
Fotó: Haáz Vince
Nincs érvényes szervezeti felépítésre a marosvásárhelyi városházának, ezért nem kapja meg a kincstártól a jövedelemadóból visszaosztott pénzt. Az augusztusra zárolt összeg 25 millió lej. A város haladékot kért a munkálatokat végző cégektől.
2024. augusztus 31., 10:182024. augusztus 31., 10:18
A kormány megszorító intézkedései között szerepelt többek között az is, hogy a polgármesteri hivataloknak csökkenteniük kell a beosztottaik számát, kiváltképpen a vezető szerepet betöltő állásokból kell lefaragniuk. A határidő, amíg minden önkormányzatnak el kellett fogadnia a csökkentett számú személyzetről szóló szervezeti felépítést, vagyis az organigrammot, július elseje volt.
Marosvásárhelyen a megszabott határidő előtt nem sokkal fogadták el ezt, de a határidőt még betartva.
A bírósági feljelentés miatt az új szervezeti felépítés nem tudott életbe lépni, a régi pedig már nem jó, mert a kelleténél több alkalmazott szerepel benne, így az állami kincstár zárolta a városnak járó pénzösszeget.
Alapvetően a Maros megyei prefektúra azt az eljárást szokta alkalmazni, hogy ha törvényességi aggályai vannak, akkor küld egy értesítést a városházának, amelyben tételesen leírja, hogy szerinte milyen tévedéseket tartalmaz az elfogadott határozat. Határidőt is megszab, amíg ezt ki lehet javítani. Ebben az esetben azonban egyenesen a bírósághoz fordult.
Megkérdeztük, miért nem küldött most is értesítést, kérve a javításokat. Damian Samolia, a prefektúra szóvivője a Székelyhonnak azt válaszolta, hogy
De csak azon határozatok esetében teszik ezt meg, ahol úgy lehet módosításokat eszközölni, hogy azoknak ne legyen jogi következménye. Jelen esetben azonban a városháza szervezeti felépítésének elfogadása nem egy ilyen határozat volt, ezért támadták meg egyenesen a bíróságon, kérve a határozat felfüggesztését – jelezte megkeresésünkre a szóvivő.
Soós Zoltánt, Marosvásárhely polgármesterért is felkerestük. Ő a Székelyhonnak elmondta, a prefektúra formai okokra hivatkozva támadta meg a szervezeti felépítésről szóló határozatot. Ez maga után vonta azt, hogy
Ezért a kincstár zárolta a személyi jövedelemadó városra eső részének átutalását. A polgármestertől megtudtuk, augusztusban ez 25 millió lejnek megfelelő összeg, amit a város nem veszített el, csak nem kapott még meg.
– nyilatkozta Marosvásárhely polgármestere, aki úgy értékelte, a prefektus visszaélt hatalmával, amikor az előzetes értesítés helyett rögtön perre ment. Az elöljáró egyúttal kiemelte: úgy tudja, ilyen csak Marosvásárhelyen történt meg, máshol kérték a hibák kijavítását.
Elfogadta a felkérést a köztársasági elnöki tisztségre Baka András – közölte a kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Drón hatolt be szombat reggel Románia irányából Bulgária légterébe, majd a bolgár határtól mintegy 100 méterre felrobbant – közölte Rumen Radev miniszterelnök a bolgár biztonsági tanács ülése után.
Egy várakozó metrószerelvénybe is betévedt az a sérült vaddisznó, amely a mozgólépcsőn jutott le szombaton a Kossuth Lajos téri metróállomás peronjára, de egyik utas sem sérült meg – közölte a BKV Zrt. az MTI-vel.
A pénteki árcsökkenést követően szombaton is olcsóbb lett néhány banival a gázolaj a romániai töltőállomásokon, míg benzint szinten mindenhol az előző napi áron lehet tankolni.
Baka Andrást, a Legfelsőbb Bíróság korábbi elnökét jelöli köztársasági elnöknek a Tisza párt parlamenti frakciója.
Több, kővel megrakott uszályt süllyesztettek a Duna medrébe a csernavodai atomerőmű még működő kettes blokkjának üzemben tartása érdekében – írja a News.ro hírportál szombati közlése nyomán az MTI.
A Moody's elismerte azokat a fontos lépéseket, amelyeket Románia az elmúlt évben a költségvetési egyensúly megteremtése és a kiadások visszafogása érdekében tett – közölte a Facebook-oldalán Nicușor Dan.
Légköri instabilitásra, megerősödő szélre, viharokra és jelentős mennyiségű csapadékot hozó záporokra vonatkozó, sárga jelzésű riasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A figyelmeztetés a székelyföldi megyéket is érinti.
Jelenleg 14 megye 133 településén korlátozzák a vezetékes vízellátást a rendelkezésre álló vízkészletek csökkenése miatt – derül ki a Román Vízügyi Igazgatóság (ANAR) péntek este közölt adataiból.
Csatlakozva az országos szintű energiatakarékossági mozgalomhoz – amelyre az energiaügyi minisztérium kérte fel a lakosságot és a nagyfogyasztókat –, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat is visszafogja energiafogyasztását.
szóljon hozzá!