Kelemen Tibor
Fotó: Bíró Blanka
Leállt a felnőttképzés, nem tudnak tanfolyamokat szervezni, bár lenne rá igény a munkanélküliek és az alkalmazók részéről is, mondta el keddi sajtótájékoztatóján Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója.
2017. augusztus 22., 17:042017. augusztus 22., 17:04
Az intézményvezető rámutatott, a felnőttképzés problémáinak egyik oka, hogy elenyészően kevés pénzt kaptak erre a célra, a másik egy törvénykezési hiányosság, ugyanis
Kelemen kifejtette, 400-500 lej a bizottságok tagjainak díja, amúgy is kevés a keretük, ez a költség már nem fér bele. Gondot jelent ugyanakkor, hogy az oktatók számára nem vonzó a felnőttképzés, többnyire pedagógusok tanítanak, akik a tanfolyamokért a közoktatási rendszerben érvényes órabér mindössze egyharmadát kapják. Így történhetett meg, hogy a kevés rendelkezésükre álló pénzből meghirdettek ugyan néhány tanfolyamot, de egyetlen szolgáltató sem jelentkezett a licitre, mert nem tudják, miként fizetik ki. Törvénnyel kellene ezt a kérdést tisztázni, kidolgoztak ugyan erre egy jogszabályt, de azt államfő visszadobta.
Eddig öt tanfolyamot sikerült elindítani, hetven munkanélkülit bevonva, ebből négy befejeződött, egyet felfüggesztettek. A vállalkozók a textiliparban, az őrző-védő szolgálatban igényelnének szakképzett munkaerőt, de hegesztőket, kereskedelmi dolgozókat is keresnek, a munkanélküliek részéről pedig a manikűrös-tanfolyamra lenne igény.
Az ügynökség jövőjéért aggódnak
Aggasztónak tartja Kelemen Tibor a kormány tervét, hogy jövőtől összevonná a munkanélküliségi alapot, és annak befizetését a munkavállalóra bízná. Szerinte, ez drámai következményekkel járna, veszélyezteti az ügynökség fenntartását. Jelenleg a munkaerő- ügynökség gyűjti be ezt az alapot, 0,5 százalékot a munkáltatótól és ugyanennyit a munkavállalótól, ebből fizetik a különböző juttatásokat, és fedezik az intézmény fenntartását. Megyénként változó, hogy a begyűjtött pénz több vagy kevesebb, mint a kiadás. Kovászna megye például deficites, júliusban például 44 ezer munkavállaló után az alkalmazók és alkalmazottak összesen 4,9 millió lejt fizettek be, ám a kiadásaik 5,6 millió lejre rúgtak. Ilyenkor a központi alapból egészítik ki a hiányt. Most kellene elkészítsék a jövő évi stratégiát, amit a korábbi mutatók alapján modelleznek, ám nagy a bizonytalanság, nem tudnak tervezni, ha a munkavállalóra bízzák a befizetést, félő, hogy az nem teszi meg – részletezte Kelemen Tibor.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!