
Százezer forint jár minden igénylőnek. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A Szülőföldön magyarul programban lényeges változás történt: idéntől kizárólag elektronikusan lehet majd leadni a kérelmeket, nem kell postán elküldeni, de a pedagógusokra nagyobb felelősség hárul. A mipont.hu felületen lehet majd benyújtani a kérelmeket április 3-tól május 3-a éjfélig. A regisztráció után a szülőknek ki kell nyomtatniuk egy egyoldalas adatlapot, amelyet aláírva oda kell adniuk a tanítóknak, osztályfőnököknek, akik eljuttatják a gyűjtőközpontokba.
2024. március 27., 07:372024. március 27., 07:37
A Szülőföldön magyarul program Magyarország Nemzetpolitikai Államtitkárságának egyik legfontosabb programja lett, amelynek keretében évente mintegy 220 ezer külhoni magyar gyermek és fiatal részesül oktatási-nevelési, valamint hallgatói támogatásban. A juttatás összegét az elmúlt évben jelentősen megemelték, hiszen a korábbi, évi bruttó 22 400 forintról
Idén módosításokat vezettek be az igénylés folyamatába: a megbízott Rákóczi Szövetség egy digitális rendszert dolgozott ki, amely alkalmazásával
a szülők önállóan kitölthetik a pályázati űrlapokat,
majd a rendszer egy egyoldalas adatlapot generál, amelyet a szülőnek ki kell nyomtatnia, alá kell írnia, és ezt le kell adnia gyereke tanintézményében, ahol
csatolják mellé a magyar tannyelvű oktatást igazoló, illetve a hiányzásokról szóló dokumentumot.
Mindezt az iskola fogja továbbítani a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) által kijelölt megyei vagy körzeti gyűjtőhelyre, amely a hazai pályázatok hiteles lebonyolításáért felel.
Amint a pályázati tájékoztatóban írják, valószínűsíthető, hogy a legtöbb szülő az elektronikus pályázat leadását önállóan mindössze tíz perc alatt meg tudja oldani, de amennyiben segítségre szorul valaki, kaphat segítséget a pedagógustól vagy bárkitől, aki képes a feladatra.
A mipont.hu felületen a szülőknek csak egyszer kell kitölteniük az adatokat és a szükséges dokumentumokat is csak egyszer kell feltölteniük, a későbbi években a meghirdetés után egy kattintással benyújtható lesz a pályázati kérelem, legfeljebb az esetleges adatváltozásokat kell módosítani.
Az iskola is kap április 3-a után hozzáférést a mipont.hu felülethez, így a tanintézmény is meg tudja nyitni a diákjai adatlapjait, ki is tudja nyomtatni azokat, ha szükséges. Természetesen a szülő is ki tudja ugyanígy nyomtatni saját elektronikus fiókjából.
Az RMPSZ és a Rákóczi Szövetség arra kéri az óvodákat és iskolákat, hogy segítsenek a szülőknek a tájékoztatásban, az iskolalátogatási igazolások kiadásában, a diákok adatlapjainak összegyűjtésében – és ha szükséges – kinyomtatásában, illetve azok eljuttatásában a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége megyei, körzeti elnökségei által kijelölt gyűjtőhelyre, ahol ellenőrzik a kérelmek hitelességét.
Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke a sajtónak elmondta,
és a szülők számára minél egyszerűbb és elérhetőbb legyen a támogatás igénylése.
„Nem fog zökkenőmentesen történni, eddig is voltak olyan szülők, akik segítségre szorultak, most is ez fog történni, de a decentralizáció jegyében olyan megoldást javasoltunk, amelyben konkrétabb segítségnyújtásra kértük az iskolákat, pedagógusokat.
– fejtette ki az RMPSZ vezetője. Hozzátette, Székelyföldön, ahol sokkal sűrűbb a magyar iskolások száma, több központ is lesz, mint a szórványban. Küldenek majd a szülőknek tájékoztatót a regisztráció lépéseiről. Burus-Siklódi Botond a segítségre szoruló szülőket arra biztatja, forduljanak a tanítóhoz, osztályfőnökhöz segítségért.
A mipont.hu internetes felületen lehet majd benyújtani a kérelmeket április 3-tól kezdődően május 3-a éjfélig.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.
Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.
Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.
A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.
Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.
Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.
Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.
A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.
szóljon hozzá!