Hirdetés
Hirdetés

Nem egyértelmű, hogy kinek kellene feltöltenie a még megmaradt lépcsőházi kézfertőtlenítő-adagolókat

Bár a törvénykezés egyértelműnek tűnik, kevés társulás tesz eleget az adagolók utántöltésével járó kötelezettségének •  Fotó: Pinti Attila

Bár a törvénykezés egyértelműnek tűnik, kevés társulás tesz eleget az adagolók utántöltésével járó kötelezettségének

Fotó: Pinti Attila

Miközben tavasszal rendeletbe foglalták a lépcsőházak kézfertőtlenítő-adagolókkal való felszerelését és azok folyamatos feltöltését, a lelkesedés gyorsan alábbhagyott. Azóta üresek vagy rongáltak az adagolók, pedig a járvány elleni hatékony védekezés egyik alapját is jelenthetnék.

Korpos Attila

2020. október 19., 08:502020. október 19., 08:50

2020. október 19., 09:502020. október 19., 09:50

A csíkszeredai Kőrösi Csoma Sándor Lakástulajdonosok Szövetségéhez tartozó tömbházak többségénél ugyanaz a lehangoló látvány fogad, mint a város jelentős részén. Az adagolók üresek, több lépcsőházban utoljára áprilisban töltötték fel azokat, még az önkormányzat megbízásából. Máshol még ennyire sem szerencsés a helyzet, ugyanis

vagy letörték vagy ellopták az adagolókat.

Ha április végén – amikor Hargita megyében még nagyon kevesen fertőződtek meg az új típusú koronavírussal – indokoltnak tűnt a kézfertőtlenítő-adagolók használata, most, a napi több tucat új esetnél nem lenne-e igazán létjogosultsága? Erről Csíkszereda leköszönő polgármesterét kérdeztük.

Idézet
Úgy gondolom, a hétfői helyi katasztrófavédelmi bizottság gyűlésén újból elő kell vegyük azokat a témákat, amelyeket a tavaszi korlátozások alatt többször is megvitattunk. Többek között az adagolók megfelelő utántöltésének kérdéskörét is

– válaszolta Ráduly Róbert Kálmán. Mint korábban írtuk, nem világos a törvénykezés, hogy kinek is a feladata az adagolók utántöltése.

korábban írtuk

„Üresben” nyomogatják a kézfertőtlenítő adagolókat
„Üresben” nyomogatják a kézfertőtlenítő adagolókat

Üresen állnak a csíkszeredai tömbházakban kihelyezett kézfertőtlenítő adagolók, amelyeket március végén szereltek fel járványmegelőzési célból. Fertőtlenítő szerrel való feltöltésük csak ideig-óráig működött.

Ráduly rávilágított, tudomása szerint még mindig a lakástulajdonosi társulások feladata lenne ez, de a bizottság gyűlésén tisztázni szeretnék ennek is a jogi hatáskörét. Kiemelte, többek között azt is szeretné elérni, hogy a városi élelmiszerüzleteket és üzletláncokat kötelezzék az egyidőben a helyiségben tartózkodó vásárlók létszámának maximalizására, amely előírást a kormány csak ideig-óráig tartotta fontosnak betartatni.

Hirdetés
 

A Transylvania X lakószövetség hatáskörébe Csíkszereda központjában hét tömbház tartozik. A társulás elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, ők szívügyüknek érezték az első pillanattól, hogy mindig használhatók legyenek az adagolók. „A felszerelésük óta időközönként vásárolunk négy üveg fertőtlenítőszert. Mi a takarítónőre bíztuk, hogy töltse fel az adagolókat” – jelezte. Az elnök hozzátette, a lakók is szólnak, ha netán ki vannak fogyva az adagolók, így hozzá vannak szokva a ki- és belépésnél a kézfertőtlenítéshez. 

Értelmezés kérdése

„A tavaszi, katonai rendelkezés értelmében a helyi önkormányzatok feladata volt az adagolók beszerzése és feltöltése. Mi a hétszáz lépcsőház mindegyikében eleget tettünk ennek a kérésnek” – tájékoztatott Zörgő Noémi. Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtószóvivője is elmondta,

az időközben megváltozott törvénykezés arról határozott, hogy az első töltéseket követően a lakástulajdonosi társulások feladata lesz az adagolók utántöltése, amely tudomása szerint nem változott azóta sem. 

„Jogilag az önkormányzat nem vásárolhat erre a célra fertőtlenítőszert, mert nem tudjuk indokolni a költséget a számvevőszék előtt, ha törvény szerint nem a mi feladatunk” – magyarázta. Mint érvelt, átiratban is értesítették a társulásokat a kötelezettségről, de felemás hozzáállást tapasztalnak. „Vannak lakószövetségek, amelyek eleget tesznek a kérésnek, folyamatos a használat és az utántöltés, máshol pedig az első töltés óta üresek az adagolók” – fogalmazott.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A növekvő esetszámok hatására október 12-én a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság küldött a hivatalnak egy átiratot, amely négy szabályt tartalmaz. Ezek közül az egyik előírja a lakástársulások számára a közös terek tisztításának kötelezettségét.

Idézet
Habár tisztítást és nem fertőtlenítést ír elő a dokumentum, kérdés, hogy beleérthető-e jelen esetben az adagolók utántöltése

– hagyta nyitva a kérdést a sajtószóvivő.

Hirdetés
3 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 18., szerda

Alkotmánybírósági források: hat alkotmánybíró támogatta, három ellenezte a legfelsőbb bíróság beadványának elutasítását

Az alkotmánybíróság szerdai ülésén a kilenc bíró közül hatan támogatták, hárman pedig ellenezték a legfelsőbb bíróság beadványának elutasítását – értesült az Agerpres alkotmánybírósági forrásokból.

Alkotmánybírósági források: hat alkotmánybíró támogatta, három ellenezte a legfelsőbb bíróság beadványának elutasítását
Hirdetés
2026. február 18., szerda

Üdvözölte a miniszterelnök az alkotmánybíróság döntését a bírói és ügyészi különnyugdíjak ügyében

Üdvözölte Ilie Bolojan miniszterelnök az alkotmánybíróságnak a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezettel kapcsolatos döntését, amely szerinte megerősíti a kormány kezdeményezésének helyességét.

Üdvözölte a miniszterelnök az alkotmánybíróság döntését a bírói és ügyészi különnyugdíjak ügyében
2026. február 18., szerda

Márton Áron-emlékév lesz 2026

A Képviselőház elfogadta 250 támogatói szavazattal azt a a törvénytervezetet, amely 2026-ot Márton Áron-emlékévvé nyilvánítja, a püspök születésének 130. évfordulója alkalmából.

Márton Áron-emlékév lesz 2026
Márton Áron-emlékév lesz 2026
2026. február 18., szerda

Márton Áron-emlékév lesz 2026

2026. február 18., szerda

Alkotmányosnak nyilvánították a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet

Az alkotmánybíróság elutasította szerdán a legfelsőbb bíróság beadványát, és alkotmányosnak ítélte a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet – nyilatkozták az Agerpres hírügynökségnek alkotmánybírósági források.

Alkotmányosnak nyilvánították a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezetet
Hirdetés
2026. február 18., szerda

A vasúti közlekedést is nehezíti a havazás, több vonatjáratot is töröltek

Nem csupán az utakon vált nehézkessé a közlekedés a kedd esti havazást követően: a vasúti közlekedésben is fennakadásokat okoztak a hóviharok, szerda reggel mintegy harminc vonatjáratot töröltek az országban.

A vasúti közlekedést is nehezíti a havazás, több vonatjáratot is töröltek
2026. február 18., szerda

Elkezdődött a nagyböjt: a fegyelmezett önmegtartóztatás, a tudatos lemondás és a belső megtérés egységének időszaka

Szerdán kezdődik a negyvennapos böjt, amellyel a keresztények húsvétra, Jézus feltámadásának ünnepére készülnek a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás segítségével.

Elkezdődött a nagyböjt:  a fegyelmezett önmegtartóztatás, a tudatos lemondás és a belső megtérés egységének időszaka
2026. február 18., szerda

Több mint kétszáz hóekét kellett bevetni az országutakon Hargita, Kovászna és Brassó megyében

Több mint 220 hóekével dolgoznak az országutak takarításán Hargita, Kovászna és Brassó megyében – közli a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP).

Több mint kétszáz hóekét kellett bevetni az országutakon Hargita, Kovászna és Brassó megyében
Hirdetés
2026. február 18., szerda

További havazás és hóviharok várhatóak csütörtök reggelig

Havazásra és erős szélre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 25 megyére és Bukarestre. Az ország többi részén is hideg idő és havazás várható csütörtök reggelig.

További havazás és hóviharok várhatóak csütörtök reggelig
2026. február 18., szerda

Bolojan a PSD szolidaritási csomagjáról: egyetlen olyan javaslatot sem támogatunk, aminek nincs biztosítva a finanszírozása

Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, hogy a koalícióban nem volt szó a Szociáldemokrata Párt (PSD) szolidaritási csomagjáról, és egyetlen olyan javaslatot sem fognak támogatni, amelynek nincs biztosítva a finanszírozása.

Bolojan a PSD szolidaritási csomagjáról: egyetlen olyan javaslatot sem támogatunk, aminek nincs biztosítva a finanszírozása
2026. február 18., szerda

Huszonegy megyében okozott fennakadásokat a havazás

A katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU) szerda reggeli összegzése szerint 21 megye 102 településén és Bukarestben okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában, és 205 településen több mint 166 ezer fogyasztó maradt áramszolgáltatás nélkül.

Huszonegy megyében okozott fennakadásokat a havazás
Hirdetés