
Tavaly májusban 4641 állástalant tartottak nyilván a megyében, miközben idén májusban 5534-et. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Mintegy 900-zal nagyobb volt a Hargita megyei munkanélküliek száma múlt hónapban, mint a múlt év azonos időszakában, áprilisról májusra viszont enyhén csökkent ez a szám. Múlt hónap végén történt egy csoportos leépítés Székelyudvarhelyen, de az nem volt nagy hatással a megye munkanélküliségi rátájára.
2024. június 11., 11:012024. június 11., 11:01
Elkezdődött, de az előzetesen bejelentettnél visszafogottabb a székelyudvarhelyi faiparban elkerülhetetlenné vált leépítés. Az érintett vállalatnál korábban azzal számoltak, hogy legrosszabb esetben 160 alkalmazottól kell megváljanak több hónap alatt, de ez a szám végül várhatóan 100 körül marad.

A lecsökkent megrendelések miatt tömeges leépítésre kerülhet sor egy nagy székelyudvarhelyi faipari vállalatnál. Még nem biztos, hogy kénytelen lesz végrehajtani a leépítést a cég, de ha ez megtörténik, akkor arra az elkövetkező négy hónapban kerül sor.
Amint arról érdeklődésünkre Jánó Edit, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetője beszámolt, a faipari vállalat 29 alkalmazottját bocsátotta el e hónaptól. A leépítést szakaszosan hajtják végre, így augusztusig minden hónapban nagyjából ugyanennyi dolgozóját bocsátja el a cég.
Az említett leépítéssel állástalanokká váltakkal együtt 5534 munkanélküli szerepel a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség nyilvántartásában. Ez a szám még a csoportos elbocsátás ellenére is kisebb, mint az egy hónappal korábbi, azaz áprilisi adat – tudtuk meg Jánó Edittől.
A múlt év azonos időszakához képest viszont jócskán, több mint 16 százalékkal nőtt a munkanélküliek száma a megyében, hiszen tavaly májusban 4641 állástalant tartottak nyilván a megyében, miközben idén májusban 5534-et, ami szinte 900-zal több.
Ennek azonban nem a leépítések az okai, hanem jórészt az, hogy a szociális segélyből és családi támogatásból felzárkóztatási minimáljövedelemmé váló segélyre többen jogosultak, így bekerültek az ügynökség nyilvántartásába, ám a valóságban többségük már korábban is állástalan volt, jó részük tartósan munkanélküli. Legtöbbjük olyan vidéki településen él, ahol nincsenek álláslehetőségek, és ők nehezen jutnak el olyan helyre, ahol munkába állhatnának. A megüresedett munkahelyek többsége a városokban van – jelenleg 446 állásajánlat szerepel az ügynökség nyilvántartásában, de ezek jó része csíkszeredai és székelyudvarhelyi munkalehetőség – részletezte a helyzetet Jánó Edit.

Hónapok óta enyhén, de folyamatosan növekszik a munkanélküliség Hargita megyében, és ugyan volt egy több mint százfős elbocsátás Székelyudvarhelyen, valójában jórészt nem a leépítések miatt növekszik az állástalanok száma.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!