Hiányos polcok. Illusztráció
Fotó: Kristó Róbert/archív
Maros megyéből egyelőre nem jeleztek akut gyógyszerhiányt, az országosan előállt helyzet pedig a piaci ár módosulása miatt alakult ki. Az orvossághiányt bárki jelezheti, a legfontosabb azonban, hogy a szükséges hatóanyagot megkapja a szervezet.
2017. április 11., 17:552017. április 11., 17:55
Az egészségügyi minisztérium az év elején közzétette szándékát, hogy átalakítsa a kizárólag orvosi előírásra megvásárolható, úgynevezett Rx-gyógyszerek árának a meghatározási módját, amelynek során jelentős, 35 százalékos árcsökkenés várható, ezek ára ugyanis országosan egységes, központilag szabályozott. Csakhogy mivel a szabadpiac szabályai érvényesülnek,
Florian Bodog egészségügyi miniszter bejelentésének közvetlen és gyors következménye, hogy bizonyos orvosságok már most eltűntek a gyógyszertárak polcairól, ezek forgalmazását ugyanis felfüggesztette, megszüntette vagy megszüntetni tervezi a gyártó, tehát ezek az olcsóbb gyógyszerek jelenleg az országban mindenhol hiányt jelentenek. Ilyen többek között a Rivotril (30 tabletta 6 lej), a Lokren (28 tabletta 10 lej), az Olicard (20 tabletta 9 lej), a Plavix (28 tabletta 115 lej), a Betalok (30 tabletta 25 lej), az Apidra Solostar inzulin, a Myfortic, Flixotide, Cosopt, Spiriva, Lantus, Humalog, Strattera stb., ezekre vonatkozóan ugyanis a gyártó már jelezte, hogy az új előírások hatályba lépése esetén nem tervezi megújítani a szerződést vagy újat kötni a forgalmazásukra.
„Előfordulhat, hogy Maros megye 226, Marosvásárhely 96 gyógyszertárában is hiányzik az az orvosság, amely országosan nem kapható, emellett fennállhat, hogy bizonyos gyógyszer pont akkor nincs készleten, amikor a beteg kéri. Az igényt a páciensek jelezhetik a gyógyszertárakban szóban vagy írásban, vagy a minisztérium honlapján erre a célra létrehozott platformon egészségügyi szakemberek, magánszemélyek és egyesületek, alapítványok panaszait összegyűjtik, központosítják és válaszolnak az okokról, megoldásokról” – tájékoztatta lapunkat a Maros megyei gyógyszerészeti kamara elnöke, Nicoleta Radu. Eszerint tehát
A szakemberek hangsúlyozzák, ugyanazzal a hatóanyaggal több, különböző kereskedelmi néven forgalmazott termék rendelkezik, ezek némelyike az eredeti (original), a többi az utángyártott vagy másolat (generikum). A beteg számára az orvosok a kereskedelmi nevet írják fel, és a megszokott nevet nem jó változtatni, legtöbb esetben azonban, ha eltűnik egy kereskedelmi név, a hatóanyag szempontjából létezik alternatíva, de a beteggel és az orvossal ezt ismertetni kell. Nagy baj akkor van, ha a piacon egyfajta hatóanyaggal egyetlen gyógyszer volt bejegyezve és az eltűnik, ebben az esetben a betegnek és az orvosnak közösen kell megoldást találnia: külföldről beszerezni, más gyógyszert kipróbálni. A nagyon súlyos betegségek esetében alkalmazott gyógyszerek beszerzését az országos stratégiai forgalmazó Unifarm végzi.
Halasztott árcsökkentés
Bizonyos gyógyszereknek a piacról való bevonása tehát nemcsak Romániára jellemző, nálunk viszont most a tervezett miniszteri rendelet felkavarta a piacot. Hasonló gyógyszerválság előállt már 2015-ben is, amikor az árcsökkentés miatt „elpárolgott” a piacról az addig forgalmazott nyolcezer termék közül majdnem kétezer. Az árcsökkentésre vonatkozó elképzelés életbe léptetését egyelőre elhalasztották, a miniszter pedig március 15-én kiadott rendeletében kötelezővé tette a „folyamatos és megfelelő gyógyszerkészlet biztosítását”, mégpedig úgy, hogy a gyártóknak és a forgalmazóknak naponta kell jelenteniük a készletet, jelentős csökkenés esetén pedig a szaktárca betilthatja a termékkivitelt. A rendelet azonban „kivételes esetekben” eltekint a fentiektől.
A legfelsőbb bíróság szerdán elrendelte Horațiu Potra csapatához tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának újabb 30 napos meghosszabbítását.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter egy szerdai sajtóeseményen kijelentette, hogy jelenleg 15 kórház épül Romániában uniós helyreállítási forrásokból.
Az idei év első öt hónapjában Romániában 12,8 százalékkal csökkent a bűnözés az előző év azonos időszakához képest – számolt be Cătălin Predoiu szerdán a belügyminisztérium megalapításának 163. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
Az áramszolgáltató értesíti a lakosságot, hogy július 22-én, kedden 9 és 17 óra között karbantartási munkálatok miatt szünetelni fog az áramszolgáltatás Több Zetelakához tartozó helyszínen.
Nicușor Dan szerdán kijelentette, hogy az államnak javítania kell a polgárokkal való kapcsolattartásán, a rendőrségnek, az ügyészségeknek és a bíróságoknak pedig határozottan kell fellépniük a családon belüli erőszak és a kábítószer-fogyasztás ellen.
Gyulafehérváron rendezték meg az Országos Tűzoltóverseny megyei szakaszát, ahol hét megye csapata mérte össze tudását.
Alexandru Rogobete egy szerdai sajtóeseményen arra kérte az állami és a magánegészségügyben egyaránt dolgozó orvosokat, hogy tartsák tiszteletben az állami intézményekben előírt a munkaidejüket.
Látványos lovasbemutatók, fogathajtás, versenyek és gazdag kulturális program várja az érdeklődőket július 27-én, vasárnap Gyergyóditróban a Nyáras Alján.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga riasztást adott ki heves légköri instabilitás miatt Maros megye számos településére a délutáni órákra.
A heves esőzések és az erős szél következtében tizenhat transzformátorállomás esett ki Hargita megyében, így tizenegy település maradt részben vagy teljesen áram nélkül.
szóljon hozzá!