
Az illegális építkezésnél a romániai jogszabályok nem adnak lehetőséget a figyelmeztetésre. Képünk illusztráció
Fotó: László Ildikó
Amennyiben nem törvényes és hiányos az építkezés engedélyeztetése, tetemes bírságot is kiszabhatnak a hatóságok: 2024-ben például 50 ezer lejes pénzbírságot is kiszabott a székelyudvarhelyi helyi rendőrség, ráadásul az építményt lebontásra ítélték.
2025. január 29., 10:382025. január 29., 10:38
Kétszáznál is több ellenőrzést tartott a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség Építésfelügyeleti részlege 2024-ben, a város közigazgatási területén. A helyi rendőrség ellenőrzéseit követően
– tudtuk meg a helyi rendőrségnél érdeklődve.
Kérdésünkre a helyi rendőrség kifejtette, hogy az építkezések kapcsán megkülönböztetik a kihágásokat és a bűncselekményeket: az 1991-ből származó 50-es számú törvény előírásai értelmében
Azok a magán- vagy jogi személyek, akik nem tartják be a törvényben előírtakat, ezer lejtől 100 ezer lejig terjedő pénzbírsággal büntethetők, ezen felül pedig az építkezési munkálatok letiltására számíthatnak, és csak az építési engedély kibocsátása után folytathatják a munkálatokat. Ennek figyelmen kívül hagyása minősül bűncselekménynek.
– részletezték. Az említett szakvélemények igénylése növeli a költségeket, emellett időben is hosszítja a folyamatot.
Kihangsúlyozták ugyanakkor, hogy ebben az esetben a romániai jogszabályok nem adnak lehetőséget a figyelmeztetésre, így a kiszabott büntetés kifizetését követően indítható a legalitásba lépési folyamat.
– emelik ki. Amennyiben a munkálatok műemlékvédelmi zónában vagy műemléknek minősülő épületen történnek, és nem rendelkeznek a szükséges engedélyekkel, szintén bűncselekménynek minősülnek, ezekben az esetekben az állami rendőrség vizsgálja ki az ügyet.
2024-ben a legnagyobb pénzbírság 50 ezer lej volt, amelyet a székelyudvarhelyi helyi rendőrség kiszabott, ráadásul
Mint megtudtuk, minden évben előfordul, hogy egy-egy esetben a legalitásba lépés feltételei nem tudnak teljesülni, ezért a kiegészítő büntetés a lebontás. A törvény értelmében a polgármesteri hivatal szakbizottsága határozza meg a bírság nagyságát és azt is, hogy mi lesz a kiegészítés.
– tudatták.
A helyi rendőrség felelős részlegének munkatársa napi szinten végez terepmunkát és úgy a városközpontra mint a frissen kiépülő, fejlődő zónákra is hangsúlyt fektet. Az érvényben lévő törvények szerint az építkezési területen minden építkezési engedéllyel rendelkező munkálat esetén
Tapasztalataik szerint ez esetben is előfordulnak mulasztások, még sincs okuk panaszra, mivel többnyire ki vannak helyezve a román „Șantier în lucru”, azaz építőtelep feliratú táblák minden információval. Megjegyezte, ellenőrzéseink során a városháza urbanisztikai osztályával is együttműködnek, ha felmerülnek esetleges műszaki, technikai kérdések.
A helyi rendőrség munkatársai ezzel együtt arra is felhívják a lakosság figyelmét, hogy illegális építkezés esetén forduljanak hozzájuk, hiszen amellett, hogy törvényellenesek, ronthatják a városképet, ráadásul veszélyt is jelentenek.
– mondta László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője.
Az építkezések törvényes módjáról és a szükséges lépésekről korábbi cikkünkben, ide kattintva tájékozódhat.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
4 hozzászólás