
Százezer forint jár minden igénylőnek. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Szülőföldön magyarul programban lényeges változás történt: idéntől kizárólag elektronikusan lehet majd leadni a kérelmeket, nem kell postán elküldeni, de a pedagógusokra nagyobb felelősség hárul. A mipont.hu felületen lehet majd benyújtani a kérelmeket április 3-tól május 3-a éjfélig. A regisztráció után a szülőknek ki kell nyomtatniuk egy egyoldalas adatlapot, amelyet aláírva oda kell adniuk a tanítóknak, osztályfőnököknek, akik eljuttatják a gyűjtőközpontokba.
2024. március 27., 07:372024. március 27., 07:37
A Szülőföldön magyarul program Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának egyik legfontosabb programja lett, amelynek keretében évente mintegy 220 ezer külhoni magyar gyermek és fiatal részesül oktatási-nevelési, valamint hallgatói támogatásban. A juttatás összegét az elmúlt évben jelentősen megemelték, hiszen a korábbi, évi bruttó 22 400 forintról
Idén módosításokat vezettek be az igénylés folyamatába: a megbízott Rákóczi Szövetség egy digitális rendszert dolgozott ki, amely alkalmazásával
a szülők önállóan kitölthetik a pályázati űrlapokat,
majd a rendszer egy egyoldalas adatlapot generál, amelyet a szülőnek ki kell nyomtatnia, alá kell írnia, és ezt le kell adnia gyereke tanintézményében, ahol
csatolják mellé a magyar tannyelvű oktatást igazoló, illetve a hiányzásokról szóló dokumentumot.
Mindezt az iskola fogja továbbítani a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) által kijelölt megyei vagy körzeti gyűjtőhelyre, amely a hazai pályázatok hiteles lebonyolításáért felel.
Amint a pályázati tájékoztatóban írják, valószínűsíthető, hogy a legtöbb szülő az elektronikus pályázat leadását önállóan mindössze tíz perc alatt meg tudja oldani, de amennyiben segítségre szorul valaki, kaphat segítséget a pedagógustól vagy bárkitől, aki képes a feladatra.
A mipont.hu felületen a szülőknek csak egyszer kell kitölteniük az adatokat és a szükséges dokumentumokat is csak egyszer kell feltölteniük, a későbbi években a meghirdetés után egy kattintással benyújtható lesz a pályázati kérelem, legfeljebb az esetleges adatváltozásokat kell módosítani.
Az iskola is kap április 3-a után hozzáférést a mipont.hu felülethez, így a tanintézmény is meg tudja nyitni a diákjai adatlapjait, ki is tudja nyomtatni azokat, ha szükséges. Természetesen a szülő is ki tudja ugyanígy nyomtatni saját elektronikus fiókjából.
Az RMPSZ és a Rákóczi Szövetség arra kéri az óvodákat és iskolákat, hogy segítsenek a szülőknek a tájékoztatásban, az iskolalátogatási igazolások kiadásában, a diákok adatlapjainak összegyűjtésében – és ha szükséges – kinyomtatásában, illetve azok eljuttatásában a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége megyei, körzeti elnökségei által kijelölt gyűjtőhelyre, ahol ellenőrzik a kérelmek hitelességét.
Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke a sajtónak elmondta,
és a szülők számára minél egyszerűbb és elérhetőbb legyen a támogatás igénylése.
„Nem fog zökkenőmentesen történni, eddig is voltak olyan szülők, akik segítségre szorultak, most is ez fog történni, de a decentralizáció jegyében olyan megoldást javasoltunk, amelyben konkrétabb segítségnyújtásra kértük az iskolákat, pedagógusokat.
– fejtette ki az RMPSZ vezetője. Hozzátette, Székelyföldön, ahol sokkal sűrűbb a magyar iskolások száma, több központ is lesz, mint a szórványban. Küldenek majd a szülőknek tájékoztatót a regisztráció lépéseiről. Burus-Siklódi Botond a segítségre szoruló szülőket arra biztatja, forduljanak a tanítóhoz, osztályfőnökhöz segítségért.
A mipont.hu internetes felületen lehet majd benyújtani a kérelmeket április 3-tól kezdődően május 3-a éjfélig.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!