
Tavaly májusban 4641 állástalant tartottak nyilván a megyében, miközben idén májusban 5534-et. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Mintegy 900-zal nagyobb volt a Hargita megyei munkanélküliek száma múlt hónapban, mint a múlt év azonos időszakában, áprilisról májusra viszont enyhén csökkent ez a szám. Múlt hónap végén történt egy csoportos leépítés Székelyudvarhelyen, de az nem volt nagy hatással a megye munkanélküliségi rátájára.
2024. június 11., 11:012024. június 11., 11:01
Elkezdődött, de az előzetesen bejelentettnél visszafogottabb a székelyudvarhelyi faiparban elkerülhetetlenné vált leépítés. Az érintett vállalatnál korábban azzal számoltak, hogy legrosszabb esetben 160 alkalmazottól kell megváljanak több hónap alatt, de ez a szám végül várhatóan 100 körül marad.

A lecsökkent megrendelések miatt tömeges leépítésre kerülhet sor egy nagy székelyudvarhelyi faipari vállalatnál. Még nem biztos, hogy kénytelen lesz végrehajtani a leépítést a cég, de ha ez megtörténik, akkor arra az elkövetkező négy hónapban kerül sor.
Amint arról érdeklődésünkre Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetője beszámolt, a faipari vállalat 29 alkalmazottját bocsátotta el e hónaptól. A leépítést szakaszosan hajtják végre, így augusztusig minden hónapban nagyjából ugyanennyi dolgozóját bocsátja el a cég.
Az említett leépítéssel állástalanokká váltakkal együtt 5534 munkanélküli szerepel a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásában. Ez a szám még a csoportos elbocsátás ellenére is kisebb, mint az egy hónappal korábbi, azaz áprilisi adat – tudtuk meg Jánó Edittől.
A múlt év azonos időszakához képest viszont jócskán, több mint 16 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma a megyében, hiszen tavaly májusban 4641 állástalant tartottak nyilván a megyében, miközben idén májusban 5534-et, ami szinte 900-zal több.
Ennek azonban nem a leépítések az okai, hanem jórészt az, hogy a szociális segélyből és családi támogatásból felzárkóztatási minimáljövedelemmé váló segélyre többen jogosultak, így bekerültek az ügynökség nyilvántartásába, ám a valóságban többségük már korábban is állástalan volt, jó részük tartósan munkanélküli. Legtöbbjük olyan vidéki településen él, ahol nincsenek álláslehetőségek, és ők nehezen jutnak el olyan helyre, ahol munkába állhatnának. A megüresedett munkahelyek többsége a városokban van – jelenleg 446 állásajánlat szerepel az ügynökség nyilvántartásában, de ezek jó része csíkszeredai és székelyudvarhelyi munkalehetőség – részletezte a helyzetet Jánó Edit.

Hónapok óta enyhén, de folyamatosan növekszik a munkanélküliség Hargita megyében, és ugyan volt egy több mint százfős elbocsátás Székelyudvarhelyen, valójában jórészt nem a leépítések miatt növekszik az állástalanok száma.
A Richter-skála szerint 3-as erősségű földrengés történt szerdán 14 óra 9 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Rendszerszintű hiányosságokra hívta fel a figyelmet egy elkeseredett hozzátartozó egy közösségi médiás bejegyzésében. A panasz nem a főorvos szakmai hozzáértését, hanem az empátia hiányát és a nem megfelelő tájékoztatást sérelmezi. Reagált a kórház.
Elfogadták szerdán Marosvásárhelyen a városháza alkalmazottainak csökkentéséről szóló határozattervezetet, amely alapján több mint kétszázzal kevesebb lett az állások száma. Papíron ugyan nagy a csökkenés, a valóságban azonban pár embert érint a változás.
Az RMDSZ politikai stabilitást és a kormányzás jelenlegi formátumban való folytatását akarja, Ilie Bolojan kormányfő vezetésével – jelentette ki szerdán Csoma Botond.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok szerdán a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani csütörtök reggelig.
A Richter-skála szerint 4-es erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 28 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Videóüzenetben fordult a határon túli magyarokhoz Orbán Viktor miniszterelnök, aki közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a választásokon való részvétel fontosságára hívta fel a figyelmet.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.
Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.
Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!