
Szász Katalin Melinda igazgató üdvözölte a jelenlevőket
Fotó: Bodor Tünde
Számos – köztük sok újonnan bevezetett – pénzbeli juttatással támogatja az állam a gyermekjogvédelmi rendszerből kilépő, nagykorúvá váló fiatalokat, ezeket azonban először meg kell ismerni, majd felelős döntés után igénybe venni. Ezért is szervezett a Család, Ifjúság és Esélyegyenlőségi Minisztérium kezdeményezésére tájékoztató napot a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Vezérigazgatóság, melyre meghívták az érintett, 17. évüket betöltő fiatalokat, illetve a hatóságokat is.
2023. szeptember 14., 19:002023. szeptember 14., 19:00
A Kovászna Megyei Könyvtár Gábor Áron-terme ez alkalommal megtelt a különböző intézményekben, családi házakban, tágabb családban nevelkedő fiatalokkal, de jelen voltak a tanfelügyelőség, megyei tanács, a rendőrség szervezett bűnözés elleni osztálya, a drogprevenciós központ képviselői, aztán Bogdan Paraschivu helyettes államtitkár, Könczei Csaba és Gál Károly parlamenti képviselők, továbbá pszichológusok és szociális munkások is. A megjelenteket Szász Katalin Melinda, a gyermekjogvédelmi hivatal volt aligazgatója üdvözölte, aki Vass Mária korábbi vezérigazgató közelmúltbeli nyugdíjazását követően megbízással vezeti a Kovászna Megyei Szociális Ellátási és Gyermekjogvédelmi Hivatalt.
A fiataloknak szánt juttatásokról és azok törvényi hátteréről a gyermekjogvédelem munkatársai, Lemhényi Andrea románul, majd Kovács Izabella esetmenedzser magyarul tájékoztatta a jelenlevőket, kiemelten ismertetve a 2004. évi 272-es sz. gyermekvédelmi törvény rájuk vonatkozó cikkelyeit. Mint elhangzott,
Meg lehetett tudni azt is, hogy a nagykorúság nem föltétlenül jelenti azt, hogy a fiatal nem részesülhet az állam védelmében. Aki nappali tagozaton tanul tovább (egy tanintézményben csak egyszer befejezve a tanulmányokat), 26 éves koráig kaphatja a támogatást, maradhat addigi helyén; ez idő alatt akár doktori címet is szerezhet.
Ez azoknak is jár, akik munkába állnak. Aki nem tanul tovább, az további két évig élvezheti még az állami támogatást más formában, ha bevállalja, hogy a gyermekjogvédelem vagy az önkormányzat szociális osztályának szakemberei, esetleg korábbi esetmenedzsere monitorizálják életútját, de
Amennyiben viszont elutasítja a felajánlott munkahelyet vagy elveszíti a lakást, ez a további támogatás megvonását eredményezi.
A fiatalok kifejezték elismerésüket az érdekükben tett erőfeszítések okán
Fotó: Bodor Tünde
Ennek igénybevétele után nincs visszaút, nem lehet újra visszatérni a rendszerbe.
A kiskorú anyák, akik szintén egy sérülékeny társadalmi réteget képeznek, szintén többféle támogatást kaphatnak az újabban elfogadott törvények alapján.
A gyermek megszületése után három hónapig igényelhető továbbá egy egyszeri, 2000 lejes támogatás, amit szociális kártyán kapnak a jogosultak, és csak a babának vagy a mamának szükséges dolgokra költhető.
Petcu Cristian rendőrtiszt a külföldi munkaajánlatokkal való csábítás veszélyeire hívta fel a figyelmet
Fotó: Bodor Tünde
A tájékoztatás után a minisztérium képviselője, a drogprevenciós hivatal és a szervezett bűnügyi osztály munkatársai szóltak a fiatalokhoz. Utóbbi elmondta, több olyan eseten dolgoztak, amikor az állami gondozott fiatalok sérülékenységét és hiszékenységét kihasználva külföldi munkára csábították őket, majd gyakorlatilag évekig dolgoztatták őket szinte rabszolgaként.
Ezután a szervezők lehetőséget adtak a fiataloknak, hogy kérdezzenek, de
Szász Katalin igazgató érdeklődésükre elmondta, a megyében jelenleg közel 200, 17. évét betöltött fiatal van az állam védelmében. Azok közül, akik korábban kikerültek a rendszerből, sokan maradtak az addigi nevelőszülőknél, hiszen
Főleg régebb volt jellemző, hogy nagyon sokan külföldre mentek, mostanra a kivándorlók aránya csökkent, a külföldön dolgozók közül pedig többen hazajöttek, családot alapítottak, és normális életet folytatnak.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
szóljon hozzá!