
A család számára megfelelő pedagógus megkönnyíti az iskolakezdést
Fotó: Haáz Vince
Valamennyi városi iskola megteremti az alkalmat arra, hogy iratkozás előtt nyílt nap keretében a szülők és gyerekeik megismerkedjenek az előkészítő osztályt átvevő tanítóval. Van is rá igény, mióta tanítót választ a szülő és nem iskolát.
2025. március 05., 09:002025. március 05., 09:00
A 2025/2026-os tanév előkészítő osztályába való beiratkozás első szakasza március 31-e és május 6-a között zajlik az oktatási minisztérium Facebook-oldalán közölt hivatalos menetrend szerint. Ez idő alatt kell a szülőknek beiratkozási kérelmüket leadniuk a körzeti vagy a kiválasztott iskola titkárságán.
Azokat a gyerekeket kell beíratni az előkészítő osztályba, akik augusztus 31-éig betöltik a hatodik életévüket.
Abban az esetben, ha nem jártak óvodába, vagy külföldről térnek vissza, pszichológiai értékelés alapján vehetők fel az iskolába. Őket március 10-27. között mérik fel a Megyei Nevelés- és Erőforrás Központok (CJRAE) szakemberei. A módszertan előírja, hogy minden oktatási intézménynek kötelessége a szülőket tájékoztatni a beíratás lépéseiről, függetlenül attól, hogy abba a körzetbe tartozik a gyerek, vagy sem.
Fotó: Haáz Vince
Előbb mindig a körzethez tartozó gyerekeket veszik fel az adott iskolába, majd az üresen maradt helyekre veszik fel a más körzethez tartozókat. Május 21-én teszik közzé az iskolák és a tanfelügyelőségek honlapján a felvett gyerekek listáját, illetve az üresen maradt helyek számát.
ez idő alatt nyújthatják be a szülők a kéréseket a megmaradt helyekre, ha az első fordulóban nem jutottak be a kívánt iskolába – írja elő a tanügyminisztériumi módszertan.
Keresztesi Anna Ágota Marosvásárhelyen az Európa Általános Iskola előkészítő osztályában tanít, tavaly ő is várta nyílt napon a szülőket és az iskolába készülő kicsiket. Előtte egy vidéki iskolában dolgozott, ahol nem jellemző nyílt napokat tartani iratkozás előtt, hiszen ott ismeri egymást a közösség. Főként a városokban szokás ilyet szervezni, ahol nagyobb a választék, és a szülőnek segítséget nyújthat a döntésben.
Az Európa Általános Iskolában délelőtt tanórák alatt szervezik meg általában a nyílt órás tevékenységeket a negyedik osztályosokkal közösen, hiszen az ő tanítójuk veszi majd át az előkészítősöket. Ide
Néhol pedig délutáni tevékenységet tart a pedagógus. Így vagy úgy, igény van ezekre a nyílt napokra a szülők részéről – összegezte Keresztesi Anna Ágota.
Az előkészítő osztályba való iratkozások előtt szinte minden városi iskola tart nyílt napot
Fotó: Haáz Vince
„A szülők már februártól kérdezik, hogy melyik iskolában mikor lesz nyílt nap, tehát érződik, hogy szükség van ezekre.
A legtöbb szülő tanítót választ, nem is iskolát, ezért inkább az érdekli a szülőt, hogy hol kezd számukra jó tanító” – tette hozzá a pedagógus. Ezért is hasznos a nyílt nap, mert megnézhetik a szülők, hogy megfelel-e nekik a pedagógus, talál-e az értékrendjük, van-e délutáni programja az iskolának, milyenek az osztálytermek. Hozzátette, a tanítónak is van így rálátása arra, hogy kik kezdenék el az iskolát az ő osztályában.
Főleg azokat a szülőket érdeklik a nyílt napok, akik nem a körzeti iskolába íratják a gyereket, de egy-egy ilyen találkozás mindenképpen befolyásolja a szülők döntését – pozitív vagy negatív irányba egyaránt.
Február 11-ére halasztotta az alkotmánybíróság a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezettel kapcsolatos beadvány megvitatását.
2025 októberéhez képest novemberben 2,2 százalékkal 5615 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9371 lej volt tavaly novemberben, 2,4 százalékkal nagyobb, mint az előző hónapban.
Saját autója hátsó kerekei alá szorult és életét vesztette egy nő Vaslui megyében, miután nem állította meg rendesen a járművet a lejtős terepen.
Több ezren tüntettek csütörtök este a bukaresti Győzelem (Victoriei) téren az Ilie Bolojan vezette kormány ellen.
Tíz éves a helyi termelők támogatását felvállaló marosvásárhelyi Local Farmers’ Market, amelyet a Rákóczi lépcső alatti kis utcában szerveznek. Az idei első vásár január 16-án, pénteken lesz.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggodalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
szóljon hozzá!