
Kiállításmegnyitó a Csíki Székely Múzeumban. A szükségállapot miatt idén több tárlat is elmaradt. Archív
Fotó: Pinti Attila
Noha a kulturális intézmények közül szinte elsőkként nyithatnak a romániai múzeumok május 15-e után, a székelyföldi intézményeknél egyelőre elég bizonytalan a jövő: a tevékenység újraindításának feltételeiről semmilyen utasítást nem kaptak az intézményvezetők, a betervezett program is teljesen felborult.
2020. május 06., 22:022020. május 06., 22:02
Tömeges rendezvényeket továbbra sem lehet majd tartani, de a szükségállapot május 15-ei lejárta után elvileg a múzeumok ismét megnyithatják kapuikat. „Ne számítsunk arra, hogy a felszabadulás után majd özönleni fognak az emberek a romániai múzeumokba” – fogalmazott Gyarmati Zsolt. A Csíki Székely Múzeum menedzserének becslése szerint leghamarabb ősszel tartanak ismét rendezvényt az intézményben.
A csíkszeredai múzeum alkalmazottaink egy része kényszerszabadságon volt az elmúlt hetekben, így a konkrét megnyitás a kollégák visszahívása után, leghamarabb május 19-én, kedden lehetne. Fontos szempont az is – tette hozzá Gyarmati –, hogy Csíkszereda önkormányzata elfogadott egy határozatot, amely értelmében augusztus 31-ig minden rendezvényt felfüggesztettek. „Egyelőre nem tudjuk, hogy ránk ez hogyan vonatkozik, egyértelműen
– jegyezte meg az intézményvezető. A szükségállapot miatt több tárlat is elmaradt a Csíki Székely Múzeumnál:
Az intézményvezető szerint egyelőre annyi bizonyos: október 6-án Márton Árpád festőművész 80 éves születésnapja alkalmából kiállításmegnyitót tartanak.
A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumnál az elmúlt hetekben csak az intézmény két régésze dolgozott, mindenki más kényszerszabadságon van május 15-éig. Nyitni május 18-án fognak.
„Nagy mennyiségű kézfertőtlenítőt és kézszárítókat szereztünk be. De pontosan még nem tudni, hogy milyen biztonsági előírásoknak kell megfeleljenek az intézmények, hogyan zajlik majd a tevékenység, milyen feltételek mellett lehet látogatókat fogadni” – magyarázta Miklós Zoltán múzeumigazgató.
Udvarhelyen maradnak a korábban megnyitott kiállítások, ezekkel várják nyáron a látogatókat
Fotó: Erdély Bálint Előd
A vírusjárvány itt is jelentősen felbolygatta a betervezett programot: a szejkefürdői Borvízmúzeumnak hagyományosan május 1-jén kellette volna megnyitnia, ezt most június elejére halasztották, ugyanakkor május végén nyitott volna a Baczkamadarasi Kiss Gergely Református Kollégium fennállásának 350. évfordulója alkalmából rendezett gyűjteményes tárlat is, ezt pedig szeptemberre halasztották.
– sorolta az intézményvezető. A nagy bizonytalanság közepette biztosnak látszik, hogy idén is lesz Pulzus a Spanyár-házban: a kis létszámú művésztelepet megtartják júliusban, bár egyelőre nem tudni, hogy a külföldi alkotókból hányan tudnak majd részt venni. Tárlatmegnyitó és művésztelepzáró ünnepség természetesen nem lesz.
Egyelőre az interaktív csángó nyelvtörténeti kiállítással várják a látogatókat május 18-án (a tárlat várhatóan augusztusig marad Székelyudvarhelyen), és – amennyiben a kolozsvári partnerrel is sikerül megegyezni – meghosszabbítják a Magyar festészet a Kolozsvári Művészeti Múzeum gyűjteményéből című kiállítást is.
Bronzmakett a vármúzeumban. Járvány ide, járvány oda, a marosvásárhelyi várban a tervek szerint azért bemutatnak egy várostörténeti anyagot. Archív
Fotó: Haáz Vince
Az összes költségesebb kiállítást lefújták és kényszerszabadságon van a munkatársak zöme a Maros Megyei Múzeumnál is. „Idénre meghalt a turizmus, ezért gyakorlatilag nagyon kevés bevétellel számolhatunk.
Így az idén saját tárlatokkal fogunk készülni: a képzőművészeti részleg állít össze egy anyagot, és a várban fogunk várostörténeti anyagot bemutatni” – sorolta Soós Zoltán igazgató. Konkrét időpontokról azonban még nem tudott beszámolni.
Talán a legszerencsésebb helyzetben a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum van, hisz jelentős felújítás zajlik az intézmény épületeiben, így a közönség előtt már hónapok óta zárva tart, május 15-e után sem nyit meg az múzeum.
Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása, amelyet a párt új alapszabályának bukaresti törvényszéki bejegyzése után zárnak le – jelentette be Ionel Bogdan képviselő.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
szóljon hozzá!