
Vitás helyzetekre adhat okot az, hogy nem a tevékenységi kört meghatározó besorolás alapján határozták meg a szórakozóhelyekre vonatkozó korlátozásokat
Fotó: Veres Nándor
Olyan zavaros a bárok és kávézók működését szabályozó, a vonatkozó országos járványügyi határozattal összehangolt korlátozás, hogy a teljes bezárástól a belterek korlátozott megnyitásáig bármelyik előírás érvényes lehet a köznyelvben kávézóknak, bároknak vagy kocsmáknak nevezett, a törvény szerint a 5630-as CAEN-kód által meghatározott tevékenységet folytató vendéglátóegységekre.
2020. október 17., 10:442020. október 17., 10:44
2020. október 17., 20:202020. október 17., 20:20
Noha határozatot hozott erről pénteken a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság, mégsem tudni pontosan, milyen feltételek betartásával működhetnek, sőt kinyithatnak-e egyáltalán a kávézók, bárok és kocsmák hétfőtől. Az erre vonatkozó korábbi határozat vasárnapig van érvényben, ennek értelmében 15 településen a kávézók, bárok és kocsmák csak kerthelyiségeikben fogadhatnak vendégeket, zárt térben nem.

Újabb járványügyi korlátozások lépnek életbe vasárnap késő estétől Hargita megyében a folyamatosan növekvő koronavírusos esetszámok miatt. A szigorításokat három kategóriára osztva közölte a megyei vészhelyzeti bizottság.
A megyei vészhelyzeti bizottság pénteken közzétett új határozatában arról rendelkezik, hogy vasárnap 23 órától nem engedélyezett a tevékenység a bárokban, klubokban és diszkókban. A fertőzési ráta alapján meghatározott korlátozások között ugyanakkor arról rendelkeznek, hogy azokon a településeken, ahol az elmúlt 14 napban az ezer lakosra jutó fertőzések száma nem haladta meg az 1,5-öt, a vendéglő, illetve kávézó típusú vendéglátóegységek működtethetik beltéri helyiségeiket is, legfeljebb 50 százalékos telítettséggel, 6-23 óra között. 1,5-öt meghaladó, de a 3-at nem túllépő, ezer lakosra jutó fertőzési ráta esetén is nyitva tarthatnak az említett egységek, de beltéri helyiségeik telítettsége nem haladhatja meg a 30 százalékot. A bezárási kötelezettség csak a 3-at meghaladó ezer lakosonkénti fertőzési rátájú települések egységeire vonatkozik.
hiszen működési engedélyükben egyaránt az 5630-as CAEN-kód, azaz a tevékenységi körüket meghatározó jelölés szerepel. Így tehát az összes ilyen egységre egyaránt érvényes a bezárási kötelezettség, illetve a beltereik korlátozott megnyitásának a lehetősége. Utóbbi ráadásul egyfajta „enyhítő korlátozás” az 1,5-ös fertőzési rátát meghaladó települések kávézói esetében, hiszen azok a héten zárva kellett tartsák beltéri helyiségeiket, vasárnap estétől viszont a 30 százalékos telítettséget nem túllépve ismét megnyithatják azokat, még akkor is, ha időközben valamelyest romlottak az adott településen a járványadatok.
A kialakult helyzet oka az, hogy járványügyi intézkedéseket a megyei vészhelyzeti bizottságok össze kellet hangolják a hét közepén megjelent országos határozattal. A megyei vészhelyzeti bizottság a múlt héten – akkor még önálló döntést hozva – a járvány terjedésének a megfékezése céljából rendelte el egyebek mellett a szórakozóhelyek beltéri helyiségeinek a bezárását. Az országos vészhelyzeti bizottság javaslata alapján viszont a héten a fertőzési ráta alapján meghatározott, korlátozott nyitvatartás mellett döntött a kormány az említett egységek esetében, Hargita megye egy részében viszont így enyhítéssé válhat az újabb járványügyi szigorítás.
– tudtuk meg Adrian Pănescutól, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivőjétől. Így elvileg aszerint állapítják majd meg a helyhatóságok és a rendőrség, hogy nyitva tarthat-e egy-egy vendéglátóegység, hogy a megnevezésére melyik kifejezést használja. De egyelőre, vasárnap estig a megyei vészhelyzeti bizottság 28-as határozata szerint működhetnek az említett egységek, az új határozat csak vasárnap 23 órától lép érvénybe, és addig – amennyiben a belügyminisztérium kap még megkereséseket ezügyben – kiadhat egy pontosítást a vonatkozó szabályozással kapcsolatban a szaktárca – mondta a prefektusi hivatal szóvivője.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
3 hozzászólás