Feszültséggel teli kapcsolat. Nőtt az áramszolgáltató elleni fogyasztói panaszok száma az utóbbi időben
Fotó: Rostás Szabolcs
Megnőtt az utóbbi időben az Electrica Furnizare elleni, számlázási problémákkal kapcsolatos fogyasztóvédelmi panaszok száma. Az áramszolgáltató vállalat gyakran már a fogyasztóvédelmi hatósággal sem kommunikál, és ezért újabb bírságokat kapott.
2025. február 11., 07:592025. február 11., 07:59
Az utóbbi években gyakoriak voltak a számlázási problémák országszerte – már az elektromos energia lakossági árának szabályozása, tehát az árplafon 2022-es bevezetése óta megnőtt az ilyen jellegű esetek előfordulása –, az elmúlt időszakban azonban ismét több az ilyen panasz.
Az egyik leggyakoribb probléma az, hogy az áramszolgáltató nem küld számlát ügyfeleinek –
A reklamációkat néha még a fogyasztóvédelmi hatóság sem tudja megoldani.
Már novemberben és decemberben is sok volt a panasz, valóban nőtt a reklamációk száma az utóbbi időben, havonta legalább húsz-harminc fogyasztói bejelentést kapnak az áramszolgáltató vállalat ügyfeleitől – erősítette meg megkeresésünkre Laurențiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség vezetője. A panaszok jellegével kapcsolatban elmondta,
vannak a számlázás hiányával kapcsolatos reklamációk,
túlszámlázás miatti problémák,
de számos egyedi gondról is kapnak bejelentést a fogyasztóktól.
Ezeket néha még a fogyasztóvédelmi felügyelőség sem tudja megoldani, ugyanis az áramszolgáltatótól nem kapnak választ megkereséseikre. Előfordul, hogy behívják a vállalat képviselőjét, hogy tisztázzák a fogyasztói panaszokat, ám
A vállalat arra hivatkozik, hogy gond van az informatikai rendszerükkel, ezért akadozik a kommunikáció. A fogyasztóvédelem azonban emiatt már többször is kifutott a panaszok megoldására megszabott 30, illetve 45 napos határidőből, így végül
Olyan panaszok is voltak, amelyeknek a megoldása már november, december óta húzódott – mondta Laurențiu Moldovan. Hozzáfűzte viszont, hogy a reklamációk jó része rendeződött, az áramszolgáltató megoldotta a panaszok többségét, mindössze az utóbbi időben akadályozzák ezt a kommunikációs problémák.
Az Electrica Furnizare Rt. múlt év elején, január eleje és február közepe között fejezett be egy átfogó rendszerfejlesztést. Az új informatikai rendszer vállalati szintű bevezetésének a befejezési munkálatai miatt az említett időszakban az ügyfélfogadó irodák jó részét is bezárták, illetve egyes szolgáltatásokat is felfüggesztettek.
Az utóbbi időben azonban problémák adódtak a rendszer működésével és egy új jogszabályváltozás is kihívások elé állította a vállalatot, amelyről közleményt is kiadtak.
December végén arról tájékoztatták a fogyasztókat, hogy visszavonják a CfD-hozzájárulást tartalmazó, októberre és novemberre kiállított villanyszámlákat. Azon dolgoznak, hogy a folyamat a lehető leghamarabb befejeződjön, ám
– írta akkori közleményében az Electrica Furnizare Rt. Továbbá azt is közölték, hogy az Electrica-csoportot ért átfogó decemberi kibertámadás miatt, illetve az informatikai infrastruktúra védelmében meghozott átmeneti intézkedések következtében az ügyfelekkel való kapcsolattartási szolgáltatásaik többsége nem lesz elérhető: a telefonos ügyfélszolgálat, az E-chat virtuális asszisztens, az online kapcsolatfelvételi űrlap, a clienti@electricafurnizare.ro e-mail cím, valamint a vállalat ügyfélkapcsolati pontjain sem tudják felvenni és kezelni az ügyfélkéréseket.
Mit kell tudni a CfD-hozzájárulásról?
A CfD-hozzájárulás kiszámlázását egy tavaly októberben megjelent törvény írta elő az áramszolgáltatók számára, ám később módosították a jogszabályt, és csak 2025 áprilisától tették ezt kötelezővé a villamosenergia-szolgáltatók számára. A CfD-hozzájárulás (Contract for Difference – különbözeti szerződés) egy olyan mechanizmus, amely a villamosenergia-piacok árstabilitását segíti elő, és amelyet különböző energiaforrások, például megújuló energia támogatására alkalmaznak. A CfD-hozzájárulás 0,000128 lej/kWh (áfamentes érték), ezt a fogyasztók fizetik be a villamosenergia-szolgáltatókhoz, amely továbbutalja azt egy országos alapba.
A számlázási problémákkal, valamint a számlázás hiányával kapcsolatos problémákkal
tanácsolja Laurențiu Moldovan. Ezt egyrészt nem is lehet megspórolni, másrészt pedig azért fontos, mert így már egy lépéssel előrébb lesznek, ha a vállalat nem rendezi panaszukat és emiatt a fogyasztóvédelemhez kell forduljanak.
A számlázás hiánya legfőképpen azért okoz gondot az áramszolgáltató ügyfeleinek, mert amikor megkésve végül megkapják azt, mélyen a zsebükbe kell nyúljanak a több havi költség törlesztéséért (noha ilyenkor a fizetési határidőt is a késéshez kell igazítsa a szolgáltató).
A nagyfogyasztók azonban kifejezetten nehéz helyzetbe kerülhetnek ilyenkor. Noha a fogyasztóvédelem nem képviselhet intézményeket ilyen ügyekben, tud olyan esetekről is – mondta el Laurențiu Moldovan –, hogy
amelynek a kifizetése nagy nehézségek elé állította az érintett intézmény vezetését, lévén, hogy az év végére már alig maradt pénz a költségvetésükben.
Családon belüli erőszak elkövetése miatt távolságtartási végzést állítottak ki egy sepsiszentgyörgyi férfi ellen, aki bántalmazta feleségét.
Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.
Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.
Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.
A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.
A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.
Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.
Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.
Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.
3 hozzászólás