
Fotó: Haáz Vince
Az oktatási minisztérium magyar államtitkárságának képviselői pénteken a Sapientia EMTE marosvásárhelyi karának udvarán oklevelet adtak át azoknak a tanároknak, akik a szükségállapotban vállalták, hogy a közszolgálati televízió képernyőjén keresztül oktatják a végzős diákokat a csatorna Telesuli című műsorában. A marosvásárhelyi díjátadóval egy időben zajlott a bukaresti és a kolozsvári záróünnepség is.
2020. július 03., 18:442020. július 03., 18:44
Bukarestben, Marosvásárhelyen és Kolozsváron összesen ötvenöt tanár kapott elismerő oklevelet pénteken, akik közel kétszáz leckét tartottak meg a végzős diákoknak nyolc hét alatt. Továbbá oklevelet kaptak mindazok, akik szervezésükkel, szerkesztésükkel hozzájárultak a televíziós leckék megvalósulásához, amelyekkel a nyolcadikos és tizenkettedikes diákok vizsgára való felkészülését segítették elő.
A több mint kétórás esemény a bukaresti díjátadó gála szónoklataival kezdődött, amelyet élőben közvetítettek egy óriásképernyőn keresztül a marosvásárhelyi egybegyűlteknek, akik a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem udvarán a tűző napon – legtöbben a követelményeknek megfelelően maszkban – nézhettek végig. Rajtuk kívül Kolozsváron is végignézték az oktatási minisztérium és a kormány tagjainak szónoklatait.
Fotó: Haáz Vince
Monica Anisie oktatási miniszter beszédével vette kezdetét az ünnepség, aki szerint hatalmas elvárás nehezedett a tanárokra, de
Szerinte a pedagógusok „munkájának gyümölcse” megmutatkozott a diákok záróvizsgájának eredményeiben is.
Fotó: Haáz Vince
Ludovic Orban miniszterelnök bevallotta, eleinte nem értette, hogy miért hívta meg őt a tanügyminiszter erre a díjátadóra, de aztán megértette az esemény fontosságát. Hangsúlyozta, az oktatáshoz való jog alapvető fontosságú a gyermekek számára. Azt is megjegyezte a miniszterelnök, hogy
Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes is szót kapott, elismerését fejezte ki a tanárok munkájáért. Általánosan beszélt más célokról is, továbbá az eltérések és egyenlőtlenségek leküzdését is megemlítette,
– jegyezte meg a miniszterelnök-helyettes.
Fotó: Haáz Vince
Nem maradt el Klaus Iohannis államfő üzenete sem, amelyet Ligia Deca, az elnöki kabinet tanácsadója közvetített a képernyőn keresztül. Az államelnöki üzenetből megtudtuk, Klaus Iohannis úgy véli, a jövő oktatásának alapvető feltétele lesz az iskolák azon képessége, hogy teljes körű oktatást biztosítsanak az online kommunikációs eszközök segítségével, még akkor is, ha ezzel „megszakítják a román iskola hagyományait”.
A politikusok beszéde után jutott szóhoz a Román Közszolgálati Televízió igazgatója, Doina Gradea, aki
és elárulta, hogy tervezik a Telesuli folytatását és fejlesztését ezúttal minden évfolyam számára, valamint a magyar nyelvű folytatást is.
Fotó: Haáz Vince
A tanügyminisztérium magyar államtitkársága az előadó tanárokon kívül meghívta a televíziós társaság marosvásárhelyi szerkesztőit is, valamint Novák Zoltán szenátort, aki elsőként szólalhatott fel Marosvásárhelyen, miután lekapcsolták a bukaresti közvetítést. Az RMDSZ oktatásért felelős politikusa Demény Péter Korona-változatok című legújabb kötetéből olvasta fel a Markósan című verset, ezzel fejezve ki elismerését és gondolatait a járványidőben is elkötelezett pedagógusokkal szemben.
– kezdte a bukarestiek beszéde után a marosvásárhelyi szenátor, aki a kezdeményező szülőknek is köszönetet mondott.
Kovács Irénke oktatási államtitkár a romániai magyar oktatás ékkövének nevezte a Telesulit, igaz, nem személyesen tőle hallhattuk ezeket, hanem Vârtic Mayla Júlia, a nemzeti kisebbségi oktatásért felelős vezérigazgató tolmácsolásában, ugyanis az államtitkár a kolozsvári ünnepségen volt jelen.
„Minden tiszteletem azoké a pedagógusoké, akik a saját diákjaik oktatása mellett bevállalták, hogy időt és energiát nem sajnálva részt vegyenek a televíziós leckék elkészítésében és megtartásában. Ez mély hivatástudatra és megingathatatlan elkötelezettségre vall” – fejezte ki üzenetében az államtitkár. Hozzátette, a képernyőn megjelent tanárokon kívül számos pedagógusból álló munkacsoport dolgozott azon, hogy igazán színvonalas leckék kerüljenek adásba, ráadásul
A nézettségi adatok és a vizsga eredmények is azt mutatják, hogy hasznos volt a Telesuli, és az sem mellékes hozadéka, hogy az erdélyi magyar társadalomban érezhetően nőtt a pedagógusok megbecsülése és presztízse.
Fotó: Haáz Vince
A Telesuli az otthontanulás és otthonoktatás egyik sikertörténete, és reménykeltő a gondolat, hogy bármi is történjen ősszel, van a Telesulinak már egy irányadó és meghatározó előzménye – tolmácsolta Kovács Irénke államtitkár gondolatait Vârtic Mayla Júlia.
A tanfelügyelőség vezetőinek beszédét és az oklevelek átadását követően a Bolyai Farkas Gimnázium diákjainak előadásában hangzott fel A Pál utcai fiúk című, Vígszínházban bemutatott színdarabból a Mi vagyunk a Grund című, igencsak találó dala.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!