
Fotó: Nagy Attila/Milvus Group
Több mint 1,1 millió madarat figyeltek meg Romániában az országos szintű vízimadár számlálás során januárban. A felmérés szerint a vízimadarak teljes egyedszáma majdnem 150 ezerrel nőtt.
2025. február 17., 12:492025. február 17., 12:49
2025. február 17., 12:562025. február 17., 12:56
Összesen 189 megfigyelő vett részt a vízimadár számláláson, akik 526 vizes élőhelyet látogattak meg országszerte és jegyezték fel az ott tartózkodó vízimadarakat. A végeredmény több mint 1,1 millió megfigyelt madár lett, amelyek közül 1,04 millió egyed (az összmegfigyelések 93 százaléka) a fő célcsoportot jelentő vízimadár fajokhoz tartozott.
Az akciót a Román Madártani Egyesület (SOR) és a Milvus Csoport koordinálta és több tucat önkéntes megfigyelő vett részt a számláláson – olvasható a Milvus Csoport honlapján található beszámolóban.
A vízimadarak számlálásának helyszínei
Fotó: Milvus Group
Az előző évhez képest a vízimadarak teljes egyedszáma majdnem 150 ezer egyeddel nőtt. Ennek fő oka azon fontos vizes élőhelyek hatékonyabb lefedése volt, ahol kiemelkedően nagy madárállományok telelnek (mint például az Olt alsó folyásán található víztározók vagy a Duna-delta).
Az idei számlálás teljes egészében önkéntesek munkáján alapult, akik az adatokat a két szervezet munkatársaival közösen gyűjtötték, az általuk gyűjtött adatok rendkívül értékesek a vízimadárfajok állomány változásának nyomon követéséhez. A Duna-deltai megfigyeléseket a Duna-delta Bioszféra Rezervátum Igazgatóságának munkatársai segítették.
A számlálások részletes eredményeiről ide kattintva olvashat.
Száraz növényzet gyúlt ki a Hargita megyei Galócás községben, a tűz mintegy 20 hektáros területet érint.
A gyergyószentmiklósi Szent Miklós római katolikus templom tornyának felújítása miatt emelték le a keresztet és a toronygömböt, amiből érdekes, 1868-ban oda elhelyezett tárgyak kerültek elő. Ezek májusig a múzeumban tekinthetők meg.
Eljárás indult egy iráni férfi és egy román nő ellen, miután megpróbáltak bejutni az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő rendszerének egyik kulcsfontosságú haditengerészeti támaszpontjára – jelentette szombaton a PA Media és a dpa.
A román haditengerészet szombaton is folytatja a Midia kikötő térségében elsüllyedt Astana vontatóhajó balesetének kutató-mentő műveleteit – közölte a védelmi minisztérium.
Egy autóbusz borult fel szombaton az 581-es európai úton, Galac és Vaslui megye határán: többen megsérültek, egy személy pedig életét vesztette.
Nem maradt egyetlen olyan töltőállomás Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson sem, ahol 9 lejnél olcsóbban lehetne tankolni: a legfrissebb adatok szerint minden nagy szolgáltatónál átlépte ezt a határt az üzemanyag ára.
Székelyudvarhely után Sepsiszentgyörgyre is ellátogatott Nagy István magyar agrárminiszter, hogy a gazdákat érintő kihívásokra válaszokat adjon, és megoldásokat körvonalazzon.
A kiskereskedelmi forgalom 2026 januárjában 6,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest Romániában, ami a világjárvány óta a legnagyobb visszaesés.
Anyagi károkkal járó baleset történt Máréfalván pénteken – tudtuk meg a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányságnál érdeklődve.
A gazdákat fenyegető veszélyekre, illetve az ezekkel szembeni védekezési lehetőségekre hívta fel a figyelmet pénteken Nagy István, Magyarország agrárminisztere Székelyudvarhelyen, a Székelyföldi Gazdaszervezetek Egyeztető Fórumán.
szóljon hozzá!