
Az állományszabályozó kilövések szorgalmazása áll a prioritási lista első helyén
Fotó: Barabás Ákos
Az Európai Bizottság (EB) által remél nagyobb nyomásgyakorlást a román kormányra a medveprobléma rendezésének ügyében Benke József, aki tagja az EB környezetvédelmi igazgatóságához tartozó, Hargita megyében működő romániai nagyragadozó platformnak. A szerveződés prioritási listát készített a medvekérdés megoldásához szükséges teendőkről, amelyről jelentést tesznek az EB szakintézményének.
2019. november 16., 10:172019. november 16., 10:17
Kedden ül össze legközelebb az év eleje óta tevékenykedő nagyragadozó platform, amelynek tagjai kidolgoztak egy prioritási listát a medvékkel való együttéléshez szükséges teendőkről. A platformot az Európai Bizottság Környezetvédelmi Igazgatóságának megrendelésére hozták létre, három EU-tagországban működik ilyen szerveződés, a romániai platform Hargita megyében tevékenykedik. A Hargita megyei regionális platformnak számít, amelyben a medvékkel való együttélés tekintetében felmerült problémák különböző érintettjei – állattartó gazdák, méhészek, valamint vadgazdák képviselője, polgármester, a megyei tanács illetékesei, természetvédelmi civil szervezet, illetve a környezetvédelmi ügynökség képviselője –, összesen mintegy tizenöt tag vesz részt – tájékoztatott Benke József, a Zetelaka és Társai Vadásztársaság vezetője, aki szintén tagja a platformnak. A megbeszélésen ugyanakkor részt vesznek az európai platform tagjai, európai ernyőszervezetek, például az Európai Földtulajdonosok Szervezete, az Európai Vadász és Természetvédő Egyesületek Föderációja.

Csíkszeredában ülésezik jövő héten a nagyvadak és az ember együttélésével foglalkozó európai uniós platform, a rangos szakmai eseményre tíz-tizenöt európai ország képviselőit várják. A találkozó központi témája a medvekérdés lesz.
A csoport által kidolgozott prioritási lista első helyén az áll, hogy
A platform jelentésben továbbítja a prioritási listát az Európai Bizottság Környezetvédelmi Igazgatóságának, és mint azt Benke József elmondta, ő azt szeretné, ha ezt a román kormánynak is elküldenék, hogy mihamarabb megtörténjenek a szükséges lépések a medveproblémák megoldása ügyében. Bízik benne, hogy az EB tájékoztatása révén nő majd a nyomásgyakorlás a kormányon a medveproblémák rendezése érdekében. „Ez egyike azoknak a csatornáknak, amelyeken keresztül nyomást kell gyakorolni” – fogalmazott a szakember, aki
A helyzet megoldása azért is sürgető, mert – mint arról a vadgazdálkodási szakember már korábban is panaszkodott, mivel
A tárca államtitkári tisztségű vezérigazgatója távozásakor ugyan elbírált néhány ilyen jellegű kérelmet a minap, de azoknak a többségét is elutasította, így nem kaphatott kilövési engedélyt például a Nagy-Küküllő Vadásztársaság sem a Székelyudvarhely határában elgázolt és emiatt megsérült, veszélyt jelentő medve ártalmatlanítására – mondta el Benke József.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
szóljon hozzá!