
Bár a törvénykezés egyértelműnek tűnik, kevés társulás tesz eleget az adagolók utántöltésével járó kötelezettségének
Fotó: Pinti Attila
Miközben tavasszal rendeletbe foglalták a lépcsőházak kézfertőtlenítő-adagolókkal való felszerelését és azok folyamatos feltöltését, a lelkesedés gyorsan alábbhagyott. Azóta üresek vagy rongáltak az adagolók, pedig a járvány elleni hatékony védekezés egyik alapját is jelenthetnék.
2020. október 19., 08:502020. október 19., 08:50
2020. október 19., 09:502020. október 19., 09:50
A csíkszeredai Kőrösi Csoma Sándor Lakástulajdonosok Szövetségéhez tartozó tömbházak többségénél ugyanaz a lehangoló látvány fogad, mint a város jelentős részén. Az adagolók üresek, több lépcsőházban utoljára áprilisban töltötték fel azokat, még az önkormányzat megbízásából. Máshol még ennyire sem szerencsés a helyzet, ugyanis
Ha április végén – amikor Hargita megyében még nagyon kevesen fertőződtek meg az új típusú koronavírussal – indokoltnak tűnt a kézfertőtlenítő-adagolók használata, most, a napi több tucat új esetnél nem lenne-e igazán létjogosultsága? Erről Csíkszereda leköszönő polgármesterét kérdeztük.
– válaszolta Ráduly Róbert Kálmán. Mint korábban írtuk, nem világos a törvénykezés, hogy kinek is a feladata az adagolók utántöltése.

Üresen állnak a csíkszeredai tömbházakban kihelyezett kézfertőtlenítő adagolók, amelyeket március végén szereltek fel járványmegelőzési célból. Fertőtlenítő szerrel való feltöltésük csak ideig-óráig működött.
Ráduly rávilágított, tudomása szerint még mindig a lakástulajdonosi társulások feladata lenne ez, de a bizottság gyűlésén tisztázni szeretnék ennek is a jogi hatáskörét. Kiemelte, többek között azt is szeretné elérni, hogy a városi élelmiszerüzleteket és üzletláncokat kötelezzék az egyidőben a helyiségben tartózkodó vásárlók létszámának maximalizására, amely előírást a kormány csak ideig-óráig tartotta fontosnak betartatni.
A Transylvania X lakószövetség hatáskörébe Csíkszereda központjában hét tömbház tartozik. A társulás elnöke lapunk érdeklődésére elmondta, ők szívügyüknek érezték az első pillanattól, hogy mindig használhatók legyenek az adagolók. „A felszerelésük óta időközönként vásárolunk négy üveg fertőtlenítőszert. Mi a takarítónőre bíztuk, hogy töltse fel az adagolókat” – jelezte. Az elnök hozzátette, a lakók is szólnak, ha netán ki vannak fogyva az adagolók, így hozzá vannak szokva a ki- és belépésnél a kézfertőtlenítéshez.
„A tavaszi, katonai rendelkezés értelmében a helyi önkormányzatok feladata volt az adagolók beszerzése és feltöltése. Mi a hétszáz lépcsőház mindegyikében eleget tettünk ennek a kérésnek” – tájékoztatott Zörgő Noémi. Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának sajtószóvivője is elmondta,
„Jogilag az önkormányzat nem vásárolhat erre a célra fertőtlenítőszert, mert nem tudjuk indokolni a költséget a számvevőszék előtt, ha törvény szerint nem a mi feladatunk” – magyarázta. Mint érvelt, átiratban is értesítették a társulásokat a kötelezettségről, de felemás hozzáállást tapasztalnak. „Vannak lakószövetségek, amelyek eleget tesznek a kérésnek, folyamatos a használat és az utántöltés, máshol pedig az első töltés óta üresek az adagolók” – fogalmazott.
Fotó: Pinti Attila
A növekvő esetszámok hatására október 12-én a Hargita Megyei Katasztrófavédelmi Bizottság küldött a hivatalnak egy átiratot, amely négy szabályt tartalmaz. Ezek közül az egyik előírja a lakástársulások számára a közös terek tisztításának kötelezettségét.
– hagyta nyitva a kérdést a sajtószóvivő.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
3 hozzászólás