
Fotó: Erdély Bálint Előd
Több helységnévtáblán is fekete festékszóróval fújták le a magyar feliratot Udvarhelyszéken vasárnapra virradóra. Az egyik érintett település vezetője szerint egyértelműen etnikai indíttatású rongálás történt. A Makfalva községhez tartozó Hármasfalu bejáratánál is fekete festékszóróval festették le ismeretlenek a település magyar nyelvű megnevezését.
2020. január 05., 12:112020. január 05., 12:11
2020. január 05., 15:532020. január 05., 15:53
Egyelőre ismeretlen elkövetők Székelyudvarhelyen, Máréfalván és Székelyszentléleken is befestették a helységnévtáblák egy részét szombatról vasárnapra virradóra.
Székelyudvarhelyen a város Csíkszereda felőli kijáratánál a település végét jelző táblát festették le, Máréfalva Csíkszereda felőli végében a település kezdetét jelző táblát, Székelyszentlélek Székelyudvarhely felőli határában pedig mindkét helységnévtáblán befestették a magyar feliratot.
• Forrás: Kovács Imre máréfalvi polgármester Facebook-oldala
A Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség vasárnap reggel kapott bejelentést a cselekményről, már dolgoznak az elkövetők beazonosításán – nyilatkozta érdeklődésünkre László Szabolcs, az egység vezetője. Elmondta, a város kijáratainál térfigyelő kamerák működnek, de a felvételek tartalmáról érdemben még nem tud nyilatkozni. Mivel a város területén történt az eset, a helyi rendőrség foglalkozik az üggyel, viszont az még nem egyértelmű, hogy milyen jogi besorolást kap a tett. Ha rongálás gyanújával indul eljárás, akkor át kell adniuk az ügyet az állami rendőrségnek, ha kihágásnak minősül, akkor a helyi rendőrség mindenképpen megbírságolja az elkövetőket – közölte László Szabolcs.
Máréfalva polgármestere, Kovács Imre saját Facebook-oldalán is reagált a cselekményre vasárnap délelőtt. A bejegyzésben felhívta a figyelmet arra, hogy kizárólag a magyar feliratot festette le az elkövető.
A rongálás mindnyájunkra nézve sértő, hiszen ezeknek a kétnyelvű tábláknak szimbolikus jelentőségük van, annak a bizonyítékai, hogy minden ember egyenlő tagja a közösségnek, nemzetiségétől függetlenül” – írja bejegyzésében.
Portálunk megkeresésére Kovács Imre elmondta, meglátása szerint az elkövetőknek van helyismerete, gyakran megfordulnak Udvarhelyszéken és előzetes terepszemlét is végezhettek, ugyanis Máréfalván éppen azon a helységnévtáblán festették le a magyar feliratot, amely kívül került a térfigyelő kamera látóterén. Ennek ellenére visszanézik a felvételek, hátha a képsorok alapján mégis sikerül az elkövetők nyomára akadni, és hétfőn feljelentést is tesznek a rendőrségen. „Ez egy nagyon kitervelt munka volt” – fogalmazott a rongálásról Kovács Imre.
Mivel a lefestett táblák a 13A jelzésű országút mentén vannak elhelyezve, a településjelzések helyreállításában az Országos Útügyi Vállalat megyei kirendeltsége az illetékes.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Makfalva községhez tartozó Hármasfalu bejáratánál is fekete festékszóróval festették le ismeretlenek a település magyar nyelvű megnevezését. Noha az erről szóló Facebook-bejegyzésből nem derül ki pontosan, hogy a rongálás mikor történt, feltételezhetően azt a helységnévtáblát is a vasárnapra virradó éjjel festhették be. Hármasfalu Maros megyében található, alig több mint 60 kilométerre fekszik Székelyudvarhelytől, és a rongálások közti összefüggésre utalhat az is, hogy a falu ugyancsak a 13A jelzésű országút mentén terül el.
Fotó: Olvasói felvétel
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
12 hozzászólás