Fotó: Pinti Attila
Egészségügyi ellátást érintő határozatokat fogadott el csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa. 5,4 millió lejjel növelték a sepsiszentgyörgyi kórház költségvetését.
2020. július 23., 20:342020. július 23., 20:34
„A koronavírus-járvány a világ sok országában, sőt, Románia sok megyéjében az egészségügyi rendszer összeomlását eredményezte. Háromszéken – a kezdeti nehézségek után – sikerült a járvány terjedését lelassítani, ezzel időt nyertünk, hogy az egészségügyi rendszert kellően felkészíthessük. Ugyanakkor egy újabb járványhullám veszélye továbbra is fennáll, tehát elővigyázatosnak kell lennünk” – fogalmazott Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Az ülésen 5,4 millió lejjel növelték a sepsiszentgyörgyi kórház költségvetését, ebből
4,3 millió lejt utalt bérköltségekre az egészségbiztosítási pénztár;
egymillió lejt kaptak a megyei közegészségügyi igazgatóságtól;
70 ezer lejjel segített az igazságügyi orvostani intézet;
31 ezer lejt adományként érkezett;
16 ezer lej bérbe adott ingatlanokból folyt be.
A kórház ugyanakkor uniós pályázatot nyújtott be, a 14 millió lejes projektet a Nagy Infrastruktúra Operatív Programból (POIM) teljes mértékben finanszírozzák. A pályázat célja, hogy az intézmény növelje kapacitását az egészségügyi válságkezelést és a koronavírussal fertőzöttek ellátását illetően. A vissza nem térítendő támogatás összegéből a járvány idején szükséges védőfelszereléseket, orvosi berendezéseket vásárolnak.
– derült ki András Nagy Róbert menedzser tájékoztatójából. A kórházmenedzser hozzátette, hogy augusztus elején várható a moduláris sürgősség elindítása, ugyanis integrált rendszerben és hosszú távra berendezkedve szeretnék használni. Ugyanakkor a megyei tanács egy négyszobás sepsiszentgyörgyi tömbházlakást adott át a kórháznak, amely orvosoknak biztosított szolgálati lakásként fog működni.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!