
Fotó: Gecse Noémi
A járványhelyzet miatt elsősorban online térben tartják meg szombaton az Európai Múzeumok Éjszakáját. A májusról elhalasztott programsorozatra több mint hatvan múzeum és kulturális szolgáltató jelezte részvételi szándékát országszerte. A székelyföldi múzeumok azonban jellemzően a Szent Iván-éjhez legközelebb eső szombaton – június második felében – szervezik meg a rendezvényt, ezért a Hargita, Maros és Kovászna megyei kulturális intézmények nem kapcsolódnak be a november 14-ei eseményekbe.
2020. november 14., 15:452020. november 14., 15:45
2020. november 14., 15:522020. november 14., 15:52
A Múzeumok Országos Hálózatának tájékoztatása szerint a 16. alkalommal megszervezett eseményt annak reményében halasztották májusról november 14-ére, hogy mostanra enyhül a járványhelyzet, így lehetőség lesz a személyes jelenlétű tárlatlátogatások, interaktív foglalkozások megtartására is. A jelenlegi állapotok miatt azonban a múzeumok és különböző kulturális intézmények, szolgáltatók nagyrészt csak online térben, közösségi oldalaikon és honlapjaikon tehetik lehetővé az eseményeik elérését. A Múzeumok Országos Hálózata ugyanakkor arra kérte az országszerte több mint hatvan regisztrált intézményt, hogy amennyiben „offline” programot kínálnak, ezek 21 óráig mindenképpen érjenek véget. Az Európai Múzeumok Éjszakája rendezvénybe tavaly közel egymillió személy kapcsolódott be Romániából.
Az országos „trenddel” ellentétben a székelyföldi múzeumok a magyarországi hagyományokat követve jellemzően a Szent Iván-éjhez legközelebb eső szombaton, június második felében tartják a Múzeumok Éjszakáját.
A csíkszeredai Csíki Székely Múzeum jelenleg látogatható, 25 kiállítóteremmel, illetve öt kiállítással várják a vendégeket – a múzeumot augusztus óta mintegy hétezren keresték fel. A koronavírus miatti szigorítások idején egyébként az online adatbázisok fejlesztésével, kiadványok megjelentetésével, tudományos cikkek írásával, illetve a jövőre vonatkozó tervek összeállításával dolgoztak az intézmény munkatársai – tudtuk meg Gyarmati Zsolt igazgatótól.
A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum nem látogatható, mivel mindkét kiállítótérben felújítási munkálatok zajlanak, illetve két tárlat is előkészülőben van.
Fotó: Barabás Ákos
A jövőbeli tervek közé tartozik a székelyudvarhelyi Református Kollégium 350 éves történetét bemutató kiállítás, illetve Haáz Rezső képzőművészeti kiállítása, ahol festményei, akvarelljei lesznek bemutatva – számolt be Miklós Zoltán múzeumigazgató.
A sepsiszentgyörgyi, idén 145 éves Székely Nemzeti Múzeum Kós Károly utcai főépülete sem fogad látogatókat, az impozáns ingatlan felújítás miatt már január óta üresen áll.
Fotó: Pinti Attila
A múzeum időszakos kiállításai a Szabadság téren lévő Lábasházban várják az érdeklődőket.
A jövőbeli tervekkel kapcsolatban Vargha Mihály múzeumigazgató megjegyezte, igyekeznek több modern technikát, különleges vizuális megoldást belevinni a tárlatokba, megszólítva ezzel a fiatalabb korosztályt is. Terveik között szerepel gyerekjáték-kiállítás, ahol régi idők játékait mutatják be, illetve a pipagyűjtemények és a pásztorbotok kiállításával is várják majd a látogatókat.
A marosvásárhelyi Maros Megyei Múzeum ugyan nem zárta be kapuit, viszont az intézményben dolgozók ezt az időszakot inkább arra használták fel, hogy különböző javítási munkálatokat végezzenek a kiállítótermekben.
Jelenleg a Néprajzi és Népművészeti Múzeum első világháborús kiállítása, a Mikházi Régészeti Park, illetve a Kultúrpalota épülete látogatható. A múzeum idén új kiállítás megnyitását nem tervezi. A koronavírus miatti szigorító intézkedések után állandó kiállítások lesznek a Művészeti Múzeum klasszikus magyar galériájában, a modern román művészeti galériában, a Dósa Géza Galériában és a múzeum várépületében, továbbá a Marosvásárhelyi Természettudományi Múzeumban is teljesen új tárlatra számíthatnak az érdeklődők.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!