Hirdetés
Hirdetés

Nem ítélik el a férfit, aki több helységnévtáblát is lemázolt Hármasfalutól Csíkszeredáig

A lemázolt táblákat megtisztították, az elkövető büntetése elmaradt •  Fotó: Olvasói felvétel

A lemázolt táblákat megtisztították, az elkövető büntetése elmaradt

Fotó: Olvasói felvétel

Nem kell börtönbe vonulnia, és semmilyen büntetést nem kap az a bákói férfi, aki 2020 januárjában több több Hargita megyei település helységnévtábláinak magyar feliratát fekete festékszóróval fújta le. Noha első fokon letöltendő szabadságvesztésre ítélték, a fellebbezés során mediációs megállapodás történt, az útügy visszavonta a keresetet, az eljárást pedig megszüntették.

Kovács Attila

2022. március 28., 13:342022. március 28., 13:34

Rongálás miatt marasztalta el tavaly nyáron elsőfokú ítéletében a Székelyudvarhelyi Bíróság azt a bákói férfit, aki 2020. január elején több Hargita, illetve egy Maros megyei település helységnévtábláinak, illetve irányjelző tábláinak magyar nyelvű feliratait fekete színű festékszóróval fújta le.

korábban írtuk

Fekete festékszóróval fújták le a magyar feliratot több helységnévtáblán – frissítve
Fekete festékszóróval fújták le a magyar feliratot több helységnévtáblán – frissítve

Több helységnévtáblán is fekete festékszóróval fújták le a magyar feliratot Udvarhelyszéken vasárnapra virradóra. Az egyik érintett település vezetője szerint egyértelműen etnikai indíttatású rongálás történt.

Az elkövető Székelyudvarhelyen, Máréfalván, Székelyszentléleken és Csíkszeredában is „festegetett”, akárcsak a Makfalvához tartozó Hármasfaluban.

A térfigyelő kamerák felvételei buktatták le, amelyeket a székelyudvarhelyi helyi rendőrség elemzett, beazonosítva a férfi autójának rendszámát. Ettől kezdve gyorsan megtalálták a hatóságok az akkor 30 éves bákói I. G. I.-t, aki

beismertette tettét, a festékszóró is nála volt, amit elkoboztak.

•  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fotó: Erdély Bálint Előd

Váratlan fordulat

A helységnévtáblákat az Országos Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaságnak (CNAIR) kellett leszereltetnie és megtisztítania,

az ő kárukra elkövetett rongálás mellett az ügyben diszkriminációra és gyűlöletre uszítás gyanújával is vizsgálódott az ügyészség, mert ilyen feljelentést is iktattak.

Utóbbi bűncselekmény gyanúját végül a székelyudvarhelyi ügyészség nem találta megalapozottnak, és az elkészült vádiratban nem is szerepelt. A Székelyudvarhelyi Bíróság pedig a Székely Figyelő Alapítványnak az ügyészi döntés felülvizsgálatát kérő beadványát is elutasította, előtte az alapítvány hasonló elutasítással szembesült az ügyészség részéről is.

A büntetőeljárás során a bíróság a korábban külföldön is többszörösen büntetett, börtönviselt férfit hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte.

•  Fotó: Tamás Attila Galéria

Fotó: Tamás Attila

Következett a fellebbezés a Marosvásárhelyi Ítélőtáblához, ahol pénteken hirdették ki a jogerős ítéletet. Miután idén januárban

a felek jelezték, hogy mediátorhoz fordulnak megállapodás érdekében, a bíróság ezt lehetővé tette, időközben pedig megegyezés született

– ez derül ki a jogerős ítélet ismertetőjéből, amely a bíróságok portálján jelent meg. Eszerint, mivel a megállapodás létrejött, és az országos útügyi vállalat visszavonta a keresetét, a bíróság megszüntette az eljárást. Így

az elsőfokú ítélet semmissé válik, a rongálónak nem kell börtönbe vonulnia, és más büntetést sem kap.

Az ítélet kivonatából az is kiderül, hogy az 500 lej értékű perköltség a férfit terheli, aki ugyanakkor

az elkobzott festékszórót sem kapja vissza.

Hirdetés

A mediációról

A mediációval (közvetítéssel) történő konfliktusrendezés módját a 2006-ban megjelent 192-es számú törvény vezette be, a büntetőjogi mediációt a 2014-ben életbe lépett új Büntető Törvénykönyv, és az új büntetőeljárási törvény is szabályozza. Így amely több bűncselekmény, többek között lopás, ütés, gondatlanságból elkövetett testi sértés, rongálás, csalás, szexuális zaklatás, magánlaksértés vagy egyszerű nemi erőszak esetében is lehetőséget biztosít a felek számára, hogy egy semleges harmadik félhez, mediátorhoz fordulva megállapodásra jussanak. Ha az elkövető a bűncselekményt beismeri, a kárt a mediációs eljárás keretében megtéríti vagy azt egyéb módon jóváteszi, nem büntethető. A Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszék 2015-ben kimondta, hogy mediációs megállapodásra egy büntetőper bármely szakaszában lehetőség van.

Hirdetés
6 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 10., szerda

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes

A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.

Előzetesben marad a drogkereskedelemmel és a kiskorú elleni nemi erőszakkal gyanúsított népdalénekes
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak

Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.

Lemondott az ukrán állampolgárságáról, minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal Eugen Tomac-nak
2026. június 10., szerda

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek

A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.

Mobilalkamazás segítségével kérhetnek segítséget a látás- és hallássérültek
2026. június 10., szerda

Kezdődhet a bentlakásomlás-per elsőfokú tárgyalása

Lezárult az előkészítő szakasz, így elkezdődhet a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium bentlakásánál történt tragédia nyomán indult büntetőper elsőfokú tárgyalása. Noha voltak problémák a nyomozati anyaggal, ez nem változtatott a helyzeten.

Kezdődhet a bentlakásomlás-per elsőfokú tárgyalása
Hirdetés
2026. június 10., szerda

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan

Az emberek kormányt akarnak, nem érdeklik őket a politikusok választási vitái – jelentette ki szerdán Nicușor Dan.

„Az emberek kormányt akarnak” – a pártoknak üzent Nicușor Dan
2026. június 10., szerda

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes szerdán bejelentette, kezdeményezni fogja az Európai Bizottságnál (EB), hogy vegyék le a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról és helyezzék át egy másik listára.

Ne legyen szigorúan védett a barnamedve – Brüsszelhez fordul Tánczos Barna
2026. június 10., szerda

Egy baleset, 17 segítségnyújtás, 16 riasztás két nap alatt

A Hargita megyei tűzoltók összesen 18 sürgősségi esethez vonultak ki a hét első két napján, miközben 16 Ro-Alert figyelmeztetést is kiadtak a településeken megjelenő medvék miatt.

Egy baleset, 17 segítségnyújtás, 16 riasztás két nap alatt
Hirdetés
2026. június 10., szerda

Kétórás figyelmeztető tiltakozásba kezdenek a törvényszéki orvosok

Két órára felfüggesztik tevékenységüket csütörtökön az ország igazságügyi orvosszakértői és a törvényszéki orvostani szolgálatok munkatársai. A tiltakozó akcióhoz a Hargita Megyei Törvényszéki Orvostani Szolgálat is csatlakozik.

Kétórás figyelmeztető tiltakozásba kezdenek a törvényszéki orvosok
2026. június 10., szerda

Marad az árréskorlátozás, a képviselőház is megszavazta

A képviselőház szerdai ülésén döntő házként elfogadta az alapélelmiszerek árréskorlátozását december 31-éig meghosszabbító jogszabálytervezetet.

Marad az árréskorlátozás, a képviselőház is megszavazta
2026. június 10., szerda

Oana Gheorghiu: A TAROM adóssága meghaladja a teljes vagyonát

A TAROM légitársaság adóssága megközelíti a 930 millió lejt és 105 millió lejjel meghaladja a teljes vagyonát, a tavalyi évet pedig 186 millió lejes veszteséggel zárta.

Oana Gheorghiu: A TAROM adóssága meghaladja a teljes vagyonát
Hirdetés