Hirdetés
Hirdetés

Olcsón lehetetlen, de drágán sem könnyű lakást találni

Székelyudvarhelyen is lakáshiány van. Legtöbben kétszobás tömbházlakást keresnek •  Fotó: Barabás Ákos

Székelyudvarhelyen is lakáshiány van. Legtöbben kétszobás tömbházlakást keresnek

Fotó: Barabás Ákos

Az elmúlt évek egyik legnagyobb drágulását mérték az idei első negyedévben a romániai lakáspiacon. A tapasztalatok szerint Székelyudvarhelyen is jócskán érezhető az árnövekedés, ráadásul a kínálatot lényegesen felülmúlja a lakások iránti kereslet.

Bálint Eszter

Dósa Ildikó

2017. május 05., 11:432017. május 05., 11:43

2017. május 05., 11:512017. május 05., 11:51

Rossz hírekkel szolgálnak az ingatlanpiaci előrejelzések azoknak, akik idén terveznek lakást vásárolni, de annál jobb hírek érkeznek azok számára, akiknek eladásra kínált lakóingatlanuk van: az első negyedévben mért 4 százalékos drágulás után az árak növekedésének üteme az év végéig 10 százalékra gyorsulhat – világít rá egy elemzés.

A lakások 2014 második felében indultak drágulásnak, azóta negyedévente átlagosan 2,4 százalékkal nőttek az árak.

Hirdetés

A mostani piaci árak a 2010-es szinthez hasonlítanak.

Az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő portál által az elmúlt héten nyilvánosságra hozott elemzést készítő szakemberek úgy látják, hogy az árak alakulását a kereslet és a kínálat közötti viszony alakítja. Mint rámutatnak, a keresleti oldalon az első negyedévben jelentős növekedést tapasztaltak a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva. A vizsgált hat nagyvárosban összességében 16 százalékkal nőtt azoknak a száma, akiknek szándékukban állt lakást vásárolni.

A kereslet Brassóban nőtt meg a legnagyobb mértékben, 38 százalékkal, az ellenkező póluson Bukarestet találjuk 13 százalékkal. Kolozsvár az egyetlen kivétel, a kincses városban ugyanis 7 százalékkal visszaesett a kereslet 2016 első negyedévéhez mérten. Ha azonban az előző negyedévi adatokkal vetjük össze, akkor 37 százalékos gyarapodásról beszélhetünk.

Lakáshiány van a székelyföldi városokban, mivel itt is sokkal nagyobb a kereslet, mint a kínálat, ez pedig meghatározza a folyamatosan emelkedő árakat. Madaras Levente székelyudvarhelyi ingatlanközvetítő szerint 2015–2016-hoz képest a székelyudvarhelyi tömbházlakások eladási ára hat százalékos növekedést mutat.

A drágulás oka egyrészt a megnövekedett kereslet, másrészt az, hogy az utóbbi időszakban lényegesen kedvezőbbek lettek a hitelfeltételek.

Idézet
Sokan tartják jó befektetésnek a lakásvásárlást. Egyre több olyan ügyfelünk van, aki még egy ideig külföldön szeretne dolgozni, de már itthon keresi a megvásárolható lakást

– tette hozzá. Székelyudvarhelyen a kétszobás lakások a legkeresettebbek, utána a garzonok, ami pedig az árakat illeti, sok minden meghatározza azokat: a zóna, a lakófelület mérete, a lakás-, illetve a tömbház állapota, felszereltsége (például felvonós lépcsőház).

Míg a Bethlen lakónegyedben nagyobb a kínálat, továbbra is a városközpont környéke a legnépszerűbb a vásárlók között, azonban az árak is ott a legmagasabbak, így városszerte akár tizenöt százalékos eltérések is lehetnek a hasonló besorolású ingatlanok árai között. Példaként elmondta, hogy egy kétszobás lakás piaci ára 25 és 30 ezer euró között van, azonban előfordul, hogy a tulajdonos ennél jóval többet kér érte. Az eladó lakásokhoz hasonlóan az albérletek iránt is túlkereslet van a városban, azonban tapasztalata szerint az sem ritka, amelyet tulajdonosuk nem tud kiadni, annyira rossz állapotban van.

A tömbházlakásokkal ellentétben a kínálatnál kisebb a kereslet a kertes házakra, de azokra különösebb árnövekedés sem jellemző. Ennek okát abban látja a szakértő, hogy a régebbi építésű, több generáció együttélésére tervezett családi házak túl nagyok és nem felelnek meg a mai igényeknek.

Az első lakás programot kihasználva már három éve keres tömbházlakást vagy kisebb házat egy székelyudvarhelyi fiatalember nem csak a városban, hanem a környező falvakban is. A jobbnak ígérkező lakások iránt érdeklődött, mivel a programban csak olyan ingatlan megvásárlására kaphat állami garanciás ingatlanhitelt, amelynek az energetikai tanúsítványa legalább C kategóriájú (saját hőközpont, hőszigetelt ablak, esetleg fal). Ez idő alatt rengeteg lakást megnézett, és

úgy tapasztalta, hogy két év alatt mintegy húsz százalékos árnövekedés volt a helyi ingatlanpiacon.

Példaként egy eladó Bethlen negyedi, első osztályú, felújított, negyedik emeleti kétszobás lakást említett, amelyet a tulajdonos tavaly 28 500, idén már 33 500 euróért hirdetett. Ugyanakkor a Győzelem utcában olyan földszinti, felújítatlan kétszobás ingatlant is látott, amelyért 35 ezer eurót kértek. A sokéves keresés után végre talált egy számára megfelelő, háromszobás lakást a Berek sétányon, amelyet sikerült 36 500 euróra lealkudnia, és már előleget is fizetett érte. Úgy véli, az árakkal kapcsolatban az a legnagyobb gond, hogy sokan egy ingatlan eladásából akarnak meggazdagodni. Ugyanakkor ő több olyan befektetőről is tud, akinek bérbeadás céljából több lakás is megvásárolt, és szerinte ezért olyan nehéz rendes ingatlant vásárolni Udvarhelyen.

A jelentős kereslet ellenére arra is van példa Székelyudvarhelyen, hogy a tulajdonos hónapokig hirdeti eladóvá vált lakását. Januártól, közel négy hónapon át ezt tette egy házaspár is, a Bethlen lakónegyedben található első osztályú, felújított, három szobás lakrészüket akarták eladni. Véleményük szerint nem annyira az általuk kért ár, hanem a negyedik emeleti elhelyezkedés miatt volt nehéz vásárlót találniuk. Az árat úgy határozták meg, hogy legyen miből engedjenek, így a vevő és ők is elégedettek voltak, amikor sikerült nyélbe ütni az üzletet.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. július 24., péntek

Egy éve hőségriadó, idén 10 Celsius-fokos hajnalok – látványosan más arcát mutatja a nyár

Miközben tavaly ilyenkor hőségriadó miatt figyelmeztettek a meteorológusok, idén pulóveres reggelre ébredtek a székelyföldiek. Július 24-én több településen alig haladta meg a hajnali hőmérséklet a 10 Celsius-fokot.

Egy éve hőségriadó, idén 10 Celsius-fokos hajnalok – látványosan más arcát mutatja a nyár
Hirdetés
2026. július 24., péntek

Megint 9 lej fölé emelkedett a benzin ára

Újabb drágulás tapasztalható az üzemanyag-piacon, a benzin literenkénti ára több töltőállomáson is meghaladta a 9 lejt, a gázolaj ára pedig a 10 lejt közelíti.

Megint 9 lej fölé emelkedett a benzin ára
2026. július 24., péntek

A kontaktlencséről másképp – a kulcs a személyre szabásban rejlik

Sokan még mindig tartanak a kontaktlencséktől, pedig ma már a kisgyermekektől az idősekig szinte bárki számára megoldást jelenthetnek. Bódi György, a brassói Best Optic optometristája szerint a legtöbb tévhit ideje lejárt.

A kontaktlencséről másképp – a kulcs a személyre szabásban rejlik
2026. július 24., péntek

Ismét dróntámadások miatt kaptak Ro-Alertet a Tulcea megyeiek

A hadsereg radarrendszere péntekre virradóra dróncsoportot észlelt az ukrajnai oldalon, a romániai folyami határtól mintegy 33 kilométerre északra. Tulcea megye lakosságát Ro-Alert üzenetben figyelmeztették becsapódások veszélyére.

Ismét dróntámadások miatt kaptak Ro-Alertet a Tulcea megyeiek
Hirdetés
2026. július 24., péntek

770 millió euró helyreállítási forrás elvesztésével járna a közalkalmazotti bértörvény elfogadásának elmulasztása Romániának

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön figyelmeztetett arra, hogy a közalkalmazotti bértörvény elfogadásának elmulasztása 770 millió euró helyreállítási forrás elvesztésével járna, és nem eredményezne megtakarítást a bérkiadásokban sem.

770 millió euró helyreállítási forrás elvesztésével járna a közalkalmazotti bértörvény elfogadásának elmulasztása Romániának
2026. július 24., péntek

Robbanás rongált meg egy kereskedelmi hajót a Fekete-tengeren

Robbanás rongált meg péntekre virradóra egy libériai felségjelzésű szénszállító hajót Románia kizárólagos gazdasági övezetében, Sfântu Gheorghe településtől mintegy 22 tengeri mérföldre délkeletre.

Robbanás rongált meg egy kereskedelmi hajót a Fekete-tengeren
2026. július 23., csütörtök

Kataszteri leállás: meghosszabbíthatják a kedvezményes áfára jogosító határidőt

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök csütörtökön kijelentette, hogy jövő héten újraindulhat az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) kibertámadás miatt leállt tevékenysége.

Kataszteri leállás: meghosszabbíthatják a kedvezményes áfára jogosító határidőt
Hirdetés
2026. július 23., csütörtök

Egyre többen kérnek segítséget családon belüli erőszak miatt

Nőtt a bejelentett családon belüli erőszakos esetek száma Hargita megyében: az év első felében 261 bűncselekményt jegyeztek, szemben a tavalyi azonos időszak 199 esetével. A rendőrség szerint az áldozatok nagyobb bizalommal fordulnak a hatóságokhoz.

Egyre többen kérnek segítséget családon belüli erőszak miatt
2026. július 23., csütörtök

Új bölcsődéket adtak át Siménfalván és Csíkbánkfalván

Újabb két korszerű és környezetbarát bölcsődét adtak csütörtökön át Hargita megyében. Az új intézmények Siménfalván, valamint Csíkszentgyörgy községben, Csíkbánkfalván épültek.

Új bölcsődéket adtak át Siménfalván és Csíkbánkfalván
2026. július 23., csütörtök

Ennyi kellett a bejutáshoz: közzétették a kilencedik osztályos felvételi eredményeit

A természettudományok és a matematika-informatika szakokra volt a legnehezebb idén bejutni a nyolcadik osztályt végzetteknek Székelyföldön. A magyar tagozaton 8,80 volt a legmagasabb utolsó bejutási átlag az egyik székelyföldi líceumban.

Ennyi kellett a bejutáshoz: közzétették a kilencedik osztályos felvételi eredményeit
Hirdetés