Hirdetés
Hirdetés

Nem hoztak pozitív eredményt az óvások: 0,1 százalékkal nőtt az átmenési arány a képességvizsgán

•  Fotó: Freepik

Fotó: Freepik

A dolgozatok óvások utáni újrajavítását követően 0,1 százalékkal 74,5 százalékra nőtt azoknak a nyolcadikosoknak az aránya, akik elérték a legalább 5-ös átlagot az országos képességfelmérő vizsgán – tájékoztatott kedden az oktatási minisztérium. Az óvások elbírálása előtt 74,4 százalékos volt a sikeresen vizsgázó nyolcadikos diákok aránya.

Székelyhon

2024. július 09., 15:102024. július 09., 15:10

2024. július 09., 15:302024. július 09., 15:30

A szaktárca közleménye szerint idén a dolgozatok 8,76 százalékát kitevő 27 640 óvást nyújtottak be a vizsgázók a képességfelmérő vizsga előzetes eredményeinek közzététele után, míg tavaly 27 128 dolgozatot óvtak meg. Ebben az évben

14 485 óvást a román nyelv és irodalom, 425-öt az anyanyelv-, 12 730-at a matematikavizsgán elért eredmények ellen nyújtottak be

– ismerteti az Agerpres.

Hirdetés

A dolgozatok újrajavítása nyomán 14 720 esetben nőtt, 9646 esetben csökkent a végleges jegy.

Az óvások elbírálása után 0,1 százalékkal 74,5 százalékra nőtt a legalább 5-ös átlagot elért vizsgázók aránya, számuk 113 911-re módosult. Tavaly 76,4 százalék volt ez az arány.

Az újrajavított matematikadolgozatok 98,1 százaléka (12 488) esetében kevesebb mint 0,5 ponttal emelték vagy csökkentették a jegyet, 2438 esetben nem módosult az osztályzat. Román nyelv és irodalomból az újrajavított dolgozatok 77,4 százaléka (11 208 dolgozat) esetében kevesebb mint 0,5 ponttal nőtt vagy csökkent a jegy, 814 dolgozat osztályzata nem változott.

Anyanyelvből az összesen 425 megóvott dolgozatból 322 esetében 0,5 pontnál kisebb volt az eltérés az eredeti és a végleges jegy között, 23 dolgozat esetében nem történt változás.

Öt dolgozat esetében (amelyek közül négyet román nyelv és irodalomból, egyet matematikából írtak) emberi mulasztás történt a platformra való feltöltéskor, ezért az óvások után ezeket újra feltöltötték és újrajavították. Ebben az öt esetben az eredeti és a végleges jegy közötti eltérés meghaladja a 2 pontot.

A tárca szerint az idei tudásfelmérőre feliratkozott 160 467 nyolcadikos tanuló közül 152 903-an, azaz 95,3 százalékuk jelent meg a vizsgákon. Közülük 38 992-en (25,5 százalék) nem érték el az 5-ös átlagot. Egy diákot kizártak a román nyelv és irodalom vizsgáról, dolgozatára 1-est kapott.

Országos szinten román nyelv és irodalomból 119 350 tanuló (a vizsgázók 77,8 százaléka) kapott 5-öst vagy annál nagyobb jegyet, közülük 416-an 10-esre vizsgáztak (kilenccel többen, mint az első eredmények után).

Matematikából 105 214 tanuló (68,8 százalék) kapott 5-ös van annál nagyobb jegyet, a 10-esre értékelt dolgozatok száma 73-mal 1133-ra nőtt az újrajavítás után.

Anyanyelvből 8321 nyolcadikos (90,5 százalék) kapott legalább 5-öst, és 68 dolgozatot értékeltek 10-esre, utóbbi dolgozatok száma nem változott az újrajavítás után.

A nyolcadik osztályt végzett tanulókat a képességfelmérő vizsgán szerzett jegyek átlaga alapján sorolják be a középiskolai osztályokba. A feliratkozás július 11-12-én, illetve 15-22-én zajlik, a számítógépes elosztást július 24-én végzik el.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
Hirdetés
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
2026. június 23., kedd

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd

Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.

Több millió eurónyi támogatást kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd
Hirdetés