Hirdetés
Hirdetés

Nem hozhatják a frászt a fogyasztókra többhavi számlákkal

Az ANRE rendelete előírja azt is, hogy milyen információkat kell kötelezően feltüntessenek a számlákon a szolgáltatók. Képünk illusztráció •  Fotó: Jakab Mónika

Az ANRE rendelete előírja azt is, hogy milyen információkat kell kötelezően feltüntessenek a számlákon a szolgáltatók. Képünk illusztráció

Fotó: Jakab Mónika

Havonta kell számlázzanak a villamosenergia-szolgáltatók a fogyasztók számára, továbbá késedelmes számlázás esetén részletfizetési lehetőséget kell biztosítsanak, a kiszolgáltatott fogyasztók pedig bármikor igénybe vehetik ezt a lehetőséget – szigorította az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) az áramszolgáltatókra vonatkozó törvényt. Az intézkedés oka az, hogy gyakoriak voltak az ilyen jellegű kihágások az utóbbi időben – mondta el a Székelyhonnak a hatóság alelnöke.

Széchely István

2023. február 08., 07:552023. február 08., 07:55

Megjelent a Hivatalos Közlönyben az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) új rendelete, amelyben szigorítják a villamosenergia-szolgáltatókra és az elosztóhálózatok működtetőire vonatkozó előírásokat. E szerint a háztartási, valamint a végső szolgáltatók által átvett fogyasztók számára

havonta kell számlázzanak az áramszolgáltatók.

Ez nem jelent havi óraleolvasási kötelezettséget is, a törvény értelmében háromhavonta kell leolvassák a villanyórákat – mondta el kérdésünkre Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.

Azokban a hónapokban, amikor nincs leolvasás, a fogyasztó által leolvasott óraállás, vagy a fogyasztási egyezmény alapján számláznak, ha ezek közül egyik sem áll rendelkezésre, akkor számlázhatnak becsült fogyasztási érték alapján – magyarázta.

A fogyasztónak joga van fogyasztási egyezményt kötni, és eldöntheti, hogy azokban a hónapokban, amikor nem olvassák le a villanyórát, mennyit számlázzon számára a szolgáltató.

Az egyezmény tartalmaz egy táblázatot az év tizenkét hónapjával és minden hónaphoz hozzá van rendelve az az energiamennyiség, amelyet a szolgáltató kiszámláz a fogyasztónak.

Bővítette a szakhatóság az áramszolgáltatók klienseinek jogait

Az új rendelet értelmében bizonyos esetekben részletfizetési lehetőséget kell biztosítsanak a szolgáltatók a fogyasztók számára.

„Ha egyszerre több mint egy hónapi fogyasztást számláz ki számukra a szolgáltató, akkor kérniük sem kell. Ilyenkor automatikusan fel kell ajánlja a szolgáltató a részletfizetés lehetőségét, és a fogyasztó majd eldönti, hogy él a lehetőséggel vagy nem.

Idézet
A kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztók bármikor kérhetik a részletfizetés lehetőségét, nem csak akkor, amikor késve érkezik a számla és több havi fogyasztásukat tartalmazza.

Ők bármelyik számlára kérhetik a három hónapos részletfizetési lehetőséget” – ismertette az illetékes.

Kiszolgáltatott helyzetben lévő fogyasztónak főként a kis jövedelműek minősülnek, illetve mindenki más, aki a vonatkozó, a 2021-ben megjelent, kiszolgáltatott fogyasztók törvényébe foglalt kritériumoknak megfelel, például betegség vagy egyéb okok miatt – tájékoztatott Nagy-Bege Zoltán.

Hirdetés

Az új előírás értelmében a végső fogyasztónak megfelelő értesítést kell kapnia minden, a szerződési feltételek módosítására vonatkozó szolgáltatói szándékról, továbbá a tényleges villamosenergia-fogyasztásáról és annak költségeiről. Utóbbiról olyan gyakorisággal kell tájékoztatást kapnia, hogy

saját villamosenergia-fogyasztását szabályozni tudja.

Az okos fogyasztásmérővel – távolról leolvasható villanyórával – rendelkező fogyasztónak joga van arra is, hogy dinamikus árú villamosenergiára kössön szerződést. Ez elsősorban az ipari fogyasztóknak szól. Ha egy fogyasztó ilyen szerződést köt, akkor az adott napon érvényes energiapiaci árakon kapja az áramot – ez akár óránként változó árat jelent.

„Ez nyilván azoknak éri meg, akik dönthetnek arról, hogy mikor fogyasszanak és mikor nem, ugyanis nappal nagyságrendekkel nagyobb az ár, mint éjszaka” – magyarázta az ANRE alelnöke.

korábban írtuk

„Elbutulnak” az okos villanyórák
„Elbutulnak” az okos villanyórák

Nem továbbítja a szolgáltatónak a fogyasztásra vonatkozó adatokat a Székelyudvarhelyen felszerelt okos villanyóráknak legalább a harmada. Az áramszolgáltató vállalat megyei kirendeltségénél érdeklődve megtudtuk, hogy nem helyi gondról van szó.

A lakossági fogyasztók okos villanyórái esetében gyakoriak az adattovábbítási problémák – az ezzel kapcsolatos kérdésünkre Nagy–Bege Zoltán elmondta, valóban vannak ilyen esetek, bírságolt is ilyen okok miatt az energiaár-szabályozó hatóság, ugyanis az óráknak továbbítaniuk kell az adatokat, hogy a fogyasztó, de az elosztóhálózat működtetője is követni tudja a fogyasztást.

A kihágások tették szükségessé az intézkedést

Az ANRE rendelete előírja azt is, hogy milyen információkat kell kötelezően feltüntessenek a számlákon a szolgáltatók április elsejétől. Ugyanakkor előírja, hogy

a szolgáltató köteles olyan weboldallal rendelkezni, amely a végfelhasználó számára biztonságos, valós idejű, ingyenes, jelszóval védett hozzáférést biztosít a számlák összegére és a fogyasztási előzményekre vonatkozó információkhoz,

valamint biztosítja a lehetőséget a fogyasztónak az óraleolvasás adatainak, valamint az esetleges kérések, panaszok továbbítására.

Az új előírások kidolgozására azért volt szükség, mert az utóbbi időben sok volt az ilyen jellegű kihágás.

„Nem számláztak időben, amikor megérkeztek a számlák, akkor három, négy, öt hónapi fogyasztás szerepelt rajtuk, azt pedig nyilván nem mindenki tudja kifizetni – ezért jöttünk a részletfizetési kötelezettséggel. A fogyasztóvédelem részéről volt egy kezdeményezés, hogy egyszerűsítsük a számlákat, ez egy másik előírása ennek a szabályzatnak.

Idézet
Egyszerűsített számlák lesznek, de nyilván, a számla csatolmányában ott lesz minden egyes információ, ami a fogyasztóhoz el kell jusson.

Nem biztos, hogy a fogyasztókat minden érdekli, ami a csatolmányban van, ezért az első oldalon kell legyenek a lefontosabb információk, így próbáljuk átláthatóbbá tenni a számlákat” – mondta az ANRE alelnöke az új előírásokkkal kapcsolatban.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 26., csütörtök

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása

Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló alkotmánybírósági határozat indoklása
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este

A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Az utóbbi időszakban bekövetkezetteknél erősebb földrengés volt csütörtök este
2026. február 26., csütörtök

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét

Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.

Bolojan: Románia megkaphatja a visszatartott EU-s források nagy részét
2026. február 26., csütörtök

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében

Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.

Orosz drón sértette meg a román légteret Tulcea megyében
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról

Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke tisztázta csütörtökön a G4mediának adott interjújában tett nyilatkozatait, hangsúlyozva, hogy félreértették.

Grindeanu: belső konzultáció indul a PSD kormányzati szerepvállalásáról
2026. február 26., csütörtök

Nyilatkozniuk kell a lakótársulási adminisztrátoroknak, hogy nem büntetett előéletűek

Szigorították a marosvásárhelyi önkormányzati képviselők csütörtökön a tulajdonosi társulások adminisztrátorainak alkalmazását, remélve, hogy így ki tudják szűrni a törvényszegőket.

Nyilatkozniuk kell a lakótársulási adminisztrátoroknak, hogy nem büntetett előéletűek
2026. február 26., csütörtök

Sok mindent felülír az infláció, ezért át kell szabni két sepsiszentgyörgyi beruházás költségbecslését

A drasztikus áremelkedések miatt a sepsiszentgyörgyi önkormányzat kénytelen volt felbontani a szerződéseket két utcafelújítási projektnél, illetve aktualizálni a költségbecslést. Ez azt jelenti, hogy új közbeszerzést kell kiírni a munkálatokra.

Sok mindent felülír az infláció, ezért át kell szabni két sepsiszentgyörgyi beruházás költségbecslését
Hirdetés
2026. február 26., csütörtök

Elővette az etnikai kártyát egy AUR-os tanácsos Marosvásárhelyen

Bocsánatkérésre szólította fel Frunda Csenge marosvásárhelyi tanácsos Bungardean Emilian AUR-os önkormányzati képviselőt, aki azt állította, hogy ő nem tud románul. A felszólított tagadta ezt és azzal hárított: „mind testvérek vagyunk”.

Elővette az etnikai kártyát egy AUR-os tanácsos Marosvásárhelyen
2026. február 26., csütörtök

Egy lépéssel közelebb, hogy hatályba léphessen a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény

Az alkotmánybíróság csütörtökön közzétette február 18-i határozatának indoklását, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.

Egy lépéssel közelebb, hogy hatályba léphessen a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvény
2026. február 26., csütörtök

Utcák felújítása és bérleti szerződések a gyergyószentmiklósi tanács napirendjén

A Fejér Dávid és Miron Cristea utcák felújításához fogadtak el új dokumentációt, megújították bérleti szerződéseket a Felszegi Óvoda és a Fogarasy Mihály középiskola használatára. Ezek voltak a csütörtöki gyergyószentmiklósi tanácsülés főbb pontjai.

Utcák felújítása és bérleti szerződések a gyergyószentmiklósi tanács napirendjén
Hirdetés