
A diákok a Babeş–Bolyai Tudományegyetem főépületében szembesültek a tételekkel
Fotó: romkat.ro
Április 12-14. között a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum adott otthont az V. országos magyar nyelvű római katolikus hittanolimpiának. Idén Arad, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros, Máramaros, Szatmár, Temes, Bihar, Szilágy és Brassó megyéből vettek részt diákokat és kísérő tanárok, a székelyföldiek szép eredményekkel térhettek haza.
2023. április 15., 11:562023. április 15., 11:56
Dolgozataikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem főépületében írták meg a diákok. Közben tanáraik meglátogatták a felújított Szent Mihály-templomot, illetve az egyetem múltjával ismerkedtek. A díjkiosztót is a templomban tartották, amit Kovács Gergely gyulafehérvári érsek ünnepi homíliája vezetett fel. A székelyföldi diákok közül a következők végeztek dobogós helyen:
az V. osztályosoknál első díjra érdemesült Lőrincz Réka (Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda), harmadikra Szász István János (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely);
a VI. osztályosok körében Varodi Dorottya Szofia (Szent György Általános Iskola, Marosszentgyörgy) második, míg Tankó Izabella (Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola, Gyimesközéplok) harmadik díjban részesült;
a VII. osztályosok versengésében Ambrus Iringó (Köllő Miklós Általános Iskola, Gyergyócsomafalva) és Somogyi Dávid (Apor István Gimnázium, Kézdiszentlélek) végzett az első két helyen;
VIII. osztályosok: Fecső Boróka (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) – I. hely, Pop Jácinta (Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely) – III. hely;
a IX. osztályosoknál Molnár Bíborka (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) a második, Gergely Lehel (Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely) a harmadik helyen végzett;
a X. osztályosoknál is székelyföldi az első két helyezett: György Boróka Éva (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) és Szabó Adrienn (Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy);
a XI-eseknél a II. és a III. díj került Székelyföldre Bálint Enikő (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Tölgyesi Karola (Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy) révén;
a XII. osztályosok körében Györgyjakab Imelda (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) diadalmaskodott.
A teológia osztályba járók közül a kilencedikes Dalma Noémi (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely) első, Timár Anett (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) második díjat nyert, a tizedikeseknél úgyszintén Baroti Beáta (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Becze Gellért (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) végzett az első két helyen; a tizenegyedikes Mihály Réka (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely) második, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium két tizenkettedikes tanulója, Kovács Szilveszter és Imre Balázs Szilamér első, illetve harmadik hellyel büszkélkedhet.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
szóljon hozzá!