
A vízszolgáltatás helyzete ismét ellentéteket szült
Fotó: Borbély Fanni
Az erről szóló tanácshatározat ellenére mégsem adták át a csíkszentkirályi víz- és csatornaszolgáltatást a Harvíz Rt.-nek. Ismét felerősödött a lakossági ellenállás, a kezdeményezők megmentenék a csődközeli állapotban lévő helyi szolgáltatót.
2025. január 30., 10:592025. január 30., 10:59
Tovább tartanak a bonyodalmak Csíkszentkirályon, ahol a veszteségesen működő helyi víz- és csatornaszolgáltató, az önkormányzati tulajdonú Ecken Közmű Kft. megmentésére már nem látott esélyt a tanács, ezért egy tavaly májusban hozott határozattal ezt a feladatot a Harvíz Rt.-re ruházták át.
ahogy erre már volt példa korábban, 2018-ban is. Az átadás ellenzői aláírásgyűjtésbe kezdtek, amikor a polgármesteri hivatal megbízásából elkezdődött az új szerződések megkötése. A folyamat leállt, közelebbről pedig falugyűlésen szeretnék tisztázni a helyzetet.

Csíkszentkirály is csatlakozik a regionális víz-és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. szolgáltatási területéhez. A község azért kényszerült erre, mert az önkormányzati közmű működése veszteséges volt, ráadásul a hatósági engedélye is hamarosan lejár.
Székely Ernő polgármester szerint a szolgáltatóváltás elodázása ellenére a tanácsi határozat érvényben van, és erről a lépésről nem tettek le. Emlékeztetett, az Ecken évek óta veszteségesen működik, noha korábban kétszer volt törzstőkeemelés, és de minimis támogatást is biztosítottak a cégnek, ahol most nincs ügyvezető, a meghirdetett állásra sem jelentkezett senki, a feladatokat egy részmunkaidős alkalmazott látja el.
ezt legalább 12 lejre kellene emelni a gazdaságos működtetéshez – a Harvíznél ez 13,05 lej áfa nélkül. Az áremeléshez viszont a Közszolgáltatásokat Szabályozó Országos Hatóság (ANRSC) jóváhagyása kell, azt pedig nem kapták meg, noha a szükséges dokumentációt elkészítették.
További probléma, hogy a helyi közműnek jelentős kintlévősége van a fogyasztók adósságai miatt, ráadásul igen nagy, legalább 60 százalékos a vízveszteség is a hálózaton. A községvezető szerint ennek csak egy része a meghibásodások miatt elfolyó víz, mert
„A rendszer már régebben épült, a vízórák pincékben, udvarokon vannak, nem a kapuk előtt, ahol, ha nem fizet, el lehet zárni a vezetéket. Van olyan eset, ahol a házban van vízóra, de az udvari, kerti csapoknál nincs” – részletezte. Így az állatok itatására, vagy öntözésre használt vizet ott nem mérik.
A tiltakozás mégsem a szolgáltatás árának több mint kétszeresére történő emelése miatt kezdődött, hanem a helyi cég megmentésének érdekében, mert áremelésre szükség van – ezt az ellenzők részéről Bíró Attila helyi önkormányzati képviselő is megerősítette kérdésünkre.
Bíró Attila szerint rendelkeznek az erre vonatkozó tervekkel, amelyeket a várhatóan februárban megtartandó falugyűlésen szeretnének a nyilvánosság elé tárni. Részleteket erről most nem árult el, mint mondta, még tartanak az egyeztetések.
Bár az elmúlt években látványosan visszahúzódott a víz a szépvízi tározóban, a Csíki-medence ivóvízellátása továbbra sincs veszélyben. Sőt a kapacitása azt is megbírja, hogy a jövőben további alcsíki településeket csatoljanak rá a rendszerre.
Csütörtök délután egy 72 éves férfit megtámadott és megharapott egy medve a Beszterce-Naszód megyei Bükkös (Bichigiu) település külterületén, ahol két héttel ezelőtt egy nőt ölt meg a nagyvad.
Nicușor Dan államelnök csütörtökön megtámadta az alkotmánybíróságon azt a törvényt, amely szerint idén országos szinten 859 barnamedve megelőző célú kilövését engedélyezik a populáció szabályozása érdekében.
Ismertette állaspontját a civil szervezetek finanszírozását szigorító törvénytervezetről Nicușor Dan államfő, csütörtökön.
Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több folyó vízgyűjtő területére, köztük a Feketeügy Kovászna megyei szakaszára is.
Több mint ötezer, az 1989 utáni átmeneti időszakhoz kapcsolódó diplomáciai dosszié titkosításának feloldását hagyta jóvá a román kormány.
A bukaresti ítélőtábla csütörtökön másodszorra is nyolc év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte Mario Iorgulescut.
Új reformcsomagot jelentett be Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter csütörtökön, amely megváltoztatja a kórházak finanszírozásának és szervezésének módját.
A Helyi Rendőrség Napját ünnepelték csütörtökön Székelyudvarhelyen, ahol járműfelvonulást is tartottak. Mindeközben Civium Protect-díjjal ismerték el Balázsi Hajnalka helyi rendőr munkáját, segítőkészségét.
Az Európai Bizottság (EB) az ősszel becsült 1,1 százalékról 0,1 százalékra módosította csütörtökön közzétett tavaszi prognózisában a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
2 hozzászólás