
Kisvonattal már nem, de majd kerékpárral lehet közlekedni ezen a nyomvonalon
Fotó: Haáz Vince
Jóváhagyta a képviselőház, hogy Maros Megye Tanácsa tulajdonába kerüljön a Román Vasúttársaságtól a Marosvásárhely és Vármező, valamint a Mazőbánd és Mezőméhes közötti keskeny nyomtávú vasút nyomvonala, hogy megépülhessen ott a tervezett kerékpárút – tudatta Császár Károly szenátor, a törvénytervezet kezdeményezője.
2022. január 04., 10:582022. január 04., 10:58
2022. január 04., 12:012022. január 04., 12:01
Az RMDSZ-es szenátor kollégáival együtt még tavalyelőtt júniusban nyújtotta be a parlamentbe a törvénytervezetet, ami szerint a kisvasút nyomvonala Maros Megye Tanácsa tulajdonába kerülhessen és kerékpárút épülhessen oda, illetve azzal párhuzamosan, ahol működik a vasút, Szováta és Vármező között.
– fogalmazott Császár Károly, aki elmondta, döntő házként hagyta jóvá a képviselőház, hogy kerékpárút épülhessen a kisvasút nyomvonalán.
Érdeklődésünkre, hogy mikor lehet számítani a konkrét munkálatok elkezdésére, a megyei önkormányzat sajtóosztályáról Molnár Imola elmondta,
Azt követi majd az előtanulmányok és tervek elkészítése, illetve a megvalósításhoz szükséges anyagi keretek előteremtése. A kerékpárút fontosságáról Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke úgy nyilatkozott, hogy annak létrehozása a megye gazdasági, turisztikai fellendülését szolgálja majd, ugyanakkor a megye megítélését is javítaná. Olyan bicikliutat terveznek, amely átszövi a megyét, amelyen napokig lehet majd kerékpározni a különböző településeket érintve, műemlékeket, természeti látnivalókat megtekintve.
A kerékpárút létrehozása nem fenyegeti a kisvonatot, amely Szováta és Vármező között közlekedik; Császár Károly szenátor többször is hangsúlyozta, hogy a törvénytervezetben kitért arra is, hogy a működő kisvasúttal párhuzamosan épüljön meg a bicikliút, annak működését nem befolyásolva.
Történeti összefoglaló
Az 1910-es években épített keskeny nyomtávú vasút, amely Marosvásárhelyt a Felső-Nyárád mentén át kötötte össze Szovátával és a székely-mezőségi falvakkal, a rendszerváltást követő években megszűnt működni. Addig főleg a zöldségtermesztőknek, kisállat-tenyésztőknek volt nagy segítéségére, azoknak, akik terményeikkel a marosvásárhelyi piacra jártak napi rendszerességgel. A Román Vasúttársaság, a CFR azért szüntette meg a működését, mert már nem tartotta jövedelmezőnek. A vasúti síneket és talpfákat a legtöbb helyen ismeretlen tettesek felszedték, ellopták.
A Szováta és Vármező közötti szakaszt sikerült megmenteni, magántulajdonú cég turisztikai célból gőzmozdony vontatású, két-három kocsiból álló szerelvényt működtet a nyári hónapokban, amely iránt olyan nagy az érdeklődés, hogy sokszor még állóhely sem marad. A kisvasutat hivatalosan keskeny nyomközű vasútnak vagy keskeny nyomtávú vasútnak nevezik, mivel a normál vasútnál keskenyebb a nyomtávolsága. Ezeket általában olyan helyeken hozták létre, ahol üzemeltetésük költséghatékonyabb volt a normál vasúténál, és főleg az árufuvarozásban használták. Manapság leginkább turisztikai látványosságként működtetik.
Három eltévedt magyar turistát mentettek ki a Retyezát-hegységből hétfőre virradóra a Hunyad megyei hegyimentők.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 12 megyére és Bukarestre.
Az elmúlt 24 órában 18 riasztás érkezett a hegyimentő-szolgálathoz, amelynek munkatársai tizenhta embernek nyújtottak segítséget – tájékoztatott hétfőn a Facebook-oldalán a Salvamont.
78 éves korában elhunyt Sam Neill új-zélandi színész hétfőn, miután felépült abból a daganatos betegségből, amelyet korábban diagnosztizáltak nála – közölte családja.
Medve harapott meg egy 47 éves férfit Argeș megyében – jelentette hétfőn a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
A májusi 10,85 százalékról júniusban 10,42 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter hétfőre a minisztériumba kérette a Román Vasúti Személyszállító Vállalat vezérigazgatóját, miután az utasoknak szánt online kérdőívet kitöltők 86 százaléka azt jelezte, hogy nem ajánlaná másoknak az utazását.
A korábbi kormánykoalíció pártjainak vezetői Nicușor Dan államfővel találkoznak hétfőn 9 órakor a Cotroceni-palotában.
Három településen jeleztek medvét ezen a hétvégén, a Hargita megyei tűzoltóság Ro Alert üzenetben figyelmeztette a lakosságot.
szóljon hozzá!