
A székelyföldi iskolák többsége úgy döntött, pénteken hazaküldi a nyálmintából végzendő teszteket otthoni lebonyolításra: képünk illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) még október elején jóváhagyta a diákok koronavírus-szűrésére használt több millió nyálteszt beszerzését, a közbeszerzési eljárás elhúzódása miatt azonban ezek csak a napokban érkeztek meg az iskolákba. Hétfőn kezdik használni, ám előtte újra kell csomagolni a teszteket.
2021. december 02., 09:082021. december 02., 09:08
2021. december 02., 10:262021. december 02., 10:26
A nyálmintát használó antigéngyorsteszt bárhol elvégezhető, a tesztelés nem minősül orvosi beavatkozásnak, nem igényel szakképesítést. Épp ezért az oktatási és egészségügyi miniszter közös, a nyálmintából történő tesztelésre vonatkozó rendeletében nem kötelezik a pedagógusokat vagy a szakszemélyzetet a nyáltesztek elvégzésére, lehetőséget adnak a szülőknek erre. Ezzel szemben, ha a szülőktől eltérő személy végzi a diák tesztelését, szülői beleegyezés szükséges. Az elmúlt héten valamennyi székelyföldi tanintézet vezetőtanácsa úgy döntött, hogy kiadja a szülőknek a teszteket otthoni elvégzésre. Csütörtökön és pénteken
A Szülők Országos Szövetsége az Edupedu.ro oktatási portálon közzétett közleményben komoly mulasztásokra és szervezetlenségre hívja fel a figyelmet.
– áll a Szülők Országos Szövetségének hétfő reggel kiadott sajtóközleményében. A szervezet bírálja a tesztek szétosztásának módját az iskolákban, mondván, hogy a tesztek egyéni használatra szánt készletekbe történő átcsomagolása azzal a kockázattal jár, hogy a gyermekük vizsgálatát vállaló szülők megtagadhatják azt, mivel nem tudják garantálni, hogy az eljárás biztonságosan zajlott-e. A szövetség szerint „a tesztdobozoknak az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség, a megyei tanfelügyelőségek és oktatási intézmények közötti szállítása és 2 fok alatti hőmérsékleten történő tárolása használhatatlanná teheti azokat”, tekintettel a rájuk vonatkozó szállítási és tárolási feltételekre.
– állítja a szülői szervezet.
Raed Arafat egészségügyi államtitkár szerint ha a közbeszerzés során a teszteket egyénileg összeállítva rendelik, akkor fennállt volna a veszélye annak, hogy nem találnak gyártót, különösen az általuk kívánt mennyiségben, másrészt ez azt jelentette volna, hogy a szállítás esetleg sokkal későbbre tolódhatott volna, mert valakinek össze kellett volna szerelnie és úgy leszállítania őket – közölte az Agerpres Arafat válaszát.
Így szállítják a teszteket, így szállították a gyorsteszteket is, általában kis vagy nagyobb dobozokban, a négy komponenssel együtt, amelyek nincsenek külön tartályokba csomagolva” – tette hozzá Raed Arafat az Agerpres szerint.
Hargita megyében csütörtökön osztják ki az iskoláknak, és a legtöbb intézmény úgy döntött, kiadja a szülőknek a teszteket, amelyeket hétfőn és csütörtökön reggel kell elvégezniük a diákoknak. Mint megtudtuk Demeter Levente főtanfelügyelőtől, megyeszinten egy iskola, a Gyergyóhollói Iskolaközpont döntött úgy, hogy maga végzi el a nyálteszteket szülői beleegyezéssel, egy másik pedig úgy, hogy a bentlakóknak elvégzik az iskolákban, amennyiben a szülőktől felhatalmazást kapnak.
– közölte Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője.
Maros megyében pénteken megkapta már az iskolák nagy része az ömlesztve összecsomagolt teszteket, így a tanintézetek alkalmazottainak kell majd szétválogatniuk és az egyéni készleteket összeállítaniuk a tesztdobozból, oldatból, mintagyűjtő csőből, pipettából, valamint az orvosi hulladékgyűjtő zsákból álló részekből.
Tamási Zsolt, a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Gimnázium igazgatója arról tájékoztatott, hogy a tanintézet ömlesztve kapott egy tesztelésre való adagot az elmúlt pénteken, de akkor már nem volt szinte senki az iskolában. „Nem bontottuk még ki, a könyvelőt megkértem, hogy rendeljen kis zacskókat, amelyekbe bele lehet csomagolni egyenként a teszteket, holnap megszervezzük az orvosi személyzettel együtt, hogy hogyan tudjuk szétválogatni és összecsomagolni.”
Használati utasítás is van a csomagban, ezt beszkennelték, megkérték az osztályfőnököket, tanítókat, hogy továbbítsák a szülőknek, illetve van néhány rövid útmutató film is az interneten, hogy hogyan kell elvégezni, ezeket a filmeket is megosztották a szülőkkel – magyarázta Tamási Zsolt.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
5 hozzászólás