
Egyelőre nem cserél tulajdonost a marosvásárhelyi Makariás-ház
Fotó: Rab Zoltán
Két, egyházakat is érintő kérdést halasztottak el csütörtökön a marosvásárhelyi rendkívüli tanácsülésen, úgy tűnt, hogy a következő önkormányzati képviselő-testületre szeretnék hagyni a döntést. Az egyik a református egyház és a városháza közötti épületcsere volt, a másik pedig az egyházak által igényelt közterület odaítéléséről szólt. Költségvetést is kiigazítottak, legtöbb pénzt az iskolaigazgatóság kapta.
2020. július 30., 17:422020. július 30., 17:42
A nagy port kavart épületcseréről szóló határozattervezetet, amelynek értelmében a református egyház a városnak adná át a Makariás ház egy részét és cserébe megkapná a Bolyai utca 5. szám alatti volt vármegyeháza épületét, elsőként tárgyalták az online összegyűlt tanácsosok.
Mint beszámoltunk róla ez egy kényes kérdés volt, hiszen az RMDSZ frakció tudta nélkül került fel a határozattervezet a városháza honlapjára, holott az egyik RMDSZ-es önkormányzati képviselő, Magyari Előd nyújtotta be.

Újra napirendre tűzték a református egyház és Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala közötti ingatlancserét, amely – múlt heti cikkünket követően – nagy port kavart Marosvásárhelyen. Egyes képzőművészetek aláírásokat gyűjtenek, így tiltakozva a csere ellen.

A református egyház tulajdonában levő Makariás Ház és a város birtokában levő Bolyai utcai volt vármegyeháza cseréjéről fognak dönteni a napokban a marosvásárhelyi tanácsosok. A két ingatlan értéke között 200 ezer eurós különbség van, de az egyház még így is fontosnak tartja a cserét.
A tanácsülést megelőzően, szerdán az egyház, az RMDSZ és az érintett iskolák vezetői találkoztak, egyeztettek és mindenki ismertették elképzelését. Újra elhangzott, hogy az egyháznak és a Református Kollégiumnak, a Bolyai Farkas Gimnáziumnak nagy szüksége van a Bolyai téri ingatlanra, hiszen itt alakítanák ki az elemi osztályokat befogadó iskolarészt.
A csütörtöki online tanácsülésen ülésen felszólalt a képzőművészek egyesületének elnöke is, azt kérve, hogy találjanak olyan méltányos megoldást, hogy a több, mint húsz éve a Bolyai utca 5. szám alatt levő alkotótermek továbbra is működhessenek. A tanácsosok közül többen kifejtették, hogy fontosnak tartják ezt az ingatlancserét, de szükségük van még időre, hogy megbizonytalanodjanak arról, hogy valóban a város és a közösség javát szolgálja. Végül a határozattervezet elfogadását elhalasztották.
Három marosvásárhelyi egyházközség kért, 49 éves használatra területet a várostól, hogy templomot építsen. A Tulipán utcai református gyülekezet már több éve kéri, hogy bocsássanak rendelkezésére egy 600 négyzetméteres területet és a rajta levő régi kazánházat, amelyet templommá szeretne átalakíttatni. Az ortodox egyház az Ady negyedben igényelt egy 500 négyzetméteres területet, szintén templomépítés céljából. Az egyik városi görög katolikus gyülekezet a Kövesdombon, egy jelenlegi zöldövezetből szeretne mintegy 1500 négyzetmétert, ugyanazon céllal. Ez utóbbi kérés ellen
Mi több a környéken két csorgó is van, s többen aggódtak amiatt, hogy az építkezés miatt elapadhatnak a források. A tanácsülésen volt, aki szóvá tette, hogy ezeket a kéréseket külön kellett volna benyújtani, nem közösen, mellőzve a paritás elvét, amit vásárhelyi városháza előszeretettel alkalmaznak például a köztéri szobrok esetében Végül kisebb egyeztetés után
Az önkormányzati képviselők egy órán keresztül tárgyalták a költségvetés-kiegészítést, több, mint 50 millió lejt osztottak szét, csoportosítottak át. Legtöbbet, 10 millió lejt az iskolaigazgatóság kapott, hogy kellőképpen tudja előkészíteni a tanintézményeket az esetleges tanévkezdésre.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
szóljon hozzá!