
Kisvonattal már nem, de majd kerékpárral lehet közlekedni ezen a nyomvonalon
Fotó: Haáz Vince
Jóváhagyta a képviselőház, hogy Maros Megye Tanácsa tulajdonába kerüljön a Román Vasúttársaságtól a Marosvásárhely és Vármező, valamint a Mazőbánd és Mezőméhes közötti keskeny nyomtávú vasút nyomvonala, hogy megépülhessen ott a tervezett kerékpárút – tudatta Császár Károly szenátor, a törvénytervezet kezdeményezője.
2022. január 04., 10:582022. január 04., 10:58
2022. január 04., 12:012022. január 04., 12:01
Az RMDSZ-es szenátor kollégáival együtt még tavalyelőtt júniusban nyújtotta be a parlamentbe a törvénytervezetet, ami szerint a kisvasút nyomvonala Maros Megye Tanácsa tulajdonába kerülhessen és kerékpárút épülhessen oda, illetve azzal párhuzamosan, ahol működik a vasút, Szováta és Vármező között.
– fogalmazott Császár Károly, aki elmondta, döntő házként hagyta jóvá a képviselőház, hogy kerékpárút épülhessen a kisvasút nyomvonalán.
Érdeklődésünkre, hogy mikor lehet számítani a konkrét munkálatok elkezdésére, a megyei önkormányzat sajtóosztályáról Molnár Imola elmondta,
Azt követi majd az előtanulmányok és tervek elkészítése, illetve a megvalósításhoz szükséges anyagi keretek előteremtése. A kerékpárút fontosságáról Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke úgy nyilatkozott, hogy annak létrehozása a megye gazdasági, turisztikai fellendülését szolgálja majd, ugyanakkor a megye megítélését is javítaná. Olyan bicikliutat terveznek, amely átszövi a megyét, amelyen napokig lehet majd kerékpározni a különböző településeket érintve, műemlékeket, természeti látnivalókat megtekintve.
A kerékpárút létrehozása nem fenyegeti a kisvonatot, amely Szováta és Vármező között közlekedik; Császár Károly szenátor többször is hangsúlyozta, hogy a törvénytervezetben kitért arra is, hogy a működő kisvasúttal párhuzamosan épüljön meg a bicikliút, annak működését nem befolyásolva.
Történeti összefoglaló
Az 1910-es években épített keskeny nyomtávú vasút, amely Marosvásárhelyt a Felső-Nyárád mentén át kötötte össze Szovátával és a székely-mezőségi falvakkal, a rendszerváltást követő években megszűnt működni. Addig főleg a zöldségtermesztőknek, kisállat-tenyésztőknek volt nagy segítéségére, azoknak, akik terményeikkel a marosvásárhelyi piacra jártak napi rendszerességgel. A Román Vasúttársaság, a CFR azért szüntette meg a működését, mert már nem tartotta jövedelmezőnek. A vasúti síneket és talpfákat a legtöbb helyen ismeretlen tettesek felszedték, ellopták.
A Szováta és Vármező közötti szakaszt sikerült megmenteni, magántulajdonú cég turisztikai célból gőzmozdony vontatású, két-három kocsiból álló szerelvényt működtet a nyári hónapokban, amely iránt olyan nagy az érdeklődés, hogy sokszor még állóhely sem marad. A kisvasutat hivatalosan keskeny nyomközű vasútnak vagy keskeny nyomtávú vasútnak nevezik, mivel a normál vasútnál keskenyebb a nyomtávolsága. Ezeket általában olyan helyeken hozták létre, ahol üzemeltetésük költséghatékonyabb volt a normál vasúténál, és főleg az árufuvarozásban használták. Manapság leginkább turisztikai látványosságként működtetik.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!