
A Zöld Ház program legújabb kiírásának lebonyolítása 2021. decemberéig tart • Forrás: Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség
A napelemrendszerek telepítésére nyújtott állami támogatás iránt már kedden, a Zöld Ház program első napján nagy volt az érdeklődés. A közép-romániai fejlesztési régióban, ahova a székelyföldi megyék is tartoznak, pár óra alatt 1400 pályázatot nyújtottak be.
2019. szeptember 11., 13:552019. szeptember 11., 13:55
A Zöld Ház programban idén először napelemrendszerek beszerelésére lehet pályázni, vagyis olyan berendezések felszerelésére, amelyek a napenergiát villanyárammá alakítják. A program érdekessége, hogy
A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója, Simion Creţu a program kapcsán a sajtónak elmondta, hogy
ehhez hozzájárulnak 13 százalékkal az állami költségvetésből, és a programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap is 2 százalékos önrésszel növeli a pályázatra kiírt összeget. Mivel egy háztartás legfeljebb 20 ezer lejes támogatást kaphat fotovoltaikus rendszerek beszerelésére,
A pályázati kiírás szerint legalább 3 kilowattos teljesítményű rendszert kell megvásárolni, de a támogatás összegéből egy 3,5–4 kilowattosra is futja. Creţu szerint fontos a Zöld Ház program ezen kiírása is, amely lehetőséget teremt a lakosságnak arra, hogy maga termelje meg a háztartása által elhasznált villanyáramot, és akár még el is adjon a fölöslegből.
Az Országos Környezetvédelmi Alap honlapján kedden 10 órától lehetett feltölteni a pályázatokat. Azokat a cégeket, amelyek a zöldenergiás berendezéseket forgalmazzák és telepítésüket, karbantartásukat vállalják, már előzőleg kiválasztották és szerződést kötöttek velük. Maros megyében öt, Hargita megyében nyolc, Kovászna megyében négy szakcéggel lehet elvégeztetni a munkálatokat. Országosan 243 ilyen céggel kötött szerződést a környezetvédelmi alap.
Az egyik székelyudvarhelyi cég vezetője, Tököly Zoltán a Székelyhonnak elmondta, hogy kíváncsian és kis aggodalommal várják a napelemrendszerek lakossági megvásárlását első alkalommal támogató Zöld Ház programot. Örvendenek, hogy lehetőségük lesz szélesebb körben népszerűsíteni a fotovoltaikus berendezéseket, de
A pályázati szabályok szerint ugyanis a cégek kötnek szerződést a környezetvédelmi alappal és a pályázóval is. Az alap pályázatonként 20 ezer lejes támogatást ad, a pályázó önrésze ennek 10 százaléka. A szakember szerint ebből az összegből be lehet szerezni és fel lehet szerelni egy jól működő fotovoltaikus rendszert.
– hangsúlyozta Tököly Zoltán. Tőle megtudtuk, hogy minden pályázó esetében engedélyt kell kérni a szolgáltatótól a hálózathoz való csatakozáshoz, és ebben az Electrica azt is feltüntetni, hogy a lakásban lévő hálózat megfelelő-e a fotovoltaikus eszközök használatára, vagy módosítások szükségeltetnek.
A Zöld Ház program legújabb kiírásának lebonyolítása 2021. decemberéig tart. Amennyiben valamelyik fejlesztési régióban nem használják el a pályázati pénzalapot, azt újraosztják azokban a régiókban, ahol túljelentkezés volt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!