Sokan elmenekültek Ukrajnából
Fotó: Haáz Vince
A lassan egy hete tartó orosz–ukrán háború magyar szempontból leginkább a Kárpátalján élő kisebbséget érinti. A jelenlegi háborús helyzetről Popovics Pál munkácsi lakos számolt be portálunknak.
2022. március 02., 20:012022. március 02., 20:01
„Fokozott az ellenőrzés a városban, de nem mondhatni, hogy elérte a veszélyes besorolást” – ítélte meg a helyzetet Popovics Pál munkácsi informatikatanár. Mint mondta, Kárpátalját szerdáig nem érte rakétatámadás, továbbá a térség eddig nem volt harci cselekmények helyszíne.
Elmondása szerint az utóbbi napokban rendkívül megnőtt az áthaladó, illetve az ideiglenesen ottmaradó menekültek száma. „Az önkormányzatok minden szálláshelyet, kollégiumot felszabadítottak számukra, nagyon sok magánember fogadott be családokat. Sok az önkéntes is, akik velük foglalkoznak, továbbá sok étterem ingyen étellel látja el őket. Az egyházi ingyenkonyhák és szeretetszolgálatok is bekapcsolódtak a menekültek ellátásába” – részletezte.
„Minden közoktatási intézmény leállította működését. A főiskolák, egyetemek távoktatásra álltak át. Az önkormányzatok csak a legfontosabb ügyfélszolgáltatásokat biztosítják már” – tudatta az informatikatanár, megjegyezve, hogy
Beszámolt arról is, hogy a történések tudatában sokan útnak eredtek és elhagyták a térséget. „Fájó, hogy a magyar közösségünk néhány nap alatt megtizedelődött, de meglehet, hogy még ennél is többen utaztak ki.”
Rámutatott, a boltokban kapható minden, de korlátozott az egy személy által vásárolható mennyiség, az alkoholos italok árusítása pedig Kárpátalján is be van tiltva, ami szerinte helyes döntés.
„Volt próba légiriadó, hogy leteszteljék, a lakosság hogyan reagál, mennyire működnek a légvédelmi jelzőberendezések, az óvóhelyeket milyen gyorsan keresik fel, és azok milyen állapotban vannak” – emelte ki, hozzátéve, a katonakötelesek továbbra sem hagyhatják el az országot, sőt a Munkácsra menekült katonaköteles férfiak huszonnégy órán belül a helyi katonai sorozóhelyen kell jelentkezzenek.
Elismerte, lelkileg nagyon megviseli őket az invázió ténye. „Nem tudjuk, mi van Putyin fejében. Azt látjuk, hogy az ukrán nép eltökélt és önfeláldozóan védi hazáját.
Nem lehet tudni, ki meddig tart ki, de többen vannak, akik jelezték, hogy végig kitartanak” – fejtette ki a pedagógus.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
szóljon hozzá!