Hirdetés
Hirdetés

Nem döntöttek az ingatlancsere és az egyházakat érintő ügyekben

Egyelőre nem cserél tulajdonost a marosvásárhelyi Makariás-ház •  Fotó: Rab Zoltán

Egyelőre nem cserél tulajdonost a marosvásárhelyi Makariás-ház

Fotó: Rab Zoltán

Két, egyházakat is érintő kérdést halasztottak el csütörtökön a marosvásárhelyi rendkívüli tanácsülésen, úgy tűnt, hogy a következő önkormányzati képviselő-testületre szeretnék hagyni a döntést. Az egyik a református egyház és a városháza közötti épületcsere volt, a másik pedig az egyházak által igényelt közterület odaítéléséről szólt. Költségvetést is kiigazítottak, legtöbb pénzt az iskolaigazgatóság kapta.

Simon Virág

2020. július 30., 17:422020. július 30., 17:42

A nagy port kavart épületcseréről szóló határozattervezetet, amelynek értelmében a református egyház a városnak adná át a Makariás ház egy részét és cserébe megkapná a Bolyai utca 5. szám alatti volt vármegyeháza épületét, elsőként tárgyalták az online összegyűlt tanácsosok.

Hirdetés

Megtörtént az egyeztetés

Mint beszámoltunk róla ez egy kényes kérdés volt, hiszen az RMDSZ frakció tudta nélkül került fel a határozattervezet a városháza honlapjára, holott az egyik RMDSZ-es önkormányzati képviselő, Magyari Előd nyújtotta be.

korábban írtuk

Vitát szült, újra napirendre került a marosvásárhelyi tervezett ingatlancsere
Vitát szült, újra napirendre került a marosvásárhelyi tervezett ingatlancsere

Újra napirendre tűzték a református egyház és Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala közötti ingatlancserét, amely – múlt heti cikkünket követően – nagy port kavart Marosvásárhelyen. Egyes képzőművészetek aláírásokat gyűjtenek, így tiltakozva a csere ellen.

Az ingatlancsere felháborította a marosvásárhelyi képzőművészeteket is, akik jelenleg a  volt vármegyeháza épületében dolgoznak, alkotnak bérlőkként, s ők is a sajtóból tudták meg, hogy fejük fölött döntenek az épület sorsáról.

korábban írtuk

Ingatlancserére készül a református egyház és a városháza Marosvásárhelyen
Ingatlancserére készül a református egyház és a városháza Marosvásárhelyen

A református egyház tulajdonában levő Makariás Ház és a város birtokában levő Bolyai utcai volt vármegyeháza cseréjéről fognak dönteni a napokban a marosvásárhelyi tanácsosok. A két ingatlan értéke között 200 ezer eurós különbség van, de az egyház még így is fontosnak tartja a cserét.

A tanácsülést megelőzően, szerdán az egyház, az RMDSZ és az érintett iskolák vezetői találkoztak, egyeztettek és mindenki ismertették elképzelését. Újra elhangzott, hogy az egyháznak és a Református Kollégiumnak, a Bolyai Farkas Gimnáziumnak nagy szüksége van a Bolyai téri ingatlanra, hiszen itt alakítanák ki az elemi osztályokat befogadó iskolarészt.

Az RMDSZ jelenlevő tagjai az ülésen elmondták, hogy mindenképpen támogatni akarják az egyház kérését, de meg kell találni azokat a partnereket, akik ezt az ügyet támogatják, hiszen az RMDSZ-képviselők száma nem elegendő ezen határozat megszavazásához.

A csütörtöki online tanácsülésen ülésen felszólalt a képzőművészek egyesületének elnöke is, azt kérve, hogy találjanak olyan méltányos megoldást, hogy a több, mint húsz éve a Bolyai utca 5. szám alatt levő alkotótermek továbbra is működhessenek. A tanácsosok közül többen kifejtették, hogy fontosnak tartják ezt az ingatlancserét, de szükségük van még időre, hogy megbizonytalanodjanak arról, hogy valóban a város és a közösség javát szolgálja. Végül a határozattervezet elfogadását elhalasztották.

Lehetséges, hogy visszatérnek rá az augusztus végi tanácsülésen, ami előre láthatóan az utolsó lesz a jelenlegi önkormányzati képviselők számára.

Most nem adtak telket

Három marosvásárhelyi egyházközség kért, 49 éves használatra területet a várostól, hogy templomot építsen. A Tulipán utcai református gyülekezet már több éve kéri, hogy bocsássanak rendelkezésére egy 600 négyzetméteres területet és a rajta levő régi kazánházat, amelyet templommá szeretne átalakíttatni. Az ortodox egyház az Ady negyedben igényelt egy 500 négyzetméteres területet, szintén templomépítés céljából. Az egyik városi görög katolikus gyülekezet a Kövesdombon, egy jelenlegi zöldövezetből szeretne mintegy 1500 négyzetmétert, ugyanazon céllal. Ez utóbbi kérés ellen

több környékbeli lakó tiltakozott, aláírásokat is gyűjtöttek, hiszen nem érettek egyet azzal, hogy a parkot beépítsék.

Mi több a környéken két csorgó is van, s többen aggódtak amiatt, hogy  az építkezés miatt elapadhatnak a források. A tanácsülésen volt, aki szóvá tette, hogy ezeket a kéréseket külön kellett volna benyújtani, nem közösen, mellőzve a paritás elvét, amit vásárhelyi városháza előszeretettel alkalmaznak például a köztéri szobrok esetében  Végül kisebb egyeztetés után

a tanácsosok jelen felállásban nem szavazták meg a három egyház kérését tartalmazó tervezetet.

Az önkormányzati képviselők egy órán keresztül tárgyalták a költségvetés-kiegészítést, több, mint 50 millió lejt osztottak szét, csoportosítottak át. Legtöbbet, 10 millió lejt az iskolaigazgatóság kapott, hogy kellőképpen tudja előkészíteni a tanintézményeket az esetleges tanévkezdésre.


Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. november 18., kedd

Ez nem volt hosszú: máris menesztette tanácsadói közül Ludovic Orbant Nicușor Dan

Ludovic Orban szerint Nicușor Dan államfő kezdeményezte az elnöki tanácsadói tisztségből való felmentését, miután volt egy kisebb nézeteltérésük Orban egyik nyilatkozata miatt.

Ez nem volt hosszú: máris menesztette tanácsadói közül Ludovic Orbant Nicușor Dan
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Vincze Loránt: ne a mezőgazdaság és ne a kohéziós alapok legyenek a vesztesek

Lesz-e pénz mezőgazdasági támogatásokra, lesz-e pénz aszfaltra? – ezekről a témákról és más fontos kérdésekről beszélt Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő a Rádió GaGának adott interjúban.

Vincze Loránt: ne a mezőgazdaság és ne a kohéziós alapok legyenek a vesztesek
2025. november 18., kedd

Szerdán lezárják a tárgyalásokat a bírói és ügyészi különnyugdíjakról

A koalícióban szerdán lezárják a tárgyalásokat a bírói és ügyészi különnyugdíjakkal kapcsolatos törvénytervezetről – jelentette ki kedden Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.

Szerdán lezárják a tárgyalásokat a bírói és ügyészi különnyugdíjakról
2025. november 18., kedd

Megtalálták a Marosvásárhelyről eltűnt kiskorút

Nem tért haza kedden az iskolából egy 12 éves lány Marosvásárhelyen. Aki bármit tud róla jelezze a hatóságoknak.

Megtalálták a Marosvásárhelyről eltűnt kiskorút
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Megkötötték a kivitelezési szerződést a bodoki kilátóra

Háromszintes, panorámakabinnal ellátott hegyi menedék építése kezdődik meg a Bodoki-hegységben. Kovászna Megye Tanácsa egy marosvásárhelyi építő céggel kötött szerződést a kivitelezésre.

Megkötötték a kivitelezési szerződést a bodoki kilátóra
2025. november 18., kedd

Oszlopnak ütközött, életveszélyes állapotban szállították kórházba

Villanyoszlopnak ütközött egy személygépkocsi a Mikefalvához tartozó Abosfalván kedd délután. Az autóban utazók közül hárman sérültek meg, egyik életveszélyesen, őt helikopterrel szállították a marosvásárhelyi kórházba.

Oszlopnak ütközött, életveszélyes állapotban szállították kórházba
2025. november 18., kedd

Újabb bércsökkentéstől tartanak, Bukarestbe mennek tiltakozni a tanügyi szakszervezetek

Sztrájkőrséget állnak szerdán az oktatási minisztérium épülete előtt a tanügyi szakszervezetek, amelyek szerint a kormány újabb jogszabályt készül elfogadni a tanügyben dolgozók fizetésének csökkentéséről.

Újabb bércsökkentéstől tartanak, Bukarestbe mennek tiltakozni a tanügyi szakszervezetek
Hirdetés
2025. november 18., kedd

Adományokat gyűjt a Vöröskereszt Csíkszeredában

Adománygyűjtő akciót szervez a Vöröskereszt Hargita megyei szervezete Csíkszereda több pontján november 22-23. között. A csomagokat karácsonyra a rászoruló családok közt osztják szét.

Adományokat gyűjt a Vöröskereszt Csíkszeredában
2025. november 18., kedd

Mi minden derül ki a 2026-os Székely Kalendáriumból?

A megszokotthoz képest is igényesebb kivitelezésben, gazdagabb tartalommal rukkolt elő a Székely Kalendárium. A 2026. évre szóló kiadásból többek között az is kiderül, mire készül a székely Bonnie Tyler, és miben rejlik a székelyvarsági sajt titka.

Mi minden derül ki a 2026-os Székely Kalendáriumból?
2025. november 18., kedd

Már havazik is az ország több pontján

Számos felvételt tett közzé a Meteoplus Facebook-oldal az ország különböző pontjairól, ahol a csapadék havazásba váltott át a lehűlés következtében.

Már havazik is az ország több pontján
Hirdetés