Elpusztított bárányok és juhok. Többezer lejes kár keletkezett
Fotó: Albert Alfonz Pál
Farkasok támadtak egy balánbányai gazda juhaira vasárnap Csíkszentdomokoson: összesen 25 állatot pusztítottak el, további tízet megsebesítettek. A kár értékét 5-6 ezer lejre becsülik. A környéken legalább három éve nem történt ilyen nagyságrendű támadás.
2019. április 15., 15:502019. április 15., 15:50
2019. április 15., 17:442019. április 15., 17:44
Huszonöt juhot elpusztított, illetve további tízet megsebesített két farkas Csíkszentdomokos és Balánbánya határában vasárnap. Hétfőn a kárfelmérő biztosság több ezer lejre becsülte a kárt – tudtuk meg Karda Róberttől, Csíkszentdomokos polgármesterétől. A községvezetőtől tudjuk, hogy évek óta nem történt ilyen számottevő támadás a településen.
A polgármester elmondása szerint a balánbányai gazda vasárnap látta, hogy
Az esetet rögtön jelezte a csíkszentdomokosi községházán, hiszen az állatok az ottani állatorvoshoz vannak bejelentve, illetve a támadás is domokosi területen történt. Az önkormányzat kérésére hétfőn egy kárfelmérő bizottság is a helyszínre látogatott, a többórás terepszemle során pedig megállapították, hogy
Emellett többet megsebesítettek, utóbbiak kezelés alatt állnak, próbálják megmenteni az életüket. A bizottság összesen 5-6 ezer lejre becsülte a kárt. A községvezető hozzátette: az esetet hivatalosan is jelentették a polgármesteri hivatalnál kártérítés reményében.
Fotó: Albert Alfonz Pál
Hargita megyében mintegy 400-450 farkas él az éves vadszámbecslés szerint – mondta el még korábban lapunknak Domokos László József, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetője. Az idei WolfLife projektben – amely az első hivatalos, átfogó és teljes körű tanulmány a Keleti-Kárpátokban élő farkasok állományának felmérésére vonatkozóan – készült felmérés viszont azt mutatja, hogy
Bárhogy is van, az megkérdőjelezhetetlen, hogy a nagyragadozó élőhelye nagy változásokon ment át az elmúlt évtizedekben: lecsökkent a háborítatlan élőhelyek aránya és a terület-visszaszolgáltatások következtében jelentősen feldarabolódtak a korábban egybefüggő erdős területek is.
A WolfLife-projekt szakértői a tanulmányban arra is kitérnek, hogy a farkasállomány számának mérése egyébként mindig is rendkívül hiányos és pontatlan volt az országban. 1990-ben az országos farkasállomány nagyságát 2500 egyedre becsülték. Az Európai Bizottság 2013-ban kiadott jelentésében már 3560–3970 egyed szerepel, a román környezetvédelmi minisztérium nagytestű ragadozókra vonatkozó 2016-os éves beszámolójában azonban csak 2840-re becsüli a farkasok számát. Domokos László József elmondása szerint
A mai becslések szerint mintegy 3000 farkas él az országban.
A SRI kezdeményezésére a bukaresti táblaíróság nemkívánatos személlyé nyilvánított Romániában egy német állampolgársággal rendelkező egyetemi hallgatót, akinek a jelenlétét nemzetbiztonsági kockázatnak minősítették a román hatóságok.
A Felső-Maros mentén, a Szászrégen és Maroshévíz közötti útszakaszon védőhálókat szerelnek az utászok.
Április 1-jétől nő a cigaretta jövedéki adója, a miniszteri rendelet már meg is jelent a Hivatalos Közlönyben.
Az emberek látását ellenőrző, majd a fénytörési rendellenességeket szükség esetén lencsékkel korrigáló optometrista hatalmas segítsége lehet a szemorvosnak – utóbbihoz azok a betegek kerülnek, akiknek beavatkozást igénylő kóros elváltozásai vannak.
1990. március 19-én kezdődött el az, amit ma „fekete márciusként” emlegetünk: a Bolyai Farkas Elméleti Líceum kizárólagos magyar tannyelvűségét követelő tüntetésből etnikai összecsapás lett.
A Rádió GaGa 2024-es évben debütált, nagy népszerűségnek örvendő, Duma Duba névre keresztelt guruló stúdiója idén márciusban ismét útnak indul, és megkezdi turnéját.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyeztek három tinédzsert, akik súlyosan bántalmazták egyik iskolatársukat, és egyikük meg is késelte hastájékon az áldozatot.
Havonta nyilvánosságra fogják hozni ezután az elnöki hivatal kiadásait – jelentette be Ilie Bolojan.
6 hozzászólás