
Az erdei út felújítása nagyon elkésett, szorít a határidő
Fotó: Veres Nándor
Mivel nem haladt az útfelújítás, a csíkmadarasi önkormányzat szerződést bontott azzal a vállalkozással, amely két munkálat elvégzésére is megbízást kapott korábban a községben. A cég emiatt bírósági eljárást kezdeményezett, a község viszont más kivitelezőt igyekszik találni, ráadásul az áremelkedések miatt az új szerződés értéke jóval nagyobb lesz.
2023. március 12., 11:372023. március 12., 11:37
A csíkmadarasi helyzetről tavaly ősszel számoltunk be először, miután lejárt a munkálatok befejezésére megszabott határidő. A megbízott cég akkor a Madarasi-Hargita felé vezető erdei út korszerűsítésének alig 30 százalékát végezte el több mint két év alatt úgy, hogy a világjárvány és az anyagárak emelkedése miatt az eredetileg megszabott határidőt egy évvel meghosszabbították.

Több csíki községben sem haladnak azok a munkálatok, amelyek elvégzésére egy csíkszentléleki cég kapott megbízást. Van olyan község, ahol már nem hosszabbítanak szerződést, de máshol sem bizakodók a polgármesterek.
A munkálatra a Vidéki Beruházások Ügynöksége (AFIR) biztosított támogatást az Országos Vidékfejlesztési Program (PNDR) keretében.
Miután a finanszírozási szerződést tavaly nyáron újabb egy évvel meghosszabbították, a helyi tanács úgy döntött, nem folytatja az együttműködést az építővel; felmérik az elvégzett munkát, és más kivitelezőt keresnek. Időközben a kivitelezési szerződést felbontották, a cég viszont ezt nem fogadta el, és bírósághoz fordult – tudtuk meg Péter Dávid csíkmadarasi polgármestertől. Az elöljáró hozzátette, számukra most a beruházás befejezése az elsődleges, ezért minél előbb új közbeszerzési eljárást írnak ki, hogy határidőn belül, legkésőbb szeptemberben végezhessenek.
A községnek a késlekedésen kívül más problémákkal is szembe kell néznie.
Péter Dávid szerint legalább 30 százalékos értéknövekedésre készülnek, ezért keresik a megoldást arra, hogy ezt a különbséget tudják biztosítani.
Fotó: Veres Nándor
Ugyanez a kivitelező egy másik beruházással is jelentős késésben volt a községben, amely a még aszfaltozatlan utcák 90 százalékának korszerűsítését jelenti, alap infrastruktúra kiépítését, védőcsövek földbe helyezését a villamos- és kommunikációs, valamint közvilágítási hálózat számára, vízelvezető árkok, szegélyek, támfalak kiépítését és aszfaltozást. Mivel ez a munkálat sem haladt, ezt a szerződést is felbontották, és más vállalkozásra szeretnék bízni a folytatást – tudtuk meg.
A munkálatokkal megbízott cég vezetője, Moldován József tavaly ősszel kérdésünkre azt mondta, a tervező és a műszaki ellenőr hiánya jelentette a legfőbb akadályát Madarason a kivitelezés folytatásának. Ugyanakkor jogtalannak tartotta, hogy a finanszírozási szerződés meghosszabbítása ellenére a céggel aláírt kivitelezési szerződést nem hosszabbították meg, ezért már akkor kártérítési pert helyezett kilátásba. Most közölte,
Kifogásolja, hogy elvégzett munkálatokért nem fizetett az önkormányzat, illetve olyan munkálatok elvégzését is elvárták, amelyeket a szerződés nem tartalmazott. Egyrészt a községi utcák felújítására vonatkozó szerződés meghosszabbítását és kártérítés fizetését, másrészt az erdei úton elvégzett munkálatok kifizetését, illetve szintén kártérítést kér, mert szerinte az a szerződés már nem fenntartható. A követelésekről a bíróságnak kell döntenie.
Elfogadta a Parlament azt a törvénytervezetet, amely jelentősen szigorítja a kiskorúakkal szembeni bántalmazás miatt kiszabható büntetéseket, ezzel is erősítve a gyermekek védelmét – olvasható az RMDSZ honlapján.
Viharosra fordul az időjárás az ország nagyrészében szerdától. A csíkszeredaiakat Ro-Alertben is figyelmeztették a viharriasztásra, amiben a katasztrófavédelem kihangsúlyozza, hogy a szélsőséges időjárás idején mindenki gondoskodjon a biztonságáról.
A diákok idegen nyelvi készségeinek felmérésével folytatódik az érettségi vizsga szóbeli szakasza csütörtökön
Földrengés volt Vrancea megyében csütörtökre virradóra. A Richter-skála szerinti 3,6-os erősségű fölmozgás 1 óra 58 perckor történt.
Több mint 3500 bíró tiltakozik az igazságszolgáltatás politikai alárendelésének kísérlete ellen – tájékoztatott szerdán a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege.
A bérreformot nem a közalkalmazottak ellenében, hanem velük együtt kell megvalósítani, és elengedhetetlen az érveken és megoldási javaslatokon alapuló párbeszéd – közölte szerdán a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Hargita megyéből 180, juhokból és kecskékből vett vérmintát küldött Bukarestbe az állategészségügyi hatóság, ezekben a juhhimlő és a kiskérődző-pestis kórokozója, vagy antitestek jelenlétét próbálják kimutatni. A gazdákat fokozott óvatosságra intik.
A marosvásárhelyi ítélőtábla szerdán elutasította a drogkereskedelemmel gyanúsított Cristian Pomohaci fellebbezését, így a volt ortodox pap és népdalénekes előzetes letartóztatásban marad.
Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök szerdán közölte, hogy a román állampolgárság megszerzésekor minden kapcsolata megszűnt az ukrán hatóságokkal, és évekkel ezelőtt, önként lemondott az ukrán állampolgárságról.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) szerdán közölte, hogy elérhetővé vált a látás- és/vagy hallássérültek vészhelyzeti kommunikációját segítő Apel 112 mobilalkalmazás.
3 hozzászólás