
Az e-szolgaltatasokhr.ro oldal Hargita megye digitális ügyfélkapujaként működne
Fotó: Gecse Noémi
Népszerűsítenék az elektronikus ügyintézésre lehetőséget biztosító www.e-szolgaltatasokhr.ro internetes felületet, amelyen keresztül Hargita megye lakói online intézhetik ügyeiket. Ugyanakkor a weblapon egyes megyei közintézmények online szolgáltatásai is elérhetők, amelyeket a későbbiekben bővíteni szeretnék.
2017. március 20., 17:562017. március 20., 17:56
2017. március 20., 19:332017. március 20., 19:33
Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke sajtótájékoztatón beszélt az eddig megvalósított, e-kormányzáshoz kapcsolódó uniós pályázatokról és arról, hogy egy tető alá szeretnék ezeket a megvalósításokat hozni, hogy a megye lakói egy honlapon keresztül intézhessék közügyeiket. Egyelőre kiépítés alatt áll Hargita megye digitális ügyfélkapuja, amelyet az e-szolgaltatasokhr.ro oldalon lehet elérni.
Hargita megyében jelenleg a 67-ből 45 önkormányzat csatlakozott a rendszerhez és Hargita Megye Tanácsán kívül még további öt közintézmény: a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA), a Megyei Kataszteri és Ingatlannyilvántartási Hivatal, a Megyei Közpénzügyi Adminisztráció, a Személyi Nyilvántartó Igazgatóság, valamint a Cégnyilvántartó Hivatal (ONRC).
Mint Barti fogalmazott, a jövőben
ugyanakkor azon is dolgoznak, hogy együttműködési egyezményeket kössenek a megye többi közintézményeivel is, hogy azok online szolgáltatásait is elérhetővé tehessék ezen az oldalon, azzal a céllal, hogy egy helyen egységesítsék az elektronikus ügyintézéshez köthető lehetőségeket, a megye lakói számára könnyítve meg ezáltal az ügyintézést.
Mit ellenőrizhetnek a regisztrált felhasználók?
Többek között ellenőrizhetik a gazdalajstromban nyilvántartott mezőgazdasági javaikra, állatállományaikra vonatkozó adataikat, fizethetnek online adót, illetéket, kérhetnek időpontot a polgármesteri hivatalokban, például az APIA támogatásokhoz való igazolások igénylésére, kitölthetnek különböző űrlapokat, akár urbanisztikai kérést is, és beküldhetik azt a polgármesteri hivataloknak.
– mondta a megyei önkormányzat alelnöke, aki a projekt kapcsán több Hargita megyei helyszínen is tartott hétfőn sajtótájékoztatót.
Gyergyói résztvevők
A projektben a következő gyergyószéki önkormányzatok vannak benne: Alfalu, Borszék, Csomafalva, Ditró, Galócás, Gyergyószentmiklós, Holló, Maroshévíz, Remete, Salamás, Szárhegy, Tölgyes, Újfalu és Vasláb.
A csíkszeredai sajtótájékoztatón jelen lévő polgármesterek hozzátették, szükség volna arra, hogy legalább egy személyt alkalmazhassanak, aki kifejezetten az elektronikus ügyintézéssel foglalkozhatna.
16 önkormányzat Csíkszéken
Csíkszéken Karcfalva, Csíkcsicsó, Dánfalva, Szépvíz, Gyimesfelsőlok, Csíkszentmihály, Csíkpálfalva, Kászonaltíz, Csíkszentkirály, Csíkszentdomokos, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Csíkszentimre, Madéfalva, Csíkszenttamás, Tusnád községek voltak részesei az uniós projekteknek, amelyek révén kialakították az elektronikus ügyintézéshez szükséges infrastruktúrát. A fent említett honlap főoldalán vannak felsorolva ezek a települések, nevükre kattintva az adott község lakója regisztrálhat a rendszerbe.
Barti elmondta, annyit újítottak az eljáráson, hogy már nem kell személyesen bemenni a polgármesteri hivatalokhoz, elég az online regisztráció.
Udvarhelyszéken 15 önkormányzat csatlakozott a projekthez
A programban már részt vevő udvarhelyszéki települések: Etéd, Szentábrahám, Fenyéd, Székelykeresztúr, Korond, Oroszhegy, Lövéte, Farkaslaka, Bögöz, Székelyudvarhely, Parajd, Máréfalva, Siménfalva, Szentegyháza és Zetelaka. A pályázati finanszírozásból táblagépeket, mobil nyomtatókat is vásároltak, így a hivatalok munkatársai a mozgássérültekhez, idősekhez is elmehetnek, hogy a mozgásukban korlátozott személyek otthonról intézhessék ügyeiket. Ez Siménfalván például nagyon operatívan működött – mondta el a község polgármestere az Udvarhelyen is megtartott sajtótájékoztatón. A részt vevő települések vezetői reménykednek abban, hogy a program beüzemelésével felszámolhatók lesznek a végeláthatatlan sorok, kevésbé lesznek leterhelve a hivatalok alkalmazottai. Egyes falvakban – például Szentkirályon és Ülkében – azonban hozzáférési nehézséget okoz, hogy nincs megfelelő internetkapcsolat. A települések elöljárói azt is kérték, hogy szervezzenek képzéseket a program lehetőségeinek használatát illetően.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!