Nagyon felerősítik a megnőtt kiadások a szárazság negatív hatását a mezőgazdaságban

A szálastakarmányban okozta a legnagyobb terméskiesést az idei szárazság. Képünk illusztráció •  Fotó: Veres Nándor

A szálastakarmányban okozta a legnagyobb terméskiesést az idei szárazság. Képünk illusztráció

Fotó: Veres Nándor

A sokéves átlaghoz képest négyzetméterenként 150 liternyi csapadék hiányzik a talajból Hargita megyében, az utóbbi idők esőzései is mindössze a talaj felső rétegét tudták átitatni. Az aszály sújtotta megyékhez, illetve az országos átlaghoz képest ugyan jól áll a megye a talaj nedvességtartalmát illetően, de a szárazság itt is nagy szálastakarmány-terméskiesést okozott, a mezőgazdasági inputárak jelentős emelkedése miatt pedig rekord közeli termésre lenne szükség a burgonyaföldeken még ahhoz is, hogy ne legyen veszteséges az idei év a termesztők számára.

Széchely István

2022. augusztus 22., 13:052022. augusztus 22., 13:05

2022. augusztus 22., 18:362022. augusztus 22., 18:36

A szálastakarmányban okozta a legnagyobb terméskiesést az idei szárazság Hargita megyében, a vártnál legalább 30 százalékkal kisebb az idei termés, ami gondokat fog okozni az állatok téli takarmányozásában. Ez a megye északi és nyugati részében élő állattartó gazdáknak okozza majd a legnagyobb fejfájást, ugyanis a terméskiesés is ott a legjellemzőbb. E tekintetben

Csíkszék áll a legjobban megyeszerte, megelőzve az udvarhelyszéki és gyergyószéki térséget

– tudtuk meg Romfeld Zsolttól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől.

Az állatállomány méretét a gazdák a remélt takarmánymennyiség alapján tervezték meg, panaszkodnak is sokan a gyergyói térségben a szénatermés miatt. A kiesés az állatok átteleltetésében okoz majd gondokat. Piacgazdaság van, minden állattartó a lehetőségeihez mérten eldöntheti, hogy vásárol-e takarmányt, viszont az ajánlatos, hogy a jó genetikai állományú állatokat mindenképpen átteleltessék – tanácsolta a mezőgazdasági igazgatóság vezetője.

Egy arasznyi mélyen már száraz a talaj

A talaj nedvességtartalmát illetően Romfeld Zsolt arról tájékoztatott, hogy a sokévi átlaghoz képest négyzetméterenként mintegy 150 literrel kevesebb csapadék esett az év elejétől július végéig.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Az utóbbi idők esőzései sem sokat változtattak a helyzeten, a talaj felső rétegében ugyan valamelyest pótolták a hiányt és ezzel segítették a növények újjáéledését, de

ahhoz nem esett elegendő mennyiség, hogy tíz centinél mélyebbre beszűrődjön a víz.

Tíz, tizenöt cetinél mélyebben már száraz a talaj, de a legfelső réteg vízellátása helyreállt, és amint azt Romfeld Zsolt elmondta, ez azt jelenti, hogy az ezután következő esőzések már hasznosabbak lesznek a mélyebb rétegek vízpótlása szempontjából.

A pedológiai (talajtani) szárazság több évtizedes alakulásával kapcsolatban a mezőgazdasági igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta, saját tapasztalatai, illetve a szakkönyvek szerint is ciklikus ez a jelenség, és az utóbbi évek egy rossz időszaknak számítanak. Hargita megyében ugyan jobb a helyzet az országos átlagnál, de itt is megszenvedték a csapadékhiányt a különböző növénykultúrák.

A siló- és szemeskukorica ugyan újraéledt és jól fejlődik, a learatott őszi vetéseken is nagyjából mindenhol átlag fölötti termés volt, de a burgonyának korábban kellett volna a csapadék, mint ahogyan jött,

ezért „ingyen öregedett – tehát amikor növekedési fázisban volt, nagy volt a hőség és nem volt csapadék, ezért gyarapodás nélkül öregedett” – fogalmazott Romfeld Zsolt.

Ilyen körülmények között is mintegy 20 tonnás hektáronkénti termésmennyiség várható, ami más években nem számítana kifejezetten rossz mennyiségnek, ezúttal viszont a gazdaságosság határát jelenti ez a mennyiség, jövedelmet még nem generál.

A baj nem jár egyedül. Annyira elszálltak az inputárak, hogy a burgonyaföldeken majdnem rekordtermésre lenne szükség ahhoz, hogy jövedelmező legyen a gazdák éves munkája •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A baj nem jár egyedül. Annyira elszálltak az inputárak, hogy a burgonyaföldeken majdnem rekordtermésre lenne szükség ahhoz, hogy jövedelmező legyen a gazdák éves munkája

Fotó: Veres Nándor

„Mostanig úgy volt, hogy a 20 tonna fölötti termés már jónak számít, de ez egy rendhagyó év abból a szempontból, hogy az inputárak nagyon megemelkedtek a mezőgazdaságban, a burgonya ára azonban nem növekedett ennek megfelelően. Majdnem rekordtermésre lenne szükség ahhoz, hogy jövedelmező legyen.

Idézet
A burgonya nagybani ára 1,5 lej körül van most, ami 30 százalék körüli drágulást jelent,

az inputárak (kiadások) viszont majdnem a duplájukra, azaz 100 százalékra nőttek. Ezt mennyiségileg kellene utolérni, tehát a harmadával nagyobb termésre lenne szükség ahhoz, hogy a tavalyi jövedelmi küszöböt elérjük. A burgonya eladási árát ugyanis nem lehet annyira megnövelni – szeretnék a gazdák és mi is –, de a krumpli tömegélelmiszer, és ezeknek általában nem nő annyit az értéke, mint az inputáraké” – magyarázta a szakember, kitérve arra is, hogy ilyen körülmények között egyáltalán nem segített a helyzeten a csapadékhiány.

Nem veszhet kárba a víz

A jobb vízgazdálkodás érdekében a megyei mezőgazdasági igazgatóság már megbeszéléseket folytat a települések vezetőségeivel. Ebben a térségben ugyanis más megoldásokra van szükség, mint a síkvidéki területeken, ahol a folyókból táplált öntözőrendszerek telepítése a legkézenfekvőbb.

Idézet
Hegyvidéki területen élünk, ahol nem állnak a rendelkezésünkre nagy folyóvizek és ilyen öntözőrendszerek. A kicsi, integrált, és helyileg átgondolt, fenntartható rendszerekre van szükség

– mondta Romfeld Zsolt. Ez jórészt kisebb-nagyobb tárolómedencék kialakítását jelentené, amelyekben felfogják az esővizet, tavasszal pedig a hólét, illetve a kisebb folyók, helyi patakok szakaszolását, szintezését, a kanyarulatok visszaállítását, vagyis a folyás lassítását a külterületeken, a lápos területek visszaállítást, ami a vízfelületek révén a hőmérséklet-szabályozáshoz is nagyban hozzájárulhatna.

Néhány településen a folyók vizét is lehetne használni öntözésre, például Csíkszereda térségében az Olt alkalmas lenne erre, máshol a különböző vízgyűjtő medencék adnának erre lehetőséget.

A lényeg az, hogy mindenhol a legmegfelelőbb helyi megoldást azonosítsák – magyarázta a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy az anyagikat tekintve az igazgatóság és a helyi önkormányzatok lehetőségeit is meghaladja a feladat, de neki meggyőződése, hogy helyi szinten kell kezdeni a probléma megoldását. Ez már folyamatban van, a megye minden önkormányzatával együttműködnek, a településvezetések hozzáállása is pozitív, de ez egy hosszú folyamat lesz – közölte az igazgató.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Új Call of Duty a Game Passben, jobbá tett Star Wars-kaland – hétvégi videójáték-ajánló

Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.

Új Call of Duty a Game Passben, jobbá tett Star Wars-kaland – hétvégi videójáték-ajánló
2024. november 22., péntek

Busz és személyautó ütközött Máréfalvánál

Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.

Busz és személyautó ütközött Máréfalvánál
2024. november 22., péntek

Újabb településeken döntött ki fákat a péntek esti vihar

Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.

Újabb településeken döntött ki fákat a péntek esti vihar
2024. november 22., péntek

Meddig marad a korai tél? Itt a friss időjárás-előrejelzés a következő időszakra

Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.

Meddig marad a korai tél? Itt a friss időjárás-előrejelzés a következő időszakra
2024. november 22., péntek

A bürokrácia útvesztőiben – kafkai világ az irattárban és a színpadon

Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.

A bürokrácia útvesztőiben – kafkai világ az irattárban és a színpadon
2024. november 22., péntek

Télen mindenre jobban kell figyelni: fűtésre, közlekedésre, saját magunkra

Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.

Télen mindenre jobban kell figyelni: fűtésre, közlekedésre, saját magunkra
2024. november 22., péntek

Táncszínházi gyerekelőadással avatják a felújított színpadot

Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.

Táncszínházi gyerekelőadással avatják a felújított színpadot
2024. november 22., péntek

Áramkimaradásokat okozott a péntek délutáni hóvihar több településen

Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.

Áramkimaradásokat okozott a péntek délutáni hóvihar több településen
2024. november 22., péntek

Civil szféra: előreláthatóságra és valódi kommunikációra van szükség

Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.

Civil szféra: előreláthatóságra és valódi kommunikációra van szükség
2024. november 22., péntek

Megállapodás: januártól Románia a schengeni övezet teljesjogú tagjává válhat

Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.

Megállapodás: januártól Románia a schengeni övezet teljesjogú tagjává válhat
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!