
Illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Hargita megyében tavaly több mint 11 ezer diagnosztizált cukorbeteget tartottak nyilván. Csíkszeredában is egyre több személynél állapítják meg a betegséget.
2017. április 18., 18:082017. április 18., 18:08
2017. április 18., 18:462017. április 18., 18:46
Mint mindenütt a világon, a megyében, és ezen belül Csíkszeredában is a kettes típusú cukorbetegség a gyakoribb, vagyis a betegek több mint 90 százalékánál ezt a többnyire felnőttkorban jelentkező diabétesztípust diagnosztizálják.
– mutatott rá Fülöp Éva csíkszeredai diabetológus.
A legszembeötlőbb tünetek a gyakori vizelési inger, illetve az, hogy az illető sok folyadékot fogyaszt és fáradékony. Az orvosok tapasztalatai azt mutatják, hogy amikor megjelennek a tünetek, akkor már magas a páciens vércukorszintje is. Ugyanakkor az is elmondható, hogy az orvosoknak rendszerint még a szövődmények kialakulása előtt sikerül diagnosztizálniuk a cukorbetegséget: gyakran maga a beteg jelentkezik kivizsgálásra, vagy háziorvosa javaslatára végeztet vércukormérést. Ha nem diagnosztizálják és kezelik időben a beteget, a diabétesz szervkárosodáshoz vezet, általában a szem, a vese és az érrendszer állapotának romlásával jár.
A gyermekek esetében egyébként a legjellemzőbb az egyes típusú cukorbetegség volt, ami ma már viszonylag ritka, a gyermekkori elhízás gyakorisága miatt viszont nő a kettes típusú diabétesz előfordulása.
A megyében hét diabetológus szakorvos dolgozik, viszont gyermekdiabetológus nincs. A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint 2015 óta 401 beteggel nőtt a diagnosztizált diabéteszesek száma. 2014-ben még 10 526 beteg szerepelt a nyilvántartásban, 2015-ben 10 946-ra nőtt a cukorbetegek száma. Az elmúlt évben már 11 374 beteg szerepelt a megyei nyilvántartásban – tájékoztat a megyei egészségbiztosítási pénztár.
– osztotta meg tapasztalatait Fülöp Zsuzsánna. Mivel kezelőorvosa beállította már étrendjét, az étteremben való étkezés sem okoz gondot neki.
„Egy cukorbeteg már ránézésre meg tudja állapítani, hogy ahhoz az adaghoz, amit feltálalnak neki, mennyi inzulin szükséges” – mondta, hozzáfűzve, hogy manapság már a cukormentes alapanyagokhoz is könnyedén hozzá lehet jutni. A gyógyszerellátás viszont gyakran akadozik országszerte.
– sorolta a gondokat.
Ha a koalíciós pártok szerdán megállapodnak az állami költségvetés tervezetének végső formájáról, a parlament március 15. és 17. között megvitathatja a jogszabályjavaslatot – jelentette ki kedden Kelemen Hunor.
Aláírta kedden Nicușor Dan államfő a Mihai Dimian oktatási és kutatási miniszteri kinevezéséről szóló dekrétumot. Az új miniszter 16 órakor teszi le a hivatali esküt a Cotroceni-palotában.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar állampolgárok számára elengedhetetlen a névjegyzékbe való regisztráció, ha részt kívánnak venni a magyarországi országgyűlési választásokon. Március 18-ig még megtehetik.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU) kedden bejelentette, hogy a jelenlegi biztonsági helyzet miatt elhalasztják a légvédelmi szirénák eredetileg szerdára tervezett tesztelését.
Az oltásokkal kapcsolatos kampányt indít az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
A 2026-os állami költségvetés felelős és kiegyensúlyozott lesz, minden eddiginél nagyobb összeget fordítanak beruházásokra és rekordösszegű uniós forrás lehívásával számolnak - jelentette ki kedden Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Közlekedési baleset történt kedd reggel a 12A jelzésű országút és a 123E megyei út kereszteződésében, Csíkdelne település bejáratánál.
A közel-keleti konfliktus térségében rekedt összesen 318 román állampolgár térhetett haza Romániába azzal a két különjárattal, amelyek a keddre virradó éjszaka szálltak le az otopeni-i repülőtéren – számolt be Oana Țoiu külügyminiszter.
Kétszer annyi cég kezdte az idei évet a bezáráshoz vezető folyamat elindításával Hargita, Maros és Kovászna megyében, mint tavaly januárban. Országos viszonylatban csak feleannyival nőtt a cégfeloszlatások száma, mint a három székelyföldi megyében.
Kilenc Szeben megyei tanár és tíz diák is Dubajban rekedt a közel-keleti háborús helyzet okozta légtérzár miatt – tájékoztatott hétfőn a Szeben megyei tanfelügyelőség sajtószóvivője.
szóljon hozzá!