
A diákok a Babeş–Bolyai Tudományegyetem főépületében szembesültek a tételekkel
Fotó: romkat.ro
Április 12-14. között a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum adott otthont az V. országos magyar nyelvű római katolikus hittanolimpiának. Idén Arad, Fehér, Hargita, Kovászna, Maros, Máramaros, Szatmár, Temes, Bihar, Szilágy és Brassó megyéből vettek részt diákokat és kísérő tanárok, a székelyföldiek szép eredményekkel térhettek haza.
2023. április 15., 11:562023. április 15., 11:56
Dolgozataikat a Babeș–Bolyai Tudományegyetem főépületében írták meg a diákok. Közben tanáraik meglátogatták a felújított Szent Mihály-templomot, illetve az egyetem múltjával ismerkedtek. A díjkiosztót is a templomban tartották, amit Kovács Gergely gyulafehérvári érsek ünnepi homíliája vezetett fel. A székelyföldi diákok közül a következők végeztek dobogós helyen:
az V. osztályosoknál első díjra érdemesült Lőrincz Réka (Petőfi Sándor Általános Iskola, Csíkszereda), harmadikra Szász István János (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely);
a VI. osztályosok körében Varodi Dorottya Szofia (Szent György Általános Iskola, Marosszentgyörgy) második, míg Tankó Izabella (Majláth Gusztáv Károly Általános Iskola, Gyimesközéplok) harmadik díjban részesült;
a VII. osztályosok versengésében Ambrus Iringó (Köllő Miklós Általános Iskola, Gyergyócsomafalva) és Somogyi Dávid (Apor István Gimnázium, Kézdiszentlélek) végzett az első két helyen;
VIII. osztályosok: Fecső Boróka (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) – I. hely, Pop Jácinta (Orbán Balázs Általános Iskola, Székelyudvarhely) – III. hely;
a IX. osztályosoknál Molnár Bíborka (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) a második, Gergely Lehel (Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium, Kézdivásárhely) a harmadik helyen végzett;
a X. osztályosoknál is székelyföldi az első két helyezett: György Boróka Éva (Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda) és Szabó Adrienn (Református Kollégium, Sepsiszentgyörgy);
a XI-eseknél a II. és a III. díj került Székelyföldre Bálint Enikő (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Tölgyesi Karola (Mikes Kelemen Elméleti Líceum, Sepsiszentgyörgy) révén;
a XII. osztályosok körében Györgyjakab Imelda (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) diadalmaskodott.
A teológia osztályba járók közül a kilencedikes Dalma Noémi (Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely) első, Timár Anett (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) második díjat nyert, a tizedikeseknél úgyszintén Baroti Beáta (Nagy Mózes Elméleti Líceum, Kézdivásárhely) és Becze Gellért (Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, Csíkszereda) végzett az első két helyen; a tizenegyedikes Mihály Réka (Tamási Áron Gimnázium, Székelyudvarhely) második, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium két tizenkettedikes tanulója, Kovács Szilveszter és Imre Balázs Szilamér első, illetve harmadik hellyel büszkélkedhet.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!