
Bár a törvénykezés egyértelműnek tűnik, kevés társulás tesz eleget az adagolók utántöltésével járó kötelezettségének
Fotó: Pinti Attila
Miközben tavasszal rendeletbe foglalták a lépcsőházak kézfertőtlenítő-adagolókkal való felszerelését és azok folyamatos feltöltését, a lelkesedés gyorsan alábbhagyott. Azóta üresek vagy rongáltak az adagolók, pedig a járvány elleni hatékony védekezés egyik alapját is jelenthetnék.
2020. október 19., 08:502020. október 19., 08:50
2020. október 19., 09:502020. október 19., 09:50
A csíkszeredai Kőrösi Csoma Sándor Lakástulajdonosok Szövetségéhez tartozó tömbházak többségénél ugyanaz a lehangoló látvány fogad, mint a város jelentős részén. Az adagolók üresek, több lépcsőházban utoljára áprilisban töltötték fel azokat, még az önkormányzat megbízásából. Máshol még ennyire sem szerencsés a helyzet, ugyanis
Ha április végén – amikor Hargita megyében még nagyon kevesen fertőződtek meg az új típusú koronavírussal – indokoltnak tűnt a kézfertőtlenítő-adagolók használata, most, a napi több tucat új esetnél nem lenne-e igazán létjogosultsága? Erről Csíkszereda leköszönő polgármesterét kérdeztük.
– válaszolta Ráduly Róbert Kálmán. Mint korábban írtuk, nem világos a törvénykezés, hogy kinek is a feladata az adagolók utántöltése.

Üresen állnak a csíkszeredai tömbházakban kihelyezett kézfertőtlenítő adagolók, amelyeket március végén szereltek fel járványmegelőzési célból. Fertőtlenítő szerrel való feltöltésük csak ideig-óráig működött.
Ráduly rávilágított, tudomása szerint még mindig a lakástulajdonosi társulások feladata lenne ez, de a bizottság gyűlésén tisztázni szeretnék ennek is a jogi hatáskörét. Kiemelte, többek között azt is szeretné elérni, hogy a városi élelmiszerüzleteket és üzletláncokat kötelezzék az egyidőben a helyiségben tartózkodó vásárlók létszámának maximalizására, amely előírást a kormány csak ideig-óráig tartotta fontosnak betartatni.
A Transylvania X lakószövetség hatáskörébe Csíkszereda központjában hét tömbház tartozik. A társulás elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, ők szívügyüknek érezték az első pillanattól, hogy mindig használhatók legyenek az adagolók. „A felszerelésük óta időközönként vásárolunk négy üveg fertőtlenítőszert. Mi a takarítónőre bíztuk, hogy töltse fel az adagolókat” – jelezte. Az elnök hozzátette, a lakók is szólnak, ha netán ki vannak fogyva az adagolók, így hozzá vannak szokva a ki- és belépésnél a kézfertőtlenítéshez.
„A tavaszi, katonai rendelkezés értelmében a helyi önkormányzatok feladata volt az adagolók beszerzése és feltöltése. Mi a hétszáz lépcsőház mindegyikében eleget tettünk ennek a kérésnek” – tájékoztatott Zörgő Noémi. Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtószóvivője is elmondta,
„Jogilag az önkormányzat nem vásárolhat erre a célra fertőtlenítőszert, mert nem tudjuk indokolni a költséget a számvevőszék előtt, ha törvény szerint nem a mi feladatunk” – magyarázta. Mint érvelt, átiratban is értesítették a társulásokat a kötelezettségről, de felemás hozzáállást tapasztalnak. „Vannak lakószövetségek, amelyek eleget tesznek a kérésnek, folyamatos a használat és az utántöltés, máshol pedig az első töltés óta üresek az adagolók” – fogalmazott.
Fotó: Pinti Attila
A növekvő esetszámok hatására október 12-én a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság küldött a hivatalnak egy átiratot, amely négy szabályt tartalmaz. Ezek közül az egyik előírja a lakástársulások számára a közös terek tisztításának kötelezettségét.
– hagyta nyitva a kérdést a sajtószóvivő.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
Sárga jelzésű viharriasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldova, Dobrudzsa, Munténia, és Olténia 23 megyéjének egyes térségeire.
Naponta 800 munkás, több mint 700 munkagép dolgozik a Marosvásárhely-Nyárádszereda autópálya-szakasz építésén, ahol már elkezdték az aszfaltozást – közölte Horațiu Cosma, a szállításügyi minisztérium államtitkára a közösségi oldalán.
Újabb sárga jelzésű hőségriasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM): szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetője, Dominic Fritz és Kelemen Hunor szövetségi elnök szerdán egyeztet a kisebbségi kormány megalakításáról és a miniszterelnök-jelöltről.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
3 hozzászólás