
Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata
Gazdára vár tizennyolc telek, amelyekre a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által indított Gyere haza program keretein belül pályázhatnak a városból elszármazott, de hazavágyó 18 és 35 év közötti fiatalok. Bár továbbra is folyamatos érdeklődés övezi a programot, Vargha Fruzsina alpolgármester szerint az önkormányzatnak továbbra is dolgoznia kell azon, hogy jobb körülményeket teremtsen a fiataloknak.
2023. december 03., 14:012023. december 03., 14:01
A város önkormányzata 2009-ben indította el a Gyere haza programot, hogy ezzel is hazatelepedésre ösztönözze a külföldre költözött fiatalokat. A kritériumrendszer szerint a jelentkezők – függetlenül attól, hogy távolabbról térnek haza, vagy már a városban élnek – a pályázat elbírálásáig nem rendelkezhetnek saját telekkel vagy ingatlannal, valamint kötelezően be kell tölteniük a 18. évet, de nem haladhatják meg a 35-öt. Fontos továbbá az is, hogy a ház építési költségeinek legkevesebb 10 százalékával kell rendelkezniük az igényléskor.
A fiatalokat terhelő önrész volt már 55, később 25 százalék is, ezt mostanra a lehető legalacsonyabbra csökkentette a városháza. Az elmúlt évtizedben így öt családi ház épült meg, és további 12 otthonon jelenleg is dolgoznak. Összefoglalva: a pályázatra szánt 40 telekből eddig 22 házhelyre kötöttek szerződést, 18 pedig szabadon áll, gazdára várva. Vargha Fruzsina sepsiszentgyörgyi alpolgármester állítja azonban, hogy
A kötelező önrésszel való rendelkezésen túl további követelmény, hogy a programra vonatkozó törvény értelmében a jelentkezőknek egy év áll rendelkezésükre, hogy elkezdjék az építési munkálatokat, a befejezés időpontját pedig az építkezési engedély szabályozza, ezt általában 3 év körül szokták meghatározni. Bár sok fiatalnak tűnhet szűkösnek a határidő, az alpolgármester szerint nem az.
– részletezte. Tekintve, hogy a négy előre megadott házterv közül a legkisebb és egyben a legolcsóbb körülbelül 52 ezer euróba, a legnagyobb nagyjából 113 ezer euróba kerülhet, a jelentkezőknek valóban jobb pénzügyileg felkészülten belevágni a programba. A pályázók átlagéletkora 28,5 év.
Sepsiszentgyörgy önkormányzata ugyanakkor 35 sorház építését is tervezi a Sugásfürdő irányába vezető Borvíz utcai zónában, amelyet a Gyere haza program keretein belül épülő otthonoknak szánnak. A lakónegyed megvalósíthatósági tanulmányát már két évvel ezelőtt elfogadták, de a látványterveken túl mindeddig nem jutottak előbbre. Az építési munkálatok megkezdése még távoli remény, az alpolgármester szerint ugyanis a tervezési folyamat vízügyi és védelmi okokból megállt.
Az elöljáró szerint egy letelepedésen gondolkodó fiatalnak általában van egy konkrét elképzelése arról, melyek a prioritások az életében. Sok esetben látják azt, hogy a hazatérőket a család közelsége és a kisvárosi élettel járó biztonságérzés vonzza vissza Sepsiszentgyörgyre, ezek azonban nem mindig elégségesek.
– fogalmazott Vargha Fruzsina alpolgármester.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
1 hozzászólás