
Úzvölgyében több területet jogszerűtlenül elbirtokolt Dormánfalva
Fotó: Pinti Attila
Miután Dormánfalva két csíki közbirtokosság úzvölgyi katonatemető körüli területeit is saját nevére telekkönyveztette, az ennek érvénytelenítése érdekében indított perek három év alatt semmilyen eredményt nem hoztak. A bíróság által elrendelt szakértői felmérések sem készültek el.
2024. május 08., 07:402024. május 08., 07:40
Több éve, egészen pontosan 2020 decembere óta ismert, hogy
Amíg a katonatemető esetében viszonylag gördülékenyen haladt úgy első, mint másodfokon az a bírósági eljárás, amelynek végén jogerősen érvénytelenítették a moldvaiak törvénytelenségét, addig a közbirtokosságok tulajdonával ez nem így történik.
{K1}
Ez az eset, akárcsak a volt határőrlaktanyák helyzete, szintén a tisztázatlan, az egypártrendszer idején módosított megyehatár miatt jutott el egy holtpontra, amelyből csak peres úton lehetne kimozdulni. Ezek a perek viszont nem haladnak.
Fotó: Pinti Attila
A határvita és a két megye kataszteri hivatalai által használt különböző térképek – a Hargita megyeiek az 1968-as közigazgatási átszervezés által rögzített határokat, a bákóiak viszont az 1970-es és 80-as években történt kataszteri módosításokat használták – azonban ezúttal is éreztette hatását,
Mivel a törvény szerint, ha a kataszteri hivatalok különböző határokat vesznek figyelembe, az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Ügynökség dönti el, melyik a mérvadó egy jogerős bírósági végzésig. A két megyei kataszteri hivatal vezetőjét 2011-ben Bukarestbe hívták, az országos ügynökséghez, amely úgy döntött, hogy
2019-ben a Hargita Megyei Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal illetékese felhívta a Bákó megyeiek figyelmét, hogy abban az övezetben korábban öt területre helyrajzi számokat adott ki a Hargita megyei hivatal, és azokat telekkönyvezték, de ennek ellenére a dormánfalvi telekönyvezés is megtörtént.
Fotó: Pinti Attila
A két közbirtokosság 2021-ben kezdeményezett bírósági eljárást a dormánfalviak telekkönyveztetésének érvénytelenítésére, miután erre vonatkozó kéréseiket a területileg illetékes mojnesti telekkönyvi hivatal elutasította. A mojnesti bíróságon indult perek viszont azóta semmilyen előmenetellel nem jártak.
– tudtuk meg Mátyás-János Lászlótól, a csíkcsekefalvi közbirtokosság elnökétől. Ráadásul esetükben az első fokon eljáró bíróság az utóbbi két évben évente csak két tárgyalási időpontot jelölt ki.
Hasonlóan „halad” a másik per is, amelyet a csíkszentmártoni Aklos közbirtokosság indított. Mint Gondos Imre, a közbirtokosság elnöke kérdésünkre elmondta, a bíróság által először kijelölt szakértőtől, aki jelentést kellett volna készítsen, visszavonták a megbízást, majd egy másik szakértőt jelöltek ki, de az sem készült el még a feladattal.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
Szombat reggel Gyergyóalfaluban mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet az országban: a Hargita megyei településen mínusz 22 Celsius-fok volt.
Mínusz 21 fok alá esett a hőmérséklet szombatra virradóan Csíkszeredában és Gyergyóalfaluban is. Ez volt a leghidegebb az országban.
Megelégelték a magyarázkodást, őszinte válaszokat várnak a városvezetéstől az adóemelések kapcsán a sepsiszentgyörgyiek. Egy felhívásban arra buzdítják a lakókat, ne csak az online térben adjanak hangot az elégedetlenségüknek.
Nyolc évig volt használaton kívül a szentegyházi Bartók Béla Művelődési Ház, amelyet most, egy nagyszabású felújítást követően ismét birtokba vehettek a lakók. Az avatóünnepségen a közösség gyűjtőpontjának nevezték az épületet.
A Craiovai Egyetem etikai bizottsága pénteken úgy döntött, hogy vizsgálatot indít az igazságügyi miniszter, Radu Marinescu doktori disszertációjával kapcsolatos plágiumgyanú ügyében.
A bukaresti ítélőtábla pénteken helyt adott Nelu Iordache üzletember rendkívüli jogorvoslati kérelmének.
1 hozzászólás