A szakemberek szerint a mellprotézis nem csak esztétikai célokat szolgál, vagyis tévesen sorolták be az ilyen gyógyászati segédeszközök listájára. A helyzeten már sokan és sokszor próbáltak változtatni, eddig eredmény nélkül.
2010. április 14., 16:032010. április 14., 16:03
2010. április 14., 16:462010. április 14., 16:46
„Nagyon kevés az a műtéten átesett nő, aki mellprotézist vásárol, ami főleg a pénzhiánynak, és nem utolsó sorban a felvilágosítás hiányának tudható be. Sokszor nem is tájékoztatják a műtéten átesett nőket a lehetőségeikről, mint ahogy arról sem, hogy milyen következményekkel járhat a mell elvesztése. Rosszabb esetben annak, hogy az érintett nő már belefárad és feladja. Vannak, akik mellprotézis helyett különböző textíliákat tömnek a melltartóba, ami irritálhatja a műtét helyét, kellemetlen szagot áraszthat, és bár külsőre pótolni látszik a hiányzó mellet, vagy melleket, nem oldja meg a súlykülönbség okozta problémákat” – tette hozzá Elekes.
Sok az olyan nő is, aki, mivel nem engedheti meg magának, hogy újonnan beszerezze a segédeszközt, külföldről vásárol használtat. „Ezzel az a probléma, hogy azok nem az illető méreteire készültek. Ha mégis szerencséje van, és hasonló, akkor az is gond, hogy azt már valaki használta 2 évig. A szilikon folyékonnyá válik, a külső burkolat megrepedezik, és előfordulhat, hogy használat közben meglyukad és folyni kezd” – magyarázta Elekes István.
Egy mellprotézis ára a melltartóval együtt 400 és 700 lej között mozog, és a gyártó egy éves garanciát vállal rá. Az Európai Unióban azonban ezek használati ideje 2–3 év.
A vállalat sajtószóvivője, Vargancsik Tekla a székelyhon.ro-nak elmondta, hogy a Romániai Rákbetegek Egyesülete aláírásgyűjtést indított azért, hogy a mellprotézist a CNAS vegye fel a támogatott segédeszközök listájára. „A petíciót mindeddig több mint 44.200-an írták alá, de semmi visszajelzés nem érkezett az Országos Egészségbiztosító Pénztártól. Magyarországon például nem csak, hogy ingyenes a mellprotézis, de a kemoterápián átesett betegeknek még parókát is adnak két évente” – tette hozzá.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.