
Sokaknak ez jelenti az egész napi étkezést. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Egészséges étkeztetés a neve most már annak az országos programnak, amelynek legfőbb célja az iskolaelhagyás csökkentése. Lényege, hogy iskolaidőben hétköznaponként egy étkezést biztosítanak az adott iskola vagy óvoda minden gyerekének. Maros megyében tavaly nyolc, idén már 29 vidéki tanintézet neve került fel a listára.
2024. március 08., 12:162024. március 08., 12:16
Januárban indult el az Egészséges étkeztetés nevű országos program, amely folytatása a Meleg ebéd programnak, csak kibővült a kedvezményezettek listája.
Maros megyében tavaly nyolc tanintézet diákjai kaptak minden iskolai napon meleg ételt vagy szendvicset, a február 27-én megjelent határozatban azonban már 29-re bővült a lista.
Jelenleg még csak azokban az intézményekben kapnak ételt a gyerekek, ahol a tavaly is kaptak, a többi tanintézetben még várni kell az iskolaelhagyás megakadályozásáért létrehozott program megvalósulására, mert előbb a közbeszerzési eljárásnak kell lezajlania. A polgármesteri hivataloknak előbb ki kell választaniuk az étkeztetést biztosító céget.
A nyárádszeredai Deák Farkas Általános Iskola tavaly is részese volt a Meleg ebéd programnak, így ott már
Dániel Eszter Ilona iskolaigazgató megkeresésünkre elmesélte, azért döntöttek a szendvics mellett idén, mert tavaly meleg ételt hozattak, de nem voltak megelégedve vele a diákok.
Mint hozzátette, ezt már szeretik a gyerekek, hiszen a hozzávalókat is a helyi termelőktől szerzik be, és az iskolakonyhán készítik el a szendvicseket az alkalmazottak, majd a tíz órás szünetben kapják meg a diákok. Emellett
– tette hozzá az intézmény vezetője.
A jeddi Benedek Elek Általános Iskola most került fel az ingyenes egészséges ebédet biztosító program listájára, és 70 600 lejes támogatást kap az önkormányzat erre. Bányai István polgármester elmondta: úgy tervezik, hogy jövő héttől beindul a program, mert lejárt a közbeszerzés.
A tervek szerint a gyerekek délben, mielőtt haza mennének, megkapják a becsomagolt adag ételt, hogy otthon fogyasszák el. Összesen 318 diák és óvodás részesül a térítésmentes étkeztetésben a községben, ennek több mint fele roma származású.
A Duna vízhozama a következő napokban enyhén csökken, és augusztus 10-ére eléri az 1350 köbmétert másodpercenként Báziásnál, ahol a folyam belép Romániába.
Folytatódik az idei pótérettségi, a nemzeti kisebbségekhez tartozó diákok kedden és szerdán vizsgáznak anyanyelvi szóbeli kommunikációs készségekből. A szóbeli vizsgák hétfőn kezdődtek a román nyelvű kommunikációs készségek felmérésével.
Közterekre, játszóterekre, parkokba helyezett ki ivókutakat a marosvásárhelyi városháza a kánikulára való tekintettel. Kedden Marosvásárhelyen narancssárga vészjelzés van érvényben, a 35 Celsius fokot is meghaladja a levegő hőmérséklete.
Az esti órákban, magasabb árakon importált elektromos energia közvetetten befolyásolni fogja az árakat az ősszel, de nem olyan mértékben, hogy jelentős áremelkedést okozzon – jelentette ki hétfőn Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök.
Újabb 30 nappal meghosszabbította hétfőn a legfelsőbb bíróság Gigi Ștefan és Teodor Niță, a konstancai területi ügyészség két volt ügyészének előzetes letartóztatását.
A rendkívüli hőség miatt országos szinten fokozza az ellenőrzéseket a Munkaügyi Felügyelet, elsősorban azokban az ágazatokban, ahol a munkavállalók a szabadban dolgoznak, és fokozottan ki vannak téve a magas hőmérsékletnek.
Átalakul Sepsiszentgyörgy tömegközlekedése és parkolási rendszere: péntektől három új járatot indítanak. Ráadásul szinte minden buszvonal módosul, bővülnek a buszmegállók, és több ponton változnak a parkolási szabályok is.
A rendkívüli szárazság és a Duna rekordalacsony vízállása miatt kialakult energiaválság következtében több nagy energiaigényű romániai vállalat – köztük az ország két autógyára – ideiglenesen leállította termelését.
Nincs olyan forgatókönyv, amely szerint a lakosság áram nélkül maradna, a háztartási fogyasztás fedezéséhez szükséges hazai termelés stabil – jelentette ki hétfőn Cristian Bușoi energiaügyi államtitkár.
Csütörtök-péntekig tovább melegszik az idő Románia legtöbb régiójában, ahol kánikulára és fokozott hőterhelésre kell számítani, utána azonban fokozatos lehűlés kezdődik, és nő a záporok, zivatarok valószínűsége.
szóljon hozzá!