
A diákok a Babeş–Bolyai Tudományegyetem főépületében szembesültek a tételekkel
Fotó: romkat.ro
Április 12-14. között a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum adott otthont az V. országos magyar nyelvű római katolikus hittanolimpiának. Idén Arad, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros, Máramaros, Szatmár, Temes, Bihar, Szilágy és Brassó megyéből vettek részt diákokat és kísérő tanárok, a székelyföldiek szép eredményekkel térhettek haza.
2023. április 15., 11:562023. április 15., 11:56
Dolgozataikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem főépületében írták meg a diákok. Közben tanáraik meglátogatták a felújított Szent Mihály-templomot, illetve az egyetem múltjával ismerkedtek. A díjkiosztót is a templomban tartották, amit Kovács Gergely gyulafehérvári érsek ünnepi homíliája vezetett fel. A székelyföldi diákok közül a következők végeztek dobogós helyen:
az V. osztályosoknál első díjra érdemesült Lőrincz Réka (Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda), harmadikra Szász István János (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely);
a VI. osztályosok körében Varodi Dorottya Szofia (Szent György Általános Iskola, Marosszentgyörgy) második, míg Tankó Izabella (Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola, Gyimesközéplok) harmadik díjban részesült;
a VII. osztályosok versengésében Ambrus Iringó (Köllő Miklós Általános Iskola, Gyergyócsomafalva) és Somogyi Dávid (Apor István Gimnázium, Kézdiszentlélek) végzett az első két helyen;
VIII. osztályosok: Fecső Boróka (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) – I. hely, Pop Jácinta (Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely) – III. hely;
a IX. osztályosoknál Molnár Bíborka (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) a második, Gergely Lehel (Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely) a harmadik helyen végzett;
a X. osztályosoknál is székelyföldi az első két helyezett: György Boróka Éva (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) és Szabó Adrienn (Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy);
a XI-eseknél a II. és a III. díj került Székelyföldre Bálint Enikő (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Tölgyesi Karola (Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy) révén;
a XII. osztályosok körében Györgyjakab Imelda (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) diadalmaskodott.
A teológia osztályba járók közül a kilencedikes Dalma Noémi (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely) első, Timár Anett (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) második díjat nyert, a tizedikeseknél úgyszintén Baroti Beáta (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Becze Gellért (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) végzett az első két helyen; a tizenegyedikes Mihály Réka (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely) második, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium két tizenkettedikes tanulója, Kovács Szilveszter és Imre Balázs Szilamér első, illetve harmadik hellyel büszkélkedhet.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
szóljon hozzá!