Hirdetés
Hirdetés

Nem értik a kerékpározást népszerűsítő államfő döntését a tervezett bicikliút visszautasításával kapcsolatban

Kihasználatlan infrastruktúra. A bicikliútról semmiképp nem mondanak le •  Fotó: Haáz Vince

Kihasználatlan infrastruktúra. A bicikliútról semmiképp nem mondanak le

Fotó: Haáz Vince

Az alkotmánybíróság döntésétől függ, miként alakul a továbbiakban a Maros megyei kisvasút tulajdonjogi helyzete. Az államelnök ugyanis alkotmányellenesnek minősítette a törvényt, ám a kezdeményezők nem hátrálnak meg, a döntés függvényében további lépéseket terveznek tenni a kerékpárút megépítése érdekében.

Antal Erika

2022. január 13., 09:012022. január 13., 09:01

2022. január 13., 09:592022. január 13., 09:59

Meglepte Császár Karoly szenátort, a keskeny nyomtávú vasútnak a Maros megyei tanács tulajdonába juttatását előíró törvény kezdeményezőjét az államelnök döntése. Ahogy fogalmazott, „éppen azé az államelnöké, aki annyira népszerűsíti a kerékpározást”. Azt, hogy miként határoz az alkotmánybíróság, nem lehet tudni, ahogy azt sem, hogy mikorra várható ez a döntés.

korábban írtuk

Zöld utat kapott a kisvasút nyomvonalára tervezett kerékpárút
Zöld utat kapott a kisvasút nyomvonalára tervezett kerékpárút

Jóváhagyta a képviselőház, hogy Maros Megye Tanácsa tulajdonába kerüljön a Román Vasúttársaságtól a Marosvásárhely és Vármező, valamint a Mazőbánd és Mezőméhes közötti keskeny nyomtávú vasút nyomvonala, hogy megépülhessen ott a tervezett kerékpárút.

Hirdetés

Ahogy a Székelyhon érdeklődésére Császár Károly elmondta, három lehetőséggel számolnak:

vagy alkotmányellenesnek minősíti és visszaküldi a parlamentnek az alkotmánybíróság, és akkor „fejet kell hajtani előtte, bármennyire is nem tetszik”.

A második lehetőség az, hogy csak egyes részeit minősítik alkotmányellenesnek és úgy küldik vissza a parlamentnek. „Ez olyan szempontból jobb, hogy korrigálni lehet a kifogásolt részeket” – magyarázta a politikus.

A legjobb természetesen az lenne a törvényhozók számára, ha az alkotmánybíróság elutasítaná az államelnöki kérelmet és akkor „menne minden tovább”, vagyis elkezdődhetne maga a folyamat, aminek a tulajdonjogi ügyintézés az első része.

Egyelőre azonban követik, hogy mikor születik döntés és mit határoz az alkotmánybíróság – magyarázta érdeklődésünkre a törvény kezdeményezője, aki elmondta azt is, hogy

azért is meglepődött Klaus Iohannis negatív hozzáállásán, mivel a törvény világosan meghatározza, hogy ha öt éven belül a megyei tanács nem tesz semmit a célnak megfelelően a tulajdonába jutott területtel, akkor az visszakerül az állam tulajdonába.

„Tehát nem úgy van az, hogy megkapja a megyei tanács, aztán azt kezd vele, amit akar” – hangsúlyozta a szenátor, hozzátéve, hogy nem tudják, mit kifogásolt az államelnök.

Ragaszkodnak a kerékpárúthoz

Császár Károly lapunknak kifejtette azt is, hogy bármilyen döntés is születik, nem mondanak le arról, hogy a megyei tanács tulajdonába kerüljön a keskeny nyomtávú vasút,

ragaszkodnak a Nyárád menti és mezőségi kisvasút helyén, illetve a Szováta és Vármező közötti szakaszon az azzal párhuzamos kerékpárút létrehozásához.

Ahogy arról már többször beszámoltunk, az RMDSZ-es szenátor kollégáival együtt még tavalyelőtt júniusban nyújtotta be a parlamentbe a törvénytervezetet, ami szerint a kisvasút nyomvonala Maros Megye Tanácsa tulajdonába kerülhessen és kerékpárút épülhessen oda, illetve azzal párhuzamosan, ahol működik a vasút, Szováta és Vármező között.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 24., kedd

Meggyilkolta feleségét egy férfi egy Maros megyei faluban

A Maros megyei Havad községhez tartozó Gegesen egy 42 éves férfi kedden délután többször is megkéselte feleségét, aki belehalt a sérüléseibe.

Meggyilkolta feleségét egy férfi egy Maros megyei faluban
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Egy kis figyelem nem árt: így kerülhető el az érvénytelen levélszavazat

Több tízezer levélszavazat vált érvénytelenné korábban apró hibák miatt, ezért fokozott figyelmet kérnek a szavazólapok helyes kitöltésére azoktól, akik részt vesznek a magyarországi választáson.

Egy kis figyelem nem árt: így kerülhető el az érvénytelen levélszavazat
2026. március 24., kedd

Egyeztetést sürget egy vállalkozói egyesület az üzemanyaghelyzet miatt

A Kis- és Középvállalkozások Szövetségének (IMM România) elnöke, Florin Jianu kedden Zilahon a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács összehívását sürgette az üzemanyagár-korlátozó intézkedések kidolgozására.

Egyeztetést sürget egy vállalkozói egyesület az üzemanyaghelyzet miatt
2026. március 24., kedd

Jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya Romániában

Hiába csökken az Európai Unióban a halálos közúti balesetek száma, Románia továbbra is a legveszélyesebb országok között szerepel: az adatok szerint jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya.

Jóval az uniós átlag felett van a halálos balesetek aránya Romániában
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Nem lesz még beavatkozás, elhalasztották a kedd délutáni kormányülést az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről

A halasztás oka, hogy a Gazdasági és Szociális Tanács (CES) elnapolta a üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről szóló sürgősségi rendelet véleményezését – tájékoztatott a kormány sajtóirodája.

Nem lesz még beavatkozás, elhalasztották a kedd délutáni kormányülést az üzemanyagpiaci válsághelyzet kihirdetéséről
2026. március 24., kedd

Több mint 300 diákból 26-an jutottak a kémiaverseny romániai döntőjébe

Csíkszeredában tartották a XXXVII. Hevesy György Kárpát-medencei kémiaverseny romániai döntőjét a hétvégén. A megmérettetésen résztvevő 300 diákból a döntőben 26-an vettek részt.

Több mint 300 diákból 26-an jutottak a kémiaverseny romániai döntőjébe
2026. március 24., kedd

Adrenalinfűtött helyzetben találtuk magunkat

A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság lövészversenyén tizennyolc újságíró, illetve médiamunkatárs különböző próbákon mérhette össze tudását és lélekjelenlétét a Dakota Security által kezelt szépvízi lőtéren.

Adrenalinfűtött helyzetben találtuk magunkat
Hirdetés
2026. március 24., kedd

Különleges programokkal készül a Figura a Színház Világnapjára

Színészkávézóval, kulisszatúrával, filmvetítéssel és a Cári Tibor Trió koncertjével várja a közönséget a Figura Stúdió Színház pénteken. A Színházi Világnapon plakátkészítésben is kipróbálhatják magukat a nézők. 

Különleges programokkal készül a Figura a Színház Világnapjára
2026. március 24., kedd

Ökogazdálkodás Hargita megyében: megvan, hogy általában mekkora területen válik jövedelmezővé

Több mint 700 Hargita megyei termelőt tartanak nyilván az ökológiai gazdálkodás rendszerében, többségük tanúsított ökológiai takarmányt állít elő nagy kiterjedésű, jó minőségű legelőkön.

Ökogazdálkodás Hargita megyében: megvan, hogy általában mekkora területen válik jövedelmezővé
2026. március 24., kedd

Húsvét előtt jön a nyugdíj, de az egyszeri támogatás késhet

Az áprilisi nyugdíjakat még húsvét előtt megkapják a jogosultak, a nyugdíjasoknak szánt egyszeri támogatás kifizetése azonban késhet – jelentette ki kedden Florin Manole munkaügyi miniszter.

Húsvét előtt jön a nyugdíj, de az egyszeri támogatás késhet
Hirdetés