
Soós Zoltán és Ovidiu Butuc prefektus
Fotó: Haáz Vince
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
2024. november 14., 19:312024. november 14., 19:31
Közösségi oldalán közzétett videoüzenetében reagált Soós Zoltán Marosvásárhely polgármestere arra, hogy Ovidiu Butuc, Maros megye prefektusa újra megtámadta a marosvásárhelyi városháza organigrammját.
Mint ismert, a nyár óta többször elfogadták a városháza szervezeti felépítését, egyeztetve a prefektúra jogászaival, hogy törvényes és minden követelménynek megfelelő legyen. Tették ezt azért, mert az előző prefektus, Ciprian Dobre is megtámadta a június végén elfogadott szervezeti felépítést.

Nincs érvényes szervezeti felépítésre a marosvásárhelyi városházának, ezért nem kapja meg a kincstártól a jövedelemadóból visszaosztott pénzt. Az augusztusra zárolt összeg 25 millió lej. A város haladékot kért a munkálatokat végző cégektől.
Az egyeztetések ellenére, a hét elején az új prefektus is megtámadta a közigazgatósági bíróságon a legutóbb októberben elfogadott szerkezeti felépítést. Ezt azt jelenti, hogy
Soós Zoltán videoüzenetében kiemeli, hogy a törvény értelmében a prefektusnak két feladata van az önkormányzatok vonatkozásában: felügyelni a törvényességet és támogatni az önkormányzatokat abban, hogy a jogszabályok szerint működjenek.
– vélekedik Soós Zoltán, hozzátéve, hogy a prefektus, annak ellenére megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, hogy az önkormányzat az általa tett észrevételeket elfogadta és beépítette a határozatba.
– összegzett Soós Zoltán.
Az ügy pikantériája, hogy a prefektúra – amelyet a liberális Ovidiu Butuc vezet – akkor támadta meg a városháza határozatát, amikor megválasztották Marosvásárhely alpolgármestereit, és kiderült, hogy míg eddig a román alpolgármester liberális volt, most a szociáldemokrata párt adta a város egyik vezetőjét.

Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki fokozott légköri instabilitás miatt a meteorológusok pénteken.
Életének 83. évében elhunyt Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész – tudatta felesége pénteken az MTI-vel.
Villámcsapás ért egy tanárt a Bucsecs-hegységben, miközben egy 14 gyermekből álló csoporttal túrázott. A pedagógust eszméletlen állapotban találták meg a hegyimentők, majd hordágyon szállították le a hegyről.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás érvényes pénteken szinte az ország egész területén.
A hegyi- és búvármentőknek a nyár mindig intenzív időszak: ilyenkor többször kerül sor arra az emberileg, szakmailag, lelkileg nehéz feladatra, hogy élettelen testet emeljenek ki a vízből.
A termelők és a feldolgozók is nehéz időszakot élnek meg a tejiparban, az ágazatot sújtó válság okai összetettek, és általános megoldás sincs a helyzetre. Hargita megyében több ezerrel csökkent a tehénállomány – a hegyvidéken súlyosabbak a problémák.
Személyautó és kisbusz ütközött csütörtök este a Maros megyei Mezőcekeden. Az ütközés következtében mindkét jármű lesodródott az úttestről.
szóljon hozzá!