A szálastakarmányban okozta a legnagyobb terméskiesést az idei szárazság. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A sokéves átlaghoz képest négyzetméterenként 150 liternyi csapadék hiányzik a talajból Hargita megyében, az utóbbi idők esőzései is mindössze a talaj felső rétegét tudták átitatni. Az aszály sújtotta megyékhez, illetve az országos átlaghoz képest ugyan jól áll a megye a talaj nedvességtartalmát illetően, de a szárazság itt is nagy szálastakarmány-terméskiesést okozott, a mezőgazdasági inputárak jelentős emelkedése miatt pedig rekord közeli termésre lenne szükség a burgonyaföldeken még ahhoz is, hogy ne legyen veszteséges az idei év a termesztők számára.
2022. augusztus 22., 13:052022. augusztus 22., 13:05
2022. augusztus 22., 18:362022. augusztus 22., 18:36
A szálastakarmányban okozta a legnagyobb terméskiesést az idei szárazság Hargita megyében, a vártnál legalább 30 százalékkal kisebb az idei termés, ami gondokat fog okozni az állatok téli takarmányozásában. Ez a megye északi és nyugati részében élő állattartó gazdáknak okozza majd a legnagyobb fejfájást, ugyanis a terméskiesés is ott a legjellemzőbb. E tekintetben
– tudtuk meg Romfeld Zsolttól, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetőjétől.
Az állatállomány méretét a gazdák a remélt takarmánymennyiség alapján tervezték meg, panaszkodnak is sokan a gyergyói térségben a szénatermés miatt. A kiesés az állatok átteleltetésében okoz majd gondokat. Piacgazdaság van, minden állattartó a lehetőségeihez mérten eldöntheti, hogy vásárol-e takarmányt, viszont az ajánlatos, hogy a jó genetikai állományú állatokat mindenképpen átteleltessék – tanácsolta a mezőgazdasági igazgatóság vezetője.
A talaj nedvességtartalmát illetően Romfeld Zsolt arról tájékoztatott, hogy a sokévi átlaghoz képest négyzetméterenként mintegy 150 literrel kevesebb csapadék esett az év elejétől július végéig.
Fotó: Pinti Attila
Az utóbbi idők esőzései sem sokat változtattak a helyzeten, a talaj felső rétegében ugyan valamelyest pótolták a hiányt és ezzel segítették a növények újjáéledését, de
Tíz, tizenöt cetinél mélyebben már száraz a talaj, de a legfelső réteg vízellátása helyreállt, és amint azt Romfeld Zsolt elmondta, ez azt jelenti, hogy az ezután következő esőzések már hasznosabbak lesznek a mélyebb rétegek vízpótlása szempontjából.
A pedológiai (talajtani) szárazság több évtizedes alakulásával kapcsolatban a mezőgazdasági igazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta, saját tapasztalatai, illetve a szakkönyvek szerint is ciklikus ez a jelenség, és az utóbbi évek egy rossz időszaknak számítanak. Hargita megyében ugyan jobb a helyzet az országos átlagnál, de itt is megszenvedték a csapadékhiányt a különböző növénykultúrák.
ezért „ingyen öregedett – tehát amikor növekedési fázisban volt, nagy volt a hőség és nem volt csapadék, ezért gyarapodás nélkül öregedett” – fogalmazott Romfeld Zsolt.
Ilyen körülmények között is mintegy 20 tonnás hektáronkénti termésmennyiség várható, ami más években nem számítana kifejezetten rossz mennyiségnek, ezúttal viszont a gazdaságosság határát jelenti ez a mennyiség, jövedelmet még nem generál.
A baj nem jár egyedül. Annyira elszálltak az inputárak, hogy a burgonyaföldeken majdnem rekordtermésre lenne szükség ahhoz, hogy jövedelmező legyen a gazdák éves munkája
Fotó: Veres Nándor
„Mostanig úgy volt, hogy a 20 tonna fölötti termés már jónak számít, de ez egy rendhagyó év abból a szempontból, hogy az inputárak nagyon megemelkedtek a mezőgazdaságban, a burgonya ára azonban nem növekedett ennek megfelelően. Majdnem rekordtermésre lenne szükség ahhoz, hogy jövedelmező legyen.
az inputárak (kiadások) viszont majdnem a duplájukra, azaz 100 százalékra nőttek. Ezt mennyiségileg kellene utolérni, tehát a harmadával nagyobb termésre lenne szükség ahhoz, hogy a tavalyi jövedelmi küszöböt elérjük. A burgonya eladási árát ugyanis nem lehet annyira megnövelni – szeretnék a gazdák és mi is –, de a krumpli tömegélelmiszer, és ezeknek általában nem nő annyit az értéke, mint az inputáraké” – magyarázta a szakember, kitérve arra is, hogy ilyen körülmények között egyáltalán nem segített a helyzeten a csapadékhiány.
A jobb vízgazdálkodás érdekében a megyei mezőgazdasági igazgatóság már megbeszéléseket folytat a települések vezetőségeivel. Ebben a térségben ugyanis más megoldásokra van szükség, mint a síkvidéki területeken, ahol a folyókból táplált öntözőrendszerek telepítése a legkézenfekvőbb.
– mondta Romfeld Zsolt. Ez jórészt kisebb-nagyobb tárolómedencék kialakítását jelentené, amelyekben felfogják az esővizet, tavasszal pedig a hólét, illetve a kisebb folyók, helyi patakok szakaszolását, szintezését, a kanyarulatok visszaállítását, vagyis a folyás lassítását a külterületeken, a lápos területek visszaállítást, ami a vízfelületek révén a hőmérséklet-szabályozáshoz is nagyban hozzájárulhatna.
A lényeg az, hogy mindenhol a legmegfelelőbb helyi megoldást azonosítsák – magyarázta a mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy az anyagikat tekintve az igazgatóság és a helyi önkormányzatok lehetőségeit is meghaladja a feladat, de neki meggyőződése, hogy helyi szinten kell kezdeni a probléma megoldását. Ez már folyamatban van, a megye minden önkormányzatával együttműködnek, a településvezetések hozzáállása is pozitív, de ez egy hosszú folyamat lesz – közölte az igazgató.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
szóljon hozzá!