Fotó: Iochom Zsolt
A Csíkszeredai Rákóczi Szövetség és a Sapientia egyetem Hallgatói Önkormányzata is méltóképpen megemlékezett október 6-án az aradi vértanúkra.
2011. október 07., 09:412011. október 07., 09:41
2011. október 09., 18:042011. október 09., 18:04
Szőcs János történész emlékeztetett a tizenhárom aradi vértanú tábornokra
A megemlékező ünnepségsorozat csütörtök délután 18 órakor vette kezdetét a Sapientia egyetem félemeletén, ahol a tizenhárom, Aradon kivégzett tábornok arcképét állították ki. A kávéházi hangulatot idéző kis asztalokon gyertya égett, és magyarságunkkal kapcsolatos irodalmi részletek szerepeltek. A magyar szabadságharc gyásznapjáról, a kivégzett tábornokok hősiességéről Szőcs János muzeológus-történész tartott előadást. Kiemelte a jelenlévőknek, hogy a magyarok szabadságharcában nem csupán magyar tábornokok vettek részt, a tizenhárom tábornok közül öt nem beszélt magyarul. Ezek az emberek mégis kivívták Európa demokratikus erőinek és a magyar nép fiainak csodálatát. A történész arra is emlékeztetett, hogy ugyancsak október 6-án végezték ki Pesten Batthyány Lajost, az első felelős magyar kormány miniszterelnökét. „Ezek a hősök a szabadságért, az igazságért küzdöttek, igaz emberek voltak, akikkel barbár módon bántak el, és végezték ki őket 1849. október 6-án” – zárta gondolatait Szőcs János.
A Segítő Mária Gimnázium diákjainak zenés-verses műsora
A folytatásban a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium diákjai rövid műsort adtak elő, idézve a halálba menő tábornokok utolsó szavaiból, valamint a rájuk emlékező irodalmi alkotásokból. A gitárestet követően 21 órától Hajdufy Miklós Tizennégy vértanú című történelmi-dráma filmjét vetítették az egyetem nagy aulájában. Az 1970-ben készült alkotás az Aradon kivégzett 13 tábornokra és főtisztre, valamint a tizennegyedikként kivégzett Kazinczy Lajosra emlékeztette a nézőket.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!