
A diákok a Babeş–Bolyai Tudományegyetem főépületében szembesültek a tételekkel
Fotó: romkat.ro
Április 12-14. között a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum adott otthont az V. országos magyar nyelvű római katolikus hittanolimpiának. Idén Arad, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros, Máramaros, Szatmár, Temes, Bihar, Szilágy és Brassó megyéből vettek részt diákokat és kísérő tanárok, a székelyföldiek szép eredményekkel térhettek haza.
2023. április 15., 11:562023. április 15., 11:56
Dolgozataikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem főépületében írták meg a diákok. Közben tanáraik meglátogatták a felújított Szent Mihály-templomot, illetve az egyetem múltjával ismerkedtek. A díjkiosztót is a templomban tartották, amit Kovács Gergely gyulafehérvári érsek ünnepi homíliája vezetett fel. A székelyföldi diákok közül a következők végeztek dobogós helyen:
az V. osztályosoknál első díjra érdemesült Lőrincz Réka (Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda), harmadikra Szász István János (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely);
a VI. osztályosok körében Varodi Dorottya Szofia (Szent György Általános Iskola, Marosszentgyörgy) második, míg Tankó Izabella (Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola, Gyimesközéplok) harmadik díjban részesült;
a VII. osztályosok versengésében Ambrus Iringó (Köllő Miklós Általános Iskola, Gyergyócsomafalva) és Somogyi Dávid (Apor István Gimnázium, Kézdiszentlélek) végzett az első két helyen;
VIII. osztályosok: Fecső Boróka (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) – I. hely, Pop Jácinta (Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely) – III. hely;
a IX. osztályosoknál Molnár Bíborka (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) a második, Gergely Lehel (Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely) a harmadik helyen végzett;
a X. osztályosoknál is székelyföldi az első két helyezett: György Boróka Éva (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) és Szabó Adrienn (Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy);
a XI-eseknél a II. és a III. díj került Székelyföldre Bálint Enikő (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Tölgyesi Karola (Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy) révén;
a XII. osztályosok körében Györgyjakab Imelda (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) diadalmaskodott.
A teológia osztályba járók közül a kilencedikes Dalma Noémi (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely) első, Timár Anett (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) második díjat nyert, a tizedikeseknél úgyszintén Baroti Beáta (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Becze Gellért (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) végzett az első két helyen; a tizenegyedikes Mihály Réka (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely) második, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium két tizenkettedikes tanulója, Kovács Szilveszter és Imre Balázs Szilamér első, illetve harmadik hellyel büszkélkedhet.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
szóljon hozzá!