lesz a második fiskális csomagnak
2025. július 11., péntek

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot

Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.

Bolojan ismertette a második deficitcsökkentő csomagot
2025. július 11., péntek

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter

Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.

Lemondott a fizetése 20 százalékáról energiaügyi miniszter
2025. július 11., péntek

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak

A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.

A parlament épületén lévő antennák azonnali leszerelését követelik a szenátusi alkalmazottak
2025. július 11., péntek

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag

A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.

Bagossy koncerttel zárul az idei Vásárhelyi Forgatag
2025. július 11., péntek

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot

Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.

Felújítják a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot
2025. július 11., péntek

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat

Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.

Templomok restaurálására különített el pénzt a Hargita megyei önkormányzat
2025. július 11., péntek

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.

Egy hónap alatt több mint száz lejjel csökkent a nettó átlagbér