
Bár a törvénykezés egyértelműnek tűnik, kevés társulás tesz eleget az adagolók utántöltésével járó kötelezettségének
Fotó: Pinti Attila
Miközben tavasszal rendeletbe foglalták a lépcsőházak kézfertőtlenítő-adagolókkal való felszerelését és azok folyamatos feltöltését, a lelkesedés gyorsan alábbhagyott. Azóta üresek vagy rongáltak az adagolók, pedig a járvány elleni hatékony védekezés egyik alapját is jelenthetnék.
2020. október 19., 08:502020. október 19., 08:50
2020. október 19., 09:502020. október 19., 09:50
A csíkszeredai Kőrösi Csoma Sándor Lakástulajdonosok Szövetségéhez tartozó tömbházak többségénél ugyanaz a lehangoló látvány fogad, mint a város jelentős részén. Az adagolók üresek, több lépcsőházban utoljára áprilisban töltötték fel azokat, még az önkormányzat megbízásából. Máshol még ennyire sem szerencsés a helyzet, ugyanis
Ha április végén – amikor Hargita megyében még nagyon kevesen fertőződtek meg az új típusú koronavírussal – indokoltnak tűnt a kézfertőtlenítő-adagolók használata, most, a napi több tucat új esetnél nem lenne-e igazán létjogosultsága? Erről Csíkszereda leköszönő polgármesterét kérdeztük.
– válaszolta Ráduly Róbert Kálmán. Mint korábban írtuk, nem világos a törvénykezés, hogy kinek is a feladata az adagolók utántöltése.

Üresen állnak a csíkszeredai tömbházakban kihelyezett kézfertőtlenítő adagolók, amelyeket március végén szereltek fel járványmegelőzési célból. Fertőtlenítő szerrel való feltöltésük csak ideig-óráig működött.
Ráduly rávilágított, tudomása szerint még mindig a lakástulajdonosi társulások feladata lenne ez, de a bizottság gyűlésén tisztázni szeretnék ennek is a jogi hatáskörét. Kiemelte, többek között azt is szeretné elérni, hogy a városi élelmiszerüzleteket és üzletláncokat kötelezzék az egyidőben a helyiségben tartózkodó vásárlók létszámának maximalizására, amely előírást a kormány csak ideig-óráig tartotta fontosnak betartatni.
A Transylvania X lakószövetség hatáskörébe Csíkszereda központjában hét tömbház tartozik. A társulás elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, ők szívügyüknek érezték az első pillanattól, hogy mindig használhatók legyenek az adagolók. „A felszerelésük óta időközönként vásárolunk négy üveg fertőtlenítőszert. Mi a takarítónőre bíztuk, hogy töltse fel az adagolókat” – jelezte. Az elnök hozzátette, a lakók is szólnak, ha netán ki vannak fogyva az adagolók, így hozzá vannak szokva a ki- és belépésnél a kézfertőtlenítéshez.
„A tavaszi, katonai rendelkezés értelmében a helyi önkormányzatok feladata volt az adagolók beszerzése és feltöltése. Mi a hétszáz lépcsőház mindegyikében eleget tettünk ennek a kérésnek” – tájékoztatott Zörgő Noémi. Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtószóvivője is elmondta,
„Jogilag az önkormányzat nem vásárolhat erre a célra fertőtlenítőszert, mert nem tudjuk indokolni a költséget a számvevőszék előtt, ha törvény szerint nem a mi feladatunk” – magyarázta. Mint érvelt, átiratban is értesítették a társulásokat a kötelezettségről, de felemás hozzáállást tapasztalnak. „Vannak lakószövetségek, amelyek eleget tesznek a kérésnek, folyamatos a használat és az utántöltés, máshol pedig az első töltés óta üresek az adagolók” – fogalmazott.
Fotó: Pinti Attila
A növekvő esetszámok hatására október 12-én a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság küldött a hivatalnak egy átiratot, amely négy szabályt tartalmaz. Ezek közül az egyik előírja a lakástársulások számára a közös terek tisztításának kötelezettségét.
– hagyta nyitva a kérdést a sajtószóvivő.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
3 hozzászólás