
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Múlt héten több mint 133 ezer akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) regisztráltak Romániában, és újabb nyolc influenzás beteg halt meg – közölte csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
2025. január 30., 14:452025. január 30., 14:45
A tájékoztatás szerint január 20–26. között 133 635 akut légúti fertőzéses esetet jegyeztek országszerte, 0,4 százalékkal többet, mint a tavalyi év azonos időszakában (133 057) és 6,5 százalékkal többet, mint az előző héten (125 452). Az előző öt idény (kivéve a pandémiás időszakot) azonos heteinek átlagához (110 986 eset) viszonyítva 20,4 százalékkal több megbetegedést regisztráltak a múlt héten.
Az INSP szerint január 20–26. között 10 950 influenzás esetet diagnosztizáltak a tünetek alapján, míg egy évvel korábban 9151-et, az előző héten pedig 6994-et. Minden megyéből és a fővárosból is jelentettek tünetek alapján diagnosztizált influenzás eseteket, a legtöbbet Bukarestből (1794 eset), illetve Kolozs (1147), Brassó (575) és Prahova (510) megyéből – írja az Agerpres hírügynökség.
A vizsgált időszakban 191 laborvizsgálattal kimutatott influenzás megbetegedést jelentettek, míg a szezon elejétől mostanig összesen 958-at. Nyolc influenzás beteg halt meg a múlt héten, ezzel
Január 26-áig 1 138 318 személy kapott influenza elleni oltást Romániában. A veszélyeztetett kategóriákhoz tartozók közül 1 117 668 személyt oltottak be influenza ellen az egészségügyi minisztérium által biztosított védőoltással.
Majdnem másfélszer annyi cégfeloszlatás történt az első negyedévben Hargita, Maros és Kovászna megyében, mint a múlt év azonos időszakában. A három megyéből kettőben a cégfelfüggesztések, -törlések, de az új bejegyzések száma is nőtt.
Ilie Bolojan szerdán közölte, hogy miniszterelnöki tisztsége utolsó napjáig dolgozni fog Romániáért, és nem adja fel azokat az elveket, amelyeket egész pályafutása alatt vallott.
A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium működését a szabadság, az autonómia tisztelete és a párbeszéd fogja jellemezni – írta Tarr Zoltán leendő miniszter a Facebookon, röviden bemutatva az új, integrált tárcát és feladatköreit.
Figyelmeztető, majd célzott lövéseket adtak le kedden a rendőrök a craiovai börtön egyik rabjára, aki megszökött egy munkapontról. A férfi életét vesztette.
Ha lehetőségük lesz rá, és rajtuk múlik, akkor Călin Georgescut fogják javasolni miniszterelnöknek – jelentette ki George Simion, az AUR elnöke hétfőn este.
Ellenzékbe vonul Romániában az európai néppárti tagsággal rendelkező Nemzeti Liberális Párt (PNL), miután a parlament kedden megvonta a bizalmat az Ilie Bolojan pártelnök vezette koalíciós kormánytól.
A Határtalan történet című műalkotás új kövének avatásával, felolvasással, vetítéssel, kerekasztal-beszélgetéssel és a Korossy Kvartett előadásával ünnepelte Krasznahorkai László Nobel-díjas írót a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kedden Budapesten.
Bírálta kedden az RMDSZ-t a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion, amiért a szövetség képviselői és szenátorai nem szavazták meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt.
Több medvét is lefotózott olvasónk miközben a Gyergyóalfalu és Zeteváralja közötti 138-as megyei úton, a Libánon utazott autójával.
A bukaresti ítélőtábla kedden helyt adott a legfelsőbb bíróság keresetének, és arra kötelezte a kormányt és a pénzügyminisztériumot, hogy fizessék ki a bíráknak és ügyészeknek bírósági döntéssel megítélt bértartozásokat.
szóljon hozzá!