
Sokszor ideje sincs a tanárnak kreatív tartalmak gyártására, de kevesen is mernek tanárként posztolni
Fotó: Pixabay.com
Sok pedagógusban felmerül a kérdés: hogy lehet lépést tartani az alfa generációval, amely élete nagy részét az online világban éli. Székelyföldön még „fehér hollónak” számít az a tanár, aki TikTokon tartalmat oszt meg, hogy elérje vele a diákokat.
2025. március 16., 13:352025. március 16., 13:35
Daniel David oktatási miniszter szerint hiányoznak Romániában az olyan kreatív TikTok-videótartalmak, amelyeket a tanárok diákokkal közösen készítenek érdekes matematikai, tudományos vagy fizikai problémákat felvetve bennük, mint amilyeneket például Szingapúrban készítenek.
– hangzottak el a tanügyminiszter szavai a Román Rádió kulturális csatornáján. Az oktatási tárca vezetője ezt azután nyilatkozta, miután találkozott a TikTok kínai videomegosztó közösségi hálózati szolgáltatás romániai képviselőivel, amelyen megállapodtak egy partnerség elindításában. A minisztérium közleményben fejti ki, hogy ennek keretében egy sor oktatási tevékenység megvalósítását tűzték ki célul a tudományok népszerűsítése és az áltudományok ellenőrzésének céljából, beleértve ebbe a biztonságos, ellenőrzött és ösztönző oktatási terepek létrehozását a TikTok platformon. Daniel David oktatási miniszter azt is bejelentette, hogy a szaktárca partnerséget kötött az Országos Audiovizuális Tanáccsal (CNA), hogy
Így az iskolások, egyetemisták és a tanárok tudni fogják, milyen lépéseket tehetnek, hogy ilyen helyzetekben panaszt tegyenek az audiovizuális tanácsnál.
Sok pedagógusnak ideje és energiája sem jut arra, hogy saját tartalmakat gyártson a TikTokra, hiszen
– mutatott rá Kovács Enikő, marosvásárhelyi magyar szakos tanár. „Annyi a háttérben zajló papírmunka és a fölösleges statisztika, hogy egyszerűen nem marad idő kreatív tartalmakat készíteni a nagyközönség számára” – fejtette ki a pedagógus, aki igénybe veszi a különböző kreatív alkalmazásokat, mint amilyen a Genially, Canva, Livresq, mert az iskolájuk digitalizálva van, de csak tanórákon használja ezeket.
Míg Magyarországon egyre több olyan tanárral találkozunk a közösségi oldalakon, akik tartalmakat gyártanak a TikTokra, és ezáltal vonják magukra és mondanivalójukra a diákok figyelmét, addig itthon,
Madaras Levente történelemtanár: rövid, lényegretörő videókkal lehet felkelteni a diákok érdeklődését, és utána ők is rákeresnek a témára
Fotó: Képernyőfelvétel: Madaras Levente TikTok fiókja
Madaras Levente, marosvásárhelyi történelemtanár egyike azoknak a székelyföldi pedagógusoknak, akik nemcsak a tanteremben, hanem a TikTikon is megpróbálják felkelteni a diákok érdeklődését a történelem iránt.
– kezdte Madaras Levente, aki először az orosz-ukrán konfliktus kapcsán posztolt a TikTokra rövid videót. Figyelemfelkeltő hívószavakat, tömör és lényegre törő információkat helyez el a videókban, amelyekre felfigyelnek a diákok, hiszen sok diák nem tud hosszú ideig összpontosítani. „Sikeresek a videók, és a diákok tanulnak is belőle, de főleg azért fontosak, mert megragadja a figyelmüket, és utána rákeresnek a témára maguktól, így nem érzik, hogy kötelező.
– magyarázta a történelem szakos tanár, aki általános iskolásokat tanít, de nem csak diákok kattintanak a videóira.
Fotó: Orbán Orsolya
Egyes társadalomtudomány szakokon, mint amilyen a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem néprajz szakos képzése, illetve a kultúratudomány / művelődésszervező szak is, ahol Szikszai Mária antropológus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Intézetének adjunktusa is tanít,
Az oktató kifejtette, az ő helyzetük azért különleges, mert a közösségimédia-platformokat terepként (is) értelmezik, és ő is inkább arra biztatja a diákjait, hogy úgy tekintsenek ezekre a platformokra, mint a való világban létező antropológiai terepre. Így
– tette hozzá Szikszai Mária. Az egyetemi oktató egyetért azzal, hogy a digitális eszközöknek egy részét érdemes használni az oktatási folyamatban, és ő maga sem utasít el semmiféle technológiai újítást, így a TikTok platformot sem.
„A TikTok-kal kapcsolatban egyelőre várakozó állásponton vagyok, azaz várok a jó példákra. Mert miközben a szingapúri példáról olvastuk, ugyanaznap jött az a hír is, hogy újabb ország (Albániában egy évig elérhetetlen lesz az alkalmazás – szerk. megj.) tiltotta be a felületet a területén, és ezeknek az országoknak komoly aggodalmaik vannak a felülettel kapcsolatban, ami elgondolkodtató” – magyarázta az egyetemi tanár.
Történelmi mélypontra gyengült csütörtökön a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,1417 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 4,13 banis (0,8 százalékos) emelkedést jelent az előző napi 5,1004 lejhez képest.
Kilőtték azt a fiatal medvét, amelyik az elmúlt hetekben többször is állatokat pusztított Eresztevényben és Maksán. A korábban elkergetett, majd a Bodoki-havasokba elszállított példány visszatért a faluba, és újabb támadása után szerdán este lőtték ki.
Ilie Bolojan miniszterelnök csütörtökön azt nyilatkozta, hogy az elmúlt évek történései alapján és a szociáldemokraták jelenlegi vezetését ismerve nem tartja kizártnak, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztése is megtörténjen.
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.
A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
szóljon hozzá!